Nowa płyta główna - problemy

Mój obecny zestaw:

Procesor: AMD Ryzen 5 3600
RAM: Crucial 32GB (4x8GB) 3000MHz CL15
Płyta główna: Gigabyte B450 AORUS PRO - od czwartku
Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Dysk twardy: Seagate Desktop HDD 1TB
Dysk SSD: Crucial BX500 240GB
Dysk SSD #2: Samsung SSD 860 QVO 2TB
Karta Graficzna: MSI Radeon RX 5700 XT GAMING X
Obudowa: SilentiumPC Signum SG7V EVO TG ARGB

Jako iż miałem problemy z wcześniejszą płytą główną - b450 fatality gaming k4 to zakupiłem nową AORUS PRO. Przyszła w środę, a montaż zacząłem w czwartek.

Na początku wszystko fajnie działa. W piątek odpaliłem kompa, coś tam porobiłem i wyszedłem z pokoju, wróciłem godzinę później i nagle widzę, że komputer się zresetował, ale zawiesił się na ekranie loga AORUS - w sumie to olałem, bo nie wiedziałem o co chodzi.

Pod wieczór zaczęły się sypać jakieś przeróżne blue screeny - apc index mismatch, critical process died i nawet jakiś 1 był z ramem. Stwierdziłem - nowa płyta to zrobię formata, a przed formatem jeszcze zaktualizowałem do najnowszej wersji biosa. Podczas instalacji windowsa - 2x mi się zaciął podczas instalowania - najpierw gdzieś w okolicy 73%, a później w okolicy 82 lub 83%. Lekko mówiąc zdenerwowałem się i zainstalowałem na pendriv’ie najnowszego windowsa - tamten był z 2k16 bodajże. O dziwo zainstalował się bez problemów, robiłem aktualizacje z wndows update, ściągąłem programy i raz na jakiś czas komputer się po prostu zacinał, wywalało blue screeny - zawsze był nim bodajże critical process died.

Gdy resetuję komputer przyciskiem „RESET” to obraz zawiesza się gdy pojawia się logo AORUS. Pod tym logiem są wszystkie skróty opisane co do czego jest - end/f12 itp. ← Wtedy muszę go przytrzymywać przyciskiem od włączenia komputera, aby się wyłączył i ponownie go uruchamiam z różnymi skutkami, raz się włączy od razu, raz będzie mielił i mielił, raz wyskoczy „próba naprawy” czy coś podobnego.

HD Tunem Pro zrobiłem mniej więcej jakieś skany itp. dysku systemowego



CrystalDiskInfo:

Robiłem również scannow sfc w cmd, a o to plik cbs z logów - TEXT - "cmd" - Kashub's Code Barn

Trochę poczytałem na necie o tym C7, który występuje na dysku SSD systemowym, zmieniłem nawet kabel sata, ale ponownie był blue screen jakieś 15 minut temu - KERNEL_DAYA_INPAGE_ERROR
Źródło problemu: Msfs.SYS
Po każdym blue screenie komputer się resetuje i zatrzymuje się na logu AORUS - wtedy nic się nie dzieję, nic nie mogę zrobić. Muszę go wyłączyć i włączyć ponownie, bo reset nic nie pomoże.

Dyski ssd raczej oprogramowaniem producent lepiej, aczkolwiek spadki do 0 w dysku ssd, jak na gwarancji, to odsyłać.

1 polubienie

Zainstaluj ponownie najnowszą wersję Windowsa 10 (21H1) na dysku SSD 240 GB, ale… po odłączeniu pozostałych dwóch dysków od płyty głównej.
Chodzi o usunięcie podejrzenia o wpływ któregoś z tych dwóch dysków (SSD#2 i HDD) na pracę systemu.
Dopiero wtedy „przećwicz” komputer pod kątem sprawności, ponów test dysku SSD 240 GB programem HDTune. Potem podłącz z powrotem, kolejno, odłączone dyski i sprawdzaj co się wydarzy.

1 polubienie