Nowe chłodzenie procesora nie działa (freezer 7 pro)

Kupiłem dzisiaj nowe chłodzenie do procesora, podłączyłem poprawnie, niestety wentylator tylko się kręci chwilkę przed załadowaniem się biosa lub podczas przytrzymywania guziku reset na obudowie, wcześniejsze chłodzenie było na 3 piny, nowe jest na 4, na płycie głównej jest wyjście do chłodzeń z czterema pinami. Nie wiem co zrobić, pobawię się trochę w biosie ustawieniami, lecz dotąd nic to nie pomogło.

Z góry dziękuje za pomoc

Wyłączyłeś w BIOSie kontrolę i monitoring obrotów wentylatora CPU ? Jeśli nie - to brak tego pina powoduje że płyta widzi że wiatrak się nie kręci, i profilaktycznie zatrzymuje procedurę POST.

Wyłączałem, włączałem, bawiłem się większością opcji w biosie, płyta prawdopodobnie nie wykrywa w ogóle tego chłodzenie i dlatego się nie kręci po załadowaniu biosa. Kręci się na chwilkę gdy włączam, podejrzewam że od chwilowego dopływu prądu. Bardziej nie rozumiem czemu działały 3 piny a 4 pin nie działa, jest to dla mnie nie zrozumiałe gdyż płyta była robiona pod 4 piny jeżeli się nie mylę.

Po kolei: chłodzenie ma złącze 4 pinowe, podłączyłeś je pod 4 pinowe złącze CPU_FAN na płycie głównej, a opcje w BIOSie masz ustawione tak:

CPU FAN Fail Warning [Disabled]

SYSTEM FAN Fail Warning [Disabled]

CPU Smart FAN Control [Disabled]

CPU Smart FAN Mode [PWM] lub ewentualnie [Voltage]

?

Jeśli tak - to stawiam na to że silnik wiatraka ma jakąś awarię.

Podłączone tak jak napisałeś, opcje wszystko na disabled gdyż już tego piszczenia przez 6h nie wytrzymałem, prawdopodobnie ma awarię, jedyne czego nie rozumiem to fakt iż wiatrak się kręci jak dostanie prąd lecz nie dostaje komend od biosu/windowsa. Cóż będę musiał się przejść do tego sklepu i spytać o wymianę.

A sprawdź czy inny wentylator z PWM pracowałby poprawnie.

… a także koniecznie sprawdź czy wentylator ruszy kiedy podepniesz go pod złącze SYSTEM_FAN (3 pinowe). Jeśli bez PWM nie ruszy - to masz prawie pewność że to wina Freezera.

A pod obciążeniem też się nie załącza ? Ja tak też miałem, że przy starcie się załączał a jak nie był obciążony to po prostu nie chodził.

Pod system_fan też tylko jeden obrót zanim bios się wczytał i koniec.

Speedfan mi pokazuje że procesor ma 70-80 stopni więc podejrzewam iż powinien się już załączyć wiatraczek. Cóż, pobawię się dzisiaj jeszcze chwilkę tym, jeżeli nie włączy się jak obciążę maksymalnie procesor pójdę jutro oddać chłodzenie.