Nowa Płyta Główna i duży problem

Cześć.

Mam spory problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Zakupiłem:
Płyta główna ASrock B460M-HDV
Procesor Intel Core i5-10600 3,3ghz LGA 1200
DDR4 16gb/2666
Zasilacz Chieftec GPC-600S60W
Te rzeczy są nowe: do nich podłączam dysk SSD kingston 240GB i napęd DVD

Chodzi generalnie o to, że dysk jest widoczny w biosie aczkolwiek nie mogę ustawić bootowania, nie ma w ogóle dostępnych(zdj w opisie)

. Gdy uruchamiam komputer i wciskam F11, żeby zbootować to jest komunikat" no bootable device".
Próbowałem, odłączać wszystko, dosłownie wszystko i zostawić tylko podzespoły i dysk twardy żeby wykluczyć jakieś poszczególne rzeczy. Niestety bez efektu.

Ma ktoś pomysł co można zrobić ?

Z góry dzięki.

Zobacz, co się wyświetla w zakładce Advanced > Storage Configuration

Zobacz jeszcze, co się dzieje po kliknięciu na Disabled obok RAID Mode.

Popróbuj :

  1. Podepnij dysk pod SATA 3_0.

  2. W zakładce Advanced > Storage Configuration ustaw :
    SATA Controller(s) na Enabled
    SATA Mode Selection na AHCI.

3.Wciśnij F10 lub w zakładce Exit wybież opcję Save Changes and Exit aby zapisać konfigurację UEFI.

Zmiana na raid disabled nic niestety nie daje.

Zmiany zaproponowane nie pomagają.
Ale kiedy podłączyłem zewnętrzny napęd cd po USB to z niego mi zbootowalo i też pokazał się w biosie

Czy jak wejdziesz w advanced od góry masz:
Sata controllers : enabled
Sata mode : ahci

Jak nie, ustaw jak wyżej, zapisz, wejdź jeszcze raz do biosu, na tej samej zakładce niżej będzie pokazywać co jest pod którą Sata podłączone, jeżeli nie widać dysku sprawdź kable Sata i zasilania.


Jest tak ustawione. Kable sprawdzone. Podłączyłem innym dysk nie SSD tylko zwykły HDD i można było go zbootowac. Jest opcja w biosie żeby zmienić z hdd na ssd i też tak robię ale nadal nie pomaga. Czy może być tak że po prostu płyta główna jest wadliwa ?

Może być tak, że dysk jest pusty (brak jakichkolwiek partycji) i wtedy nie zbootuje, bo nie ma z czego.

Na dysku jest Windows 10, sprawdzony też na innym komputerze i odpala normalnie

Na drugim komputerze startuje jako UEFi czy Legacy?

Startuje jako UEFI

Czy BIOS/UEFi jest już w najnowszej dostępnej wersji?

Intryguje mnie fakt, że w sekcji Boot Priority nic nie jest wyświetlane.

Problem rozwiązany.

Trzeba było przestawić na tryb kompatybilny, aczkolwiek żeby to można było zrobić trzeba podłączyć osobną kartę graficzną.

Dzięki za pomoc!