Nowe moduły RAM - brak POST'a, obrazu, podwójny start

(Filips92) #1

Witam wszystkich. Bardzo proszę o pomoc - sprawa mnie przerosła.

Może ktoś spotkał się z następującym problemem:

Wymieniłem moduły RAM w dość starym PC, DDR1, zmiana z 2x 256 MB na 2x 1GB.

Po tym fakcie, po zainstalowaniu jednego, dwóch, nowych, nowych ze starymi,

czy w jakichkolwiek możliwych kombinacjach komputer nie chce bootować. Włącza się, wiatraki chodzą,

jednak nie ma sygnału z karty, żadnych beep'ów. Pierwsze włączenie - chodzi około 5 sekund,

wyłącza się, włącza sam ponownie i tak jak pisałem - brak reakcji.

Naklejka na starych modułach:

DDR 256MB PC3200

PN: GR400D64/256

Naklejka na nowych modułach:

1GB Sync 400MHz PC3200S-400-510 CL3

W BIOSie pod starymi RAM'ami, przed zmianą na nowe,

próbowałem różnych ustawień w CAS Latency, w timingach - w końcu ustawiłem na Auto po SPD,

jednak żadna kombinacja nie przyniosła żadnych zmian.

Poradźcie - gdzie popełniłem błąd :expressionless: pozdrawiam.

(freedom) #2

Jaka płyta główna? Nie kupiłeś czasem najtańszych pamięci z allegro, które są kompatybilne tylko z niektórymi chipsetami?

P.S. Rozumiem, że na starych kostkach wszystko działa bez problemu?

(system) #3

ja bym obstawiał coś z zasilaczem

(sadaj72) #4

Niektóre stare płyty mają problemy z modułami o dużej pojemności, w czasach ddr1 kości 1GB używano raczej rzadko, znacznie popularniejsze były 256 i 512MB.

Sprawdź w instrukcji czy twoja płyta na pewno obsługuje moduły 1GB lub czy nie przekroczyłeś maksymalnej ilości pamięci obsługiwanej przez płytę.

(Sebix99) #5

Zasilacz mało prawdopodobny. Sam mam podobny problem na 2 różnych zasilaczach tylko że czasami i tak że odpalam jest sygnał i stop wszystko nagle znowu odpala i normalnie śmiga. Co do tematu to jaka płyta główna i sprawdź pojedynczo najpierw jedną 1GB potem drugą kość możliwe że jedna z nich jest uszkodzona, albo coś.

(igrek) #6

Nawet jeśli nie obsługuje 1GB to powinna widzieć połowę, czyli jeśli obsługuje 512 na slot to 512 powinna widzieć, był ostatnio podobny problem na forum, gdzie kolega miał 2 kostki po 2GB a zamiast 4 GB widziało 2, okazało się że płyta obsługiwała 4GB ale w modułach po 1GB być może to nie działa w każdym przypadku, sprawdź pamięć jeszcze na innym komputerze.

(Filips92) #7

Witam. Tak, kupiłem niestety najtańsze pamięci z allegro, to prawda i po kilku kombinacjach,

próbach itp dochodzę do wniosku, że to będzie właśnie źródło problemu.

Płyta główna ASROCK P4i45e. Chipset wg. programu Everest:

Intel Brookdale i845e.

Wiem też, co napisane jest w manualu płyty głównej - teoretycznie płyta obsługuje tylko jedną kość 400MHz,

na pierwszym slocie w trybie OC (overclocking mode, jumper na płycie głównej, przestawia FSB z 533 na 800 MHz),

jednak także po zmianie na ten tryb i wkładaniu po jednej kości, nowej, jak i starej, komputer nic nie wyświetla.

Dziękuję za zainteresowanie tematem i pozdrawiam,

proszę o dalsze sugestie, podpowiedzi.

(igrek) #8

Pokaż link do aukcji z której kupowałeś pamięć.

(Filips92) #9

http://allegro.pl/nowe-2gb-micron-samsu ... 45260.html

To jest aukcja. Ponadto wyżej przepisałem dane, które znajdują się na kościach Samsunga, które otrzymałem.

Linki allegro w końcu wygasną, więc cytuję ze strony aukcji:

(igrek) #10

I masz napisane nie działają z chipsetem intela a ty masz właśnie intela i wszystko jest jasne.