Nowa Płyta na AM3 (300-400zł)

Witam.

Postanowiłem zmienić płytę główną z dwóch powodów. Pierwszy to możliwość odblokowania kolejnych rdzeni w moim procku, drugi - ze względu na wyższe taktowanie szyny HT, która wpływa na wydajność cache L3 a którą defakto w chwili obecnej mocno ograniczam.

Zależy mi także na stabilnym OC procka i RAMu.

I tu pojawia się problem, na która płytę się zdecydować???

Czy wybrać coś ogólnie polecanego.:

Czy dołożyć troszkę do:

Czy iść na całość i poświęcić parę groszy dla:

Teoretycznie na myśl nasuwa się, aby brać Asusa M4A89GTD PRO ale czy warto dokładać te 100 zł w porównaniu do Asrocka 870 EXTREME3.

Dodam, że RAM, na który chce się zdecydować to:

  • Patriot DDR3 2x2GB PGS Gamer Edition 1333MHz CL7 LLK lub

  • OCZ DDR3 2x2GB 1600MHZ CL8 BE AMD

Bierz któregoś Asrocka, jak możesz to dokładaj do 880G, sekcja wygląda konkretnie.

Lepiej brać wyżej taktowanego, w podobnej cenie można kupić A-Daty 2000MHz, przy takich pamięciach można podkręcać aż skończy się procesor.

http://www.morele.net/pamiec-a-data-ax3 … g2-324009/

2000mhz i tak nie każda płyta główna obsługuje, max 1600mhz, ale po co jak i tak tyle nie trzeba, to by musiał by być extremalny overclocking. żeby wykorzystać 1600mhz. A same 1333mhz jakby looknąć na cpu-z to zobaczy się że zwykłe 1333mhz mają zapas i będą chodzić normalnie powyżej 1333mhz.

Według mnie wybór jest między Asrock 880G Extreme3 a tymi dwoma Asusami. Za Asusem przemawia 8+2 fazowe zasilanie, a Asrock ma tego mniej-akurat tutaj na tych linkach nie ma wypisanego. Po drugie nie ma podanego do ilu maxymalnie Watów można podpiąć procesor, bo spotkałem się z takimi płytami które maja max 125W, więc np procek o 140?W tj 6rdzeniowy Phenom nie podepniesz (mój asrock m3a770de obsługuje 6rdzeniowe i ma właśnie do 140W obsługę procesorów). Co do Asrocka jestem zadowolony, bios miły dla oka, nie zgubi się człowiek, wszystko w swoim miejscu, zero problemów jak na razie z nią mam. Asus dla mnie przemawia bo ma 10 fazowe zasilanie na procesor, więc to raczej plus. Asus ma lepszą zint grafikę, ale to i tak lipa, bo do gier trzeba kupić osobną (bo na procki APU jeszcze poczekamy, ponoć ma być lepsze niż oferuje Intel)

Jeśli masz Phenoma z BE można pokusić się o 1600mhz DDR3 a jeśli masz zwykły proc i nie za bardzo podkręcasz po co przepłacać lepiej brać 1333mhz, bo przecież zwykłe 1600mhz i tak będą pracować jako 1333mhz, a tą resztę wykorzystasz przy podkręcaniu extremalnym, więc sam zdecyduj, czy jest sens płacić za 267mhz parę złotych więcej?!

Pozdro

Polecam ASUS (patrz podpis) - bardzo stabilna płyta z rozbudowanym BIOS’em, dobre narzędzia ASUS’a do podkręcania i monitoringu (warto ze strony ASUS’a pobrać najnowsze wersje), integra całkiem przyzwoita - oczywiście nie do nowych gier w wysokich rozdzielczościach. Zestaw mam od lipca - zero problemów.

Pozdrawiam …