Nowe telewizory - czego im brakuje

Myślę nad zakupem nowego TV patrzę w sklepach, czytam, myślę… 4K, SmartTV, Android, itd. itp. Ale czegoś mi tu brakuje…
Wiecie czego?
Otóż raz na kilka lat jeżdżę z wizytacją to pewnego starszego wuja.
Lat temu około 10 kupił on super telewizor LG z 3D. Jego wnuki miały wielką uciechę (ja osobiście też). Było jak w kinie.
Były programy w 3d nadawane w telewizji. Filmy na Blu-ray, na torrentach (sam nauczyłem wujka z nich korzystać :slight_smile: )

Co się z tym stało? Ostatnio byłem u wujka. Kanałów 3d od dawna już nie ma. 3d. U wujka telewizor stoi nadal i działa. Jest regularnie używany przez dzieciaki do filmów 3d.

Naszła mnie ochota na zakup właśnie telewizora z 3d. W żadnym sklepie żadnego takiego nie ma: „Ło, panie już nie produkują”). W takim razie chyba dziękuję, postoję.
Używanych także nie zamierzam szukać bo mam z tym negatywne doświadczenia.

Sieć pełna od propagandowych artykułów:
(przejdź do podrozdziału Co zastąpiło 3d)
https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-telewizor-3d-czym-jest-i-czy-warto-go-wybrac.bhtml

Piszą o 4k jako o następcy 3d.
G***o prawda. To całe 4k jest dwuwymiarowe. Nie wystaje z ekranu.

3d w telewizorze jest dla mnie fajnym bajerem który warto mieć. Natomiast 4k nie wnosi nic nowego. Zupełnie nic. Tylko wyższa rozdzielczość i większy rozmiar plików wideo.
Wg. mnie Jedyny sens 4k miałoby gdyby to było 4k z 3d…

W 2016 roku telewizory 3D wypuściły na rynek jeszcze LG i Sony, jednak rok później, jako ostatni z producentów, wycofały się z tego również i te firmy.> Cytat
https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-telewizor-3d-czym-jest-i-czy-warto-go-wybrac.bhtml

W 4k nie tylko wyższa rozdzielczość. Dopiero przy 4K masowo zaczęto stosować głównie w filmach na Balu raz, a pole,m w streamingu HDR i HDR10, a nawet 106.

Wcześniej przy full hd i 3D nie słyszałem o tym, a jak było to dosłownie jak na lekarstwo. Teraz jak odpalam na Samsung smart tv Rakuten TV czy Apple TV to tam spora większość filmów UHD jest tez w HDR. Trzeba mieć telewizor do tego, żeby to w pełni obsłużył, ale to robi wrażenie, np na władcy pierścieni, czy Jurassic World. Z 4K razem potrafi spowodować to Wow.

Czemu 3D stało się nie opłacalne bo i tak ktoś kto kupował na balu raz film, czy ściągał z neta, nie ważne skąd i jak, to patrzył na niską cenę i, żeby mało zajmowało bo wtedy nie wiele ludzi mogło się pochwalić internetem większym niż VDSL do 80Mb/s. Teraz na rzecz streamingu torrenty i różne portale, z których można kliknąć w link do pobrania są zamykane przez prawa autorskie. Co ja nawet rozumiem. Po co trzymać na dyskach skoro mogę kupić, dać ludziom zarobić i moc oglądać wszędzie gdzie mam internet, nawet jak wolniejszy to na telefonie mi super wysoka rozdzielczość nie jest nie zbędna :slight_smile:

No bo to był tylko bajer naganiający kupujących.
Jak widzę takie teksty cyt z Euro AGD " Technologia 3D w kinematografii zyskała olbrzymią popularność w 2009 roku"
To kładę się ze śmiechu. Jak to się stało, że nigdy nie zobaczyłem tego 3D w akcji skoro takie popularne ?

A prawda jest taka, że technologia była tak mało popularna, że tylko tzw. super produkcje odważały się na kręcenie w tym materiałów, specjalne kamery, trudna obróbka, mało która TV (ogólnikowo) chce to kupić.

Po co komu 3D jak ktoś lubi oglądać „Janosika”, 'Stawka większa niż życie" czy „Siedemnaście mgnień wiosny” ? A kupić i czekać na dużą ilość produkcji 3D … no sorry ale i tak większość nowości to straszny kicz.

Kewin sam w domu zapomniałeś. :joy: :joy: :joy: :joy:

Oglądam jeszcze filmy fabularne i materiały z You Tuba i jest bez porównania (przechadzanie się uliczkami Wenecji i tak dalej), filmy animowane są mega fajne…UHD 4K HDR to zupełni co innego, tak jak kolega napisał - to przecież 2D.
Te nowe okularki są leciutkie i jest świetny efekt.
Widziałem z satki nawet mecz w 3D i efekty dosłownie szczęka opada, jakby się grało razem z piłkarzami, szkoda że zrezygnowano z tego fajnego medium.

Właśnie. Zapomniałem wspomnieć o meczach. Ja wprawdzie tego nie widziałem, ale wujek wszystkich sąsiadów zapraszał na mecze w 3D :slight_smile:

Filmy 4k raczej mało nie kosztują i w Polsce kiepsko z dostępnością. Ściągnąć ich także raczej nie będzie mi się chciało (50-100 GB na film?). Może za jakieś 20 lat? Jak zrobią telewizory 32K i wynajdą jakieś ultra-pojemne i ultra-trwałe nośniki, ja wtedy się przesiądę na 4K :slight_smile:
(nie chodzi tylko o piraty. Nawet jeśli coś kupię to mam w zwyczaju oglądać z kopii zapasowej)

Niezbyt :slight_smile: a filmów było dość mało.

No chyba tak gdzieś w 2016 umarły. Za to są jeszcze projektory 3d

3d stało się popularne po awatarze, który miał miejsce w 2009 roku :slight_smile: (co prawda w grudniu :smiley: ) którego boxoffice osiągnął 2,8 mld dolarów, ale poza tym 3d było tylko ciekawostką

Dla kodeka H.266 można deklarują wielkość 5GB dla 90min w 4k.

Jeżeli tak bardzo chcesz to na dziś dzień są już te nośniki. Nazywają się dyskami SSD :slight_smile: i bez problemu obsłużą nawet 32K.

Przy założeniu, że dla 4k wymagany jest internet 25Mb/s weźmy to jako bitrate, więc dla 32K będzie około 60 razy większy czyli 1500Mb/s.
dyski ssd nvme na pci 3 mają około 3000Mb/s a pci 4500Mb/s.

Czyli jest to możliwe. Czy ma to sens raczej nie. Choć w teorii ludzkie oko ma „maksymalną rozdzielczość” 576MP gdzie 32K to 530MP, ale dotyczy to całęgo naszego obszaru wzroku, nie uwzględniając ruchu gałek, zmęczenia wzroku czy nawet mrugania.

Więc jest to wartość sporo powyżej czegoś co jesteśmy w stanie dostrzec. Nie widzę sensu powyżej 4k zbytnio jeżeli chodzi o wyświetlacze. Ważniejsza raczej jest gama kolorystyczna. Zauważ, że IMAXy korzystają z dwóch wyświetlaczy 2k