Nowe czy używane karty graficzne?

Lepiej nowe czy używane karty graficzne? Ja tam się tak nie znam więc krótko opiszę sytuację. Mam tylko 350 zł i mogę kupić nową HD 7770 bo gwarancja, jak padnie to nie będzie syfu, ale niestety nie będzie tak dobra jak GTX 460, który mogę kupić jako używkę za 330-350 zł lub mniej na licytacji, ale jak padnie to raczej kase stracę a moje przychody nie są za wysokie :smiley: , ale karta będzie lepsza i jak to GeForce - te pierdoły jak PhysX i inne :lol: .Myślałem nad HD 5850 - może i lepsza, ale te pierdoły jak PhysX inne co są u Nvidii, jak kolega miał tego HD to było fajnie, ale jak padło mu i producent odmówił naprawy kupił GTX 460 i rzeczywście, gra się lepiej, . Co myślicie i jakie są wady i zalety używek i nówek? Czekam na wasze opinie i sytuacje. Dzięki za pomoc wszystkim.

Przy obecnym procesie produkcyjnym czyli luty bezołowiowe, często chałowe chłodzenia i ogólne dbanie producentów o to by sprzęt działał jak najkrócej (spisek żarówkowy, iluminati, nwo :lol: ) nie kupił bym używanej grafiki bez gwar powyżej 100 zł, i możesz też trafić na allegro na ‘‘typowego Mirka’’ Panie Niemiec płakał jak sprzedawał, a grafika jest prosto z pieca

Widziałem parę aukcji grafik ‘‘nie mogę sprawdzić’’ lub ‘‘powystawowych’’ a zdjęcia pokazują że była ostro przegrzana w okolicy GPU aż było odbarwienie PCB.

Jak wolisz jednak większą wydajność bierz używane, Twój wybór, podobno jesteśmy wolnymi ludźmi.

Oczywiście, że nową, aż takiej dużej różnicy nie ma miedzy tym Radeonem 7770, a GTX460… ale jak kolega wyżej napisał, wybór należy do ciebie.

Powyżej 100 zł? Słyszałem o pieczeniu :slight_smile: . Kolega piekł rok temu GeForce 7100 i miał mini pożar :smiley: . Załóżmy że chcę nówkę, i np. tego GTX 460, nie moge go znaleźć jako nowego (poza alledrogo). Kuzyn pół roku temu kupił od Gigabyte i teraz nie ma :? . Czekam na dalsze odpowiedzi.

Sam trafiłem na taką “w pełni sprawną kartę” ale ze zwrotem nie było na szczęście problemu jeden z nielicznych uczciwych sprzedawców. Od tego momentu kupuję używki ale tylko i wyłącznie na gwarancji producenta minimum pół roku do końca gwarancji.

nV GTX460 i Radeon 5830> są znacznie bardziej wydajne od Radeona 7770.nie ma o czym mówić (z 1BG ram oczywiście).

można na Allegro nabyć te karty objęte jeszcze gwarancją producenta - GTX460 Gigabyte ma 3 lata gwarancji.

jednak należałoby nabyć kartę z 3-czną co najmniej gwarancją i najlepiej blisko w okolicy z kompletem dokumentów i pudłem od osoby z pozytywnymi komentarzami.

karta nie może być rozbierana,kombinowana itp.itd.należy obejrzeć okolice gpu.jeżeli są wyraźnie ciemniejsze, znaczy karta się grzeje i nie kupować.

osobną kwestią jest zasilacz, który musi mieć co najmniej 500W żeby to pociągnąć.jest to jedyny znany mi przypadek, gdy zasilacz na pierwszoplanowe znaczenie.

ryzyko uszkodzenia karty jednak zawsze istnieje, więć należy rozwarzyć korzyści i niedogodności z tego wynikające.

w internecie są testy wydajnościowe, więc można poczytać jaka jest różnica w wydajności i czy w związku z tą różnicą warto podjąć ryzyko zakupu używanego egzemplarza.

jednak co nowe to nowe.jest gwarancja i przez dwa lata nie ma problemu.

350zł to jednak jest pewna, kontretna suma i byłoby jej szkoda.

sam nabyłem,dla syna używanego GTX460 Gigabyta w okolicy z 4-ro miesięczną jeszcze gwarancją co potwierdziłem w sklepie gdzie był kupiony i śmiga do dziś.

zapłąciłem 300zł bo był poza allegro i bez prowizji.

ale rozwarz dokładnie.w końcu to ryzyko tylko ty ponosisz.nikt inny. ale wydajnościowo jest różnica w tych kartach.osobiście nie brałbym Radeona 5830.

Ja kupuję już od dłuższego czasu karty używane (z tym że za mniejsze kwoty) i jak narazie nie trafiłem na żadną trefną ale jakby było mnie stać wydać taką kwotę na grafę to wolałbym kupić nówkę.

Przy używkach jest ryzyko że kupisz kręconą, przegrzaną albo niesprawnym lub źle zamontowanym chłodzeniem itp.

Dlatego najlepiej kupować tylko na aukcjach gdzie sprzedawca daje gwarancję rozruchową i po otrzymaniu towaru od razu wykonać testy obciążeniowe żeby sprawdzić wydajność i stabilność działania karty.

Ja dla przykładu przy ostatnim zakupie trafiłem na kartę z mocno wytłuczonym i mocno chroboczącym wentylatorem nadającym się do wymiany o czym nie było mowy w opisie ale sama karta była w porządku więc dogadałem się ze sprzedawcą na zwrot części pieniędzy i że zajmę się tym już sam.

Trzeba uważnie czytać opisy aukcji i doszukiwać się tego co zostało przemilczane.

Decyzja padła na nową kartę, i tu mam wybór. Karta do komputera #1 (pacz: opis). Od razu każdy powie że proc słaby, ale w przyszłości zamierzam kupić PC, grafike już teraz. Mam wybrać HD 7770 czy GTX 650 TI? HD jest o 15-20% słabszy, ma mikro przycięcia, nie ma PhysX no ale cena jest niska, zaś GTX nie ma tych wad, ale niestety cena już nie taka niska. Liczę na was.

Mikroprzycięcia? Możesz rozwinąć temat?

Jeżeli cię stać to chyba lepiej wziąć mocniejszą kartę, wymagania gier ciągle rosną i dodatkowa moc obliczeniowa może się przydać

Hmm, czytałem kilka porównan i testów tychże kart, na 2-3 z nich mówili o mikroprzycięciach na grach które wolą Nvidia, jak dirt ale też i np. Wiedźmin 2, czasami Skyrim i jeszcze jakieś tam. Jak napisano, Wiedźmin 2 na HD 7770 na max. ustawieniach cyt. “zapewnia 30-35 FPS, ale mikroprzycięcia powodują że gra nie jest komfortowa. U konkurencji takiego problemu nie ma.” Od razu napisałem do kolegi, miał HD 5850, HD 6770 i jeszcze jakieś tam, potwierdził, grał w wiele gier i zauważył w niektórych mikroprzycięcia. Jak powiedział że te przycięcie to sekundowy lag, który powoduje że rozbije auto, zginie w walce itp. Ja ogólnie nie wiem o co tam chodzi, ale czytając to jakoś tak zniechęciłem się do Radeonów, mimo iż od początku nie lubiłem radeonów. Niestety uważam że ceny Nvidi od zawsze były za wysokie i nadal są za wysokie…

Tak, w skyrimie amd radzi sobie gorzej niż nvidia i taki problem może występować.

Efekt wygląda zupełnie inaczej, albo jest to gubienie klatek, albo kiepskie wrażenie płynności pomimo dużej liczby fps, wynika najczęściej z problemów z synchronizacją pionową lub dużą różnicą w czasie renderowania poszczególnych klatek.

Karty nvidii też nie są bez wad i podobne problemy mogą wystąpić w niektórych tytułach, często wynika to z kiepskiej optymalizacji silnika danej gry lub po prostu problemów z kompatybilnością (tzn. starsze gry mogą sprawiać problemy na najnowszych kartach).

Ten filmik fajnie pokazuje jak wyglądają mikro przycięcia:

A takie coś to ja u niego widziałem, ale mu nie przeszkadzało, bardziej mu przeszkadza ten sekundowy lag. Kupię 7770 w jak najbliższym czasie. .

Możesz też rozważyć 7790, jest tańsza od GTX 650 Ti ale w testach wypada całkiem nieźle.

http://www.anandtech.com/bench/Product/776?vs=781

Hmm, cena trochę za duża ale rozważę. Dzięki za pomoc :slight_smile: .