Nowe urządzenia sieciowe/sieć (NAS, drukarka, router) + pytanie o antywirus (zarządzanie)

Cześć
Mam możliwość rozbudowania trochę sieci, w związku z tym chce kupić tak jak w temacie NAS, drukarkę i router. Jeśli chodzi o cenę to w każdym przypadku jest limit do ok. 1000 zł (przy czym będę kupował na raty, co np. miesiąc, czy jak mi się uda). Jeśli np. router byłby tańszy to mogę trochę pieniędzy “przerzucić” na coś innego ale bez szaleństwa. Może tak, nie chce kupować, tandety, która za rok się zepsuje i notorycznie będzie z nią problem ale sprzęt dla firm +100 osób też nie jest mi potrzebny (a nawet dla “super hiper profesjonalistów”, np router za 3 tys. do użytku domowego z załóżmy [przykład] dla 2 komputerów i internetu 10/100), a jest zbyt drogi a w przypadku pozostałego sprzętu dochodzi drogie utrzymanie (przynajmniej jeśli chodzi o potencjalne korzyści dla mnie). Chcę wycelować idealnie w ten poziom aby to działało, spełniało wszystkie potrzeby, ale też nie rujnowało budżetu poprzez zakup zupełnie zbędnych rzeczy, których nie wykorzystam. Mam nadzieję, że chyba jasno się wyraziłem i dalsza część też będzie jasna. Więc czego potrzebuję:

  1. Drukarka (czy może urządzenie AiO - drukarka, skaner i kopiarka)
  • Obciążenie do 200 stron miesięczne.
    Różnie bywa, mogę przez 2 miesiące drukować co najwyżej 5 stron miesięcznie a mogę puszczać za jednym razem 130 stron (załóżmy podręcznik z wikibooks) i może to nie być jedyny wydruk w miesiącu (choć już nie tak duże, to częste)
  • 4 oddzielne wkłady z tuszem (czarny i oddzielne 3 kolory). Jak będzie wyglądać kwestia opłacalności - na ile stron w praktyce wystarczą, w związku z tym jaki jest stosunek ceny?
  • Druk dwustronny automatyczny.
  • Faks nie jest potrzebny choć jak będzie to będzie.
  • Obsługa sieci - co najmniej 2 komputery, być może ewentualnie komórki ale nie poprzez google iPrint (nie kojarzę teraz nazwy, ale to drukowanie przez “chmurę Google” ani żadną inną - jeśli to jest wymagane to odpuszczam w ogóle komórki/tablety). Najchętniej przez kabel, do wifi nie miałem szczęścia w drukarkach, a nie jest to konieczne - tzn. o ile ciąganie kabla do komórki jest śmieszne, a wręcz przeczy idei komórki, to urządzenie stacjonarne, stojące w jednym konkretnym miejscu, w którym jest sieć przewodowa, jest myślę sensowniejsze, np. stabilniejsze połączenie (a wręcz ma zalety, bo nie zabiera bez sensu pasma wi-fi i urządzenia bezprzewodowe mają “szybszy” internet).
  • Mile widziany podajnik zamknięty, do którego się wkłada papier. chciałbym w miarę możliwości maksymalny rozmiar papieru mieć na A3 (przede wszystkim druk).
  • Reszta opcji? Będą to będą, może się nawet ucieszę z np. obsługi USB ale nie mam presji i na innych rzeczach mi nie zależy.

Czy ta drukarka Brother MFC-J5330DW spełniła by oczekiwania, ma raczej dobre opinie? Czy może lepiej trochę droższą Brother MFC-J5730DW za to dwoma zamkniętymi podajnikami? Tak są tańsze, w tym HP, ale do HP się zraziłem, miałem tyle drukarek od nich, że chętnie zobaczę konkurencję.

  1. NAS
    Jaka jest różnica między Synology a resztą np. Zyxell? Tak podobno synology ma “odjechany” software (i jest może nie królem ale mam takie wrażenie z tylu głowy, że “Synology to jest “coś”” - na podstawie tego co czytałem na przestrzeni lat), a zyxell ma dobry sprzęt (dobrze mówię?) ale czy to jest faktyczna różnica?
    Czego potrzebuję:
  • DLNA, mam dużo płyt i materiałów robionych przez rodzinę (są to filmy, muzyka i zdjęcia) i przerzucanie między komputerami nie jest wygodne (i często były problemy, że było kila kopii tego samego na kilku komputerach i pendrive, czyli strata miejsca - więc chce mieć jedną konkretna bazę multimediów), zwłaszcza, że chciałbym mieć możliwość puszczania na TV, który ma internet i obsługę DLNA.
  • 2 dyski RAID 1 (czyli jak jeden padnie to zawsze mam dane na drugim). I to musi być, bo ok, wiele filmów (a nie wiem, czy nie wszystkie są gdzieś zarchiwizowane) ale po prostu nie chce mi się co 2 miesiące siedzieć i od nowa konfigurować NASa i zgrywać te dane bo trafiłem na “super trwały” dysk, który “kopnął w kalendarz”, bo mam co robić i NAS “ma po prostu działać”.
  • Oczywiście serwer plików. Backup może być i fajnie by było aby NAS to obsługiwał ale nie mam “parcia” (przy czym, jaki jest mechanizm robienia kopii, tylko przyrostowy czy jakieś inne? Zakładam, że jednak są te wirusy typu ransomware i że “nie ma w 100% bezpiecznych systemów”, są luki w procesorach itd.).
  • Serwer WWW, w Synology jeśli dobrze kojarzę jest możliwość podpięcia kilku stron WWW, dobrze doszukałem się opcji? Czy tak to działa na innych NASach?
  • Wygodna obsługa, np. czytelny interfejs www.
  • Aplikacje w sklepach, repozytoriach czy gdzie ona tam są, są przydatne, potrafią coś dawać? Na co w ogóle mogę liczyć? I czy w ogóle są? Przynajmniej poza Synology, które z tego co wiem, ma sklep z apkami.
  • Samba, chciałbym mieć, na zasadzie aby tworzyć jedno konto użytkownika i każdemu przypisywać prawa do konkretnych usług lub do plików na serwerze plików. I jak to będzie wyglądać w praktyce, czy tak to będzie w ogóle działać? Tzn. na serwerze plików będzie to działać (każdemu się zmapuje na komputerze jego udział z danymi logowania i każdy będzie miał dostęp do tego, do czego ma dostęp jego użytkownik.). A jak ma się samba np. do stron, dlna i innych usług takiego NAS (w synology mam wrażenie, że widziałem że użytkownika można chyba sparować jakoś z dlna - nie pamiętam, co tam było ale była jakaś interakcja między SAMBĄ a DLNA)?
  • VPN, czy jest sens tutaj pchania VPNa, czy tylko przez router?
  • O czymś zapomniałem?
  • I tak jeszcze z ciekawości. Jakie są możliwości pisania oprogramowania pod ten sprzęt, zarówno typowe programy, pokroju Abiword (pierwsze co przyszło mi do głowy), jak i sterowników (jest masa gotowych schematów urządzeń na USB i to nie tylko na elektrodzie z schematami i oprogramowaniem/sterownikami)? Czy w ogóle byłby sens myślenia w tą drogę, czy może są tak zabetonowane, że nie.
  1. Router.
    Wolę unikać większości urządzeń pokroju najtańszy TP-Link, myślę raczej o Mikrotiku,w którym będę miał:
  • Porządny Firewall, jeśli dobrze kojarzę to w przeciwieństwie do np. TP-linków będę mógł bardziej ingerować w niego [Firewall] i np. blokować nie tylko porty, strony ale także konkretne programy z danego komputera?
  • VPN i vlany? O tyle te 2 rzeczy mnie kuszą, o ile nie wiem, czy się uda. Bo chciałbym zrobić podział sieci na jedną sieć z komputerami, drugą na NASa (i ewentualnie jakiś “serwer” itd.) i abym ja widział wszystko i mógłbym jednocześnie podłączyć komputer u rodziny, tak aby widział NASa z konkretnymi usługami np. serwer plików (i dlatego też interesuje się np. sambą i użytkownikami) abyśmy mogli się wymieniać, np zdjęciami, filmami i innymi tego typu danymi, a jednocześnie aby komputer u tej rodziny nie widział w żaden sposób moich komputerów.
  • Wi-Fi, na tyle aby podłączyć kilka komórek i tym podobnych urządzeń. Przy czym chce mieć sieć dla Gości, z tych samych powodów, co wyżej, czyli ktoś do mnie czasem przychodzi i chce aby moje komputery były oddzielone od tych “niebezpiecznych” komórek. Mikrotik chyba ma sieć dla Gości, ale czy można zastosować oddzielne ustawienia sieci (czego nie ma w TPlinkach), czyli jak np. filtruje po adresach MAC swoje komputery (i kilka innych rzeczy) aby nikt mi się nie włamał, o tyle nie chce mieć tej opcji włączonej dla sieci dla gości, jest to możliwe, tak aby sieć dla gości była na hasło i nic więcej (co najwyżej obniżony priorytet aby moje komputery miały swobodny dostęp do Internetu)?
  • Mile widziane USB dla modemu GSM (sieć zapasowa, gdy na głównej zabraknie internetu? I jak to będzie działać, czy będę mógł ustawić aby po GSM można było logować się tylko do banku lub oglądać same strony www, bez innych usług?

Czy wystarczy Router MIKROTIK RB951UI-2HND ROUTEROS L4, czy Router MikroTik RB951G-2HnD?

I troszeczkę poza głównym tematem? Jak to jest z zdalnym zarządzaniem pakietami typu “Internet Security”? Mam kilka komputerów, w tym laptopa, którego pożyczam rodzinie i chciałbym mieć możliwość zmiany ustawień (ktoś komu pożyczyłem np. zadzwoni, że mu za często program krzyczy z jakimiś głupotami) lub zaktualizowania antywirusa, ew puszczeniu skanowania. Czy jest możliwość zrobienia tego w domu, w “sensownym” przedziale cenowym? Czy może inaczej, czy ktoś poza podajże AVG udostępnia swoją konsolę za rozsądną (a w tym przypadku darmową) cenę? a jeśli nie to czy AVG jest sensownym programem typu Internet security?

Ktoś, coś? Dodam jeszcze, że sprawa dotyczy głównie, Windows 7 i Linux Mint, w przypadku tego ostatniego tematu i NASa, po VPNie też było by miło jakieś wsparcie XP

Lista wymagań i pytań jest tak obszerna, że ciężko to ogarnąć w racjonalnym czasie.

Myślę, że właśnie ze względu na tę szczególnie długą listę, najlepiej jak sam sprawdzisz czy poszczególne urządzenia w ofertach producentów spełniają wszystkie/większość postulatów.

Na urządzeniach ubiquiti czy mikrotika raczej się nie zawiedziesz, choć te drugie są dość nieprzyjazne dla początkującego.

Dzięki za odpowiedź.

Oczywiście, nie mam nic przeciwko jeśli ktoś potrzebuje czasu. Po prostu to było coś na zasadzie podbicia, przypomnienia - nie było, żadnej reakcji, że “ok, myślę ale poczekaj jak się zastanowię”, więc założyłem, że jeśli ktoś nawet się zainteresował to pod natłokiem obowiązków zapomniał, więc chciałem po prostu przypomnieć. Po drugie nie oczekuje, że jedna osoba zajmie się wszystkim bo naturalnie dla mnie jest to, o czym mówisz.
A czy jest naprawdę obszerna? Powiedziałbym, że to są raczej moje braki w mojej elokwencji niż faktyczne objętościowe rzeczy, np. drukarka. (I w przypadku drukarki oraz routera podałem wręcz przykłady więc to jest kwestia potwierdzenia lub zaprzeczenia, no chyba, że ktoś poda lepsze przykłady, za co byłbym wdzięczny. A pytam, bo nie mam takiego rozeznania, chociażby w trwałości tych produktów, o mikrotiku słyszałem głównie tutaj i to w wielu przypadkach od @roobal, żeby daleko nie szukać, więc jeśli nie dostanę jakiś przykładów, to przynajmniej potwierdzenie tego, co myślę, jedynie w przypadku nasa nie mam pojęcia i tutaj faktycznie proszę o pomoc oraz jestem ciekaw jak to wygląda z tymi programami AV ale to jest jak mówiłem ciekawostka raczej, więc nie obrażę się za olanie)

  • Obciążenie nie jest znowu duże, więc nie zdziwiłbym, się gdyby większość drukarek się w tym zmieściła
  • Wkłady też nie są niczym dziwnym, to chyba najtańsze tylko mają taki problem (że mają 2)?, podobnie z automatycznym duplexem.
  • faks tak, jak mówiłem nie jest potrzebny, więc jeden pkt odpada. Chodziło mi tylko o to, że mi nie przeszkadza.
  • Obsługa sieci, też jest standartem.
  • Jedynie ten format A3 + systemy operacyjn: Win 7 + Linux są jakimiś rzeczami, na które trzeba patrzeć, ale z tego co mi się wydaje i do tej pory szukałem jak jakaś ma obsługę tych 2 rzeczy to raczej ma obsługę reszty. Więc myślę, że tak naprawdę to jest mało tych rzeczy, bo to są podstawy i głównie w tym wszystkim chodzi mi o jakość tych rzeczy - aby były na lata (tak muszą, spełniać określone zadania, ale to są rzeczy podstawowe, a nie wymyślne, więc raczej nie są jakimś problemem)?

Ten RB951 UI jest jak najbardziej okej. Co do Synology, jest po prostu dobry, zero z nim problemów. Innych nie znam, więc nie polecę.

Co do www,vpn itp. na Synology, wszystko zależy od modelu, bo mogą zwyczajnie tego nie udźwignąć. Małe NASy to przeważnie Atom, ARM Pentium lu Celeron z małą ilością RAM, np. 512MB, 2GB. Duże NASy mogą mieć i5, i7 czy nawet Xeony i po 8GB RAMu i pozwalają nawet uruchamiać wirtualne maszyny.

1000 zł na NAS to raczej mało, przynajmniej w przypadku Synology. Drugie tyle to dyski dedykowane do serwerów NAS, które kosztują 2 lub 3x tyle co zwykły HDD. Po co takie dyski? Bo są przystosowane do pracy ciągłej 24/7/365 i są trwalsze. Możesz dać zwykły dysk, ale z doswiadczenia powiem Ci, że tak srednio raz na rok Ci padnie jeden, a może być tak, że jak trafisz 2 dyski z tej samej partii, padną oba, jeden po drugim lub oba w ttm samym czasie. Wymiana co rok dysku będzie drozsza, niż jednorazowy wydatek 600 czy 800 zlotych na jeden dysk.

Z HDD to tylko HGST Deskstar NAS.

Co do uprawnień. Jeśli masz Windowsy Pro, możesz uruchomić NASie kontroler domeny AD. Jeśli nie masz Pro, to uzytkownicy lokalni NAS.

AD jest o tyle wygodne, że uzytkownik loguje się na swoje konto i ma dostep do zasobów. Uprawnienia na zasobach możesz zmieniać z poziomu Windowsa.

Bez AD musisz dodawać recznie poswiadczenia. Zmiana uprawnień tylko z poziomu NASa.

Z drukarkami się nie wypowiem, bo nie używam.

Dzięki i bez drukarek jest dużo konkretów.
Co do parametrów NASa, przyznam, że też miałem wątpliwości, nie mniej nie mam doświadczenia, więc chciałem usłyszeć, to co inni mają do powiedzenia na ten temat, wiec się cieszę, że wpadłeś. Czyli VPN (WWW jest tylko lokalnie, nie dla “internetu” więc zakładam, że mimo wszystko w jakimś stopniu może się sprawdzić bo to raczej proste strony będą) i nas odpada, więc VPN przerzucam na Router?

Zdaje sobie sprawę, że 1000 zł to może być mało, ale czy dla kilku osób, nie będzie to wystarczające, zwłaszcza, że to ma być na zasadzie ułatwienia, tj. zamiast kopiować, na każdym komputerze całą kolekcję multimediów (audiobooki, muzyka, filmy itd.) to chciałbym to wrzucić na jeden “PC” (czy tam raczej serwer) i mieć spokój oraz nie marnować bezsensu miejsca na powielanie tego samego na różnych komputerach. Kolejną rzeczą jest to, że nie będzie bardzo oblegany i pewnie będzie do 3 połączeń w tym samym czasie na cały NAS (czyli wszystkie jego usług). Co do dysków i pracy 24/7 to wiem ale świetnie, że mówisz (i popieram to że przypominasz, broń boże nie krytykuje, bo nie każdy mógłby na to wpaść).

Co do uprawnień i samby, czy nie można tego ograniczyć do samego NASa i w przypadku serwera plików po prostu podmapować na komputerze zasób i wpisywać (czy może po prostu na stałe zapamiętać) uprawnienia (login i hasło), a w przypadku strony aby wyskakiwał też ten sam (czy może podobny, ale też z prośbą o dane logowania) komunikat? Bo w przypadku Linuksa pewnie nie będzie problemu ale Windows mam w wersji Home, czego niestety żałuję. Nawet kiedyś gdzieś w internecie widziałem jakieś “sposoby” na obejście tego problemu ale nie chce ich stosować. W czym rzecz, tak było by najłatwiej aby kontrolować to, do czego dany użytkownik ma dostęp, bez tworzenia tysięcy różnych kont w różnych usługach. A w przypadku linuksa wręcz było by fajne, bo można by zrobić to co powiedziałeś (logowanie domenowe).

Więc jeszcze raz bardzo dziękuje

Może, napiszę czego potrzebuję, względnie jak sobie to wyobrażam. Więc ja mieszkam z 2 osobami, w ładnym mieście jakim jest Warszawa (myślę, że jak ktoś będzie chciał się dowiedzieć, to i tak się dowie, a może ułatwi o tyle, że ta informacja daje dostęp do wiedzy, że nie mam np. problemu z dostępem do “dobrych” dostawców aby wykupić odpowiednie łącze pod VPN). Mam kilka sprzętów, typu komputer, TV, komórki itd. .

W moim domu chce mieć dostęp do “pełnej” sieci (lan/WI-FI) z pełnym dostępem do wszystkich usług będących w tej sieci. Więc chciałbym mieć możliwość wrzucenia gdzieś multimediów i trochę innych drobiazgów “w sieć” aby ich nie dublować na każdym PC, bo to jest bez sensu - tracę więcej miejsca na gdybym kupił oddzielny dysk specjalnie pod te dane. Ale jak już mam gdzieś wrzucić to fajnie by było aby np te multimedia można było przeglądać na każdym urządzeniu (więc na start potrzebuję serwera plików i DLNA), więc mamy piękną definicję czegoś takiego jak NAS.

Więc mogę skorzystać z kilku innych opcji, które te urządzenia oferują, bo się to mi się przyda. Np. WWW, aby wstawić jakąś “tablicę ogłoszeń” na jakimś CMSie, bo są rzeczy, które trzeba czasem ogłosić (a są na podstawie np. wyników badań, do których fajnie aby każdy miał dostęp i się nie powtarzać n-razy) - Więc abym mógł wstępnie zadzwonić do “wszystkich” i opisać zarys sytuacji i odesłać do wpisu z wszystkimi konkretami. Tak samo jak ewentualna samba. Kolejną rzeczą jest to, że nie będą może to jakieś istotne dane ale jeśli małym kosztem (drugi dysk) mogę to łatwo zabezpieczyć aby tych danych nie utracić, to głupotą było by nie skorzystanie z tego, zwłaszcza, że jak mówiłem, mam też inne obowiązki i nie chce tracić czasu na niepotrzebne czynności, którym łatwo zaradzić.

Kolejną rzeczą jest drukarka, niedawno przyszedł do mojej drukarki “ponury kosiarz z śrubokrętem” i to jest już kolejna n-ta drukarka w przeciągu 10-15 lat, a jednocześnie wcześniej nie było takich możliwości jak teraz (np. tak tanie drukarki z duplexem czy oddzielnymi wkładami) i szczerze mówiąc nie chce mi się znowu (za przeproszeniem) “kopać” z tymi drukarkami, więc chce kupić coś raz, co będzie na lata (bez żadnych kłopotów) i w pełni mnie usatysfakcjonuje.

Ale wydaje, mi się, że warto to było by zabezpieczyć, zwłaszcza, że coraz więcej osób (Znajomych) prosi o Wi-Fi, bo chcą na komórce coś sprawdzić. Więc chciałbym to dobrze zabezpieczyć i mieć np. tą sieć dla Gości, która nie wpuści w żadnym przypadku do mojej sieci urządzeń znajomych (sytuacja autentyczna, że laptop znajomej będąc w sieci dla gości, wykrył mój komputer będący w głównej sieci) co jest dla mnie sporym dowodem, że TP-link jednak coś zrobił nie tak z swoim oprogramowaniem (oczywiście jest szansa, że zrobiłem coś nie tak lub źle zrozumiałem, ale w tym przypadku akurat nie wierzę w błąd programu, albo jest to oddzielna sieć dla gości albo nie, a jeśli komputery się widzą, to coś jest nie tak).
A jednocześnie jeśli miałbym już “troszkę bardziej” zaawansowaną sieć: porządny router, NAS i to wszystko jakoś fajnie spięte. To chciałbym udostępnić część danych na NASie (być może strona, a na pewno trochę danych na serwerze plików) bliskim znajomym, bo jednak udostępniam trochę danych znajomym, co jest aktualnie dokuczliwe, niby jest dysk google i inne tego typu usługi, ale wolałbym mieć to w ten sposób rozwiązane ale to są co najwyżej 4-5 osób. Więc maksymalnie korzystałoby 8 osób, więc ten ruch nie byłby znowu aż tak duży, a więc i obciążenie NASa.

Wydaje mi się, że 1000 zł na jakikolwiek NAS to mało, chyba że piszezz o samym NAS bez HDD, to może coś w tej cenie się znajdzie.

Cena dwudyskowych NASów, np. Synology to srednio 1200-1400 złotych, do tego trzeba dokupić dyski. Niech to będą nawet zwykle, to sztuka 300 zł. Łącznie masz około 2000 zł.

Zapomniałem dodać. Tak VPN na MT, z tego powodu, że tak się robi, bo jest na brzegu sieci, bo VPNy nie lubią się z NAT, dlatego daje się serwer VPN na brzegu.

Co do uprawnień. Jak pisałem, trzeba będzie poświadczenia wklepac ręcznie do menedżera poświadczeń systemu Windows.

Tak jest, przepraszam, jeśli wprowadziłem w błąd, po prostu uznałem dyski za oddzielną sprawę i w tym przypadku pisałem NAS sensu stricte, czyli obudowa, płytka główna i parę tam innych drobiazgów.
Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.

W takim razie za 1000 zł może coś się znajdzie.

A jaki jest średni koszt VPN? Czy faktycznie zabezpiecza naszą sieć bardziej i dane zostaną poufne? Ciekawi mnie to. Gdzie najlepiej radzicie zamówić dobry VPN w niewygórowanej cenie? Na https://topvpn.pl widziałem ranking VPNów i zastanawiam, sie czy sugerować się pierwszym miejscem? Co sądzicie o NordVPN lub tym drugim?

Żadna z tych usług nie daje Ci gwarancji poufnosci, pomimo że operator tak twierdzi. To że kasuje logi po iluś tam godzinach, nie musi być prawdą.

Wykup VPS KVM, postaw na nim chociazby Mikrotik Cloud Hosted Router, wyklikaj IPSec lub SSTP i masz pewność, że nikt Ci tam nie zagląda.

1 polubienie

Dzięki wielkie za radę tak zrobię!