Nowo zainstalowany RAM nie działa poprawnie


(Raapid_PL) #1

Witam!

Dzisiaj na próbę wziąłem z lokalnego sklepu 2*4GB RAM DDR3 CL9 (miały być obie 1600 MHz, ale w domu się zorientowałem, że jedna z nich taktuje tylko 1333 MHz). Pamięci są firmy Kingston. Dokładne modele to: KHX1600C9D3B1/4G oraz KHX1333C9D3B1/4G.

 

Mój obecny zestaw wygląda tak:

 

CPU: Core i5 (1156) @ 650 3.20GHz 4MB BOX

GPU: Asus GF GTX560 1024 MB 256Bit

HDD: Seagate 1TB 7200obr. 32MB

RAM: OCZ 2x2048MB 1600MHz Platinum XTE CL6

PS: Chieftec 650W CFT-650-14CS BOX

MoBo: Asus P7P55D-E LX

 

Po modyfikacji są 3 przypadki:

  1. Komputer zawiesza się na ekranie z logiem ASUS'a (nie działa klawiatura ani nic, nie da się wejść do BIOSu), kiedy:

  2. Włożone są wszystkie kości na raz (te co miałem + obie te testowe)

  3. Włożone są 3 kości (te co miałem + dowolna testowa)

  4. Włożone są 2 kości (obie testowe na raz)

 

  1. Komputer wyświetla blue screena (IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL) zaraz po rozpoczęciu ładowania Windows, kiedy:

  2. Włożona jest jedna kość testowa (nie ważne która)

w tym przypadku po wejściu do BIOSu pamięć widzi tak jak powinno.

 

  1. Wszystko gra i buczy, kiedy są włożone tylko te co miałem, ale to chyba nikogo nie powinno dziwić.

 

Wcześniej w sklepie na miejscu sprawdzaliśmy też inne kości Kingstona, które mieli akurat na stanie i tez nie działały (zawieszenie na ekranie z logo ASUS'a), a o dziwo wszystko ruszyło na jakichś no-name'ach (były to chyba jakieś kostki firmy Crucial).

 

 

Niby na płycie mam przycisk MemOK!, który to w założeniu miał poprawiać kompatybilność, ale robiąc wszystko wg. instrukcji komputer się po prostu wyłącza zaraz po wciśnięciu przycisku ( a w instrukcji jest o przytrzymaniu, aż zaczną się testy).

 

Szukałem pamięci z QVL dla mojej płyty, ale nie ma tam na tej liście żadnych pamięci 2*4GB działających w dual-channel, ponieważ jest ona dość przestarzała. Zaznaczam, że BIOS mam wgrany najnowszy ze strony producenta.

 

W miarę możliwości prosiłbym o szybkie udzielenie pomocy, gdyż do poniedziałku muszę te kości zwrócić i odebrać zostawione pieniądze, albo uznają je za sprzedane i jedyne, co będę mógł wtedy odebrać to paragon.


(Dimatheus) #2

Raapid_PL , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(falcon89) #3

Odłącz komputer od prądu, zamontuj wszystkie moduły pamięci, zresetuj ustawienia biosu przez wyciągnięcie na kilka minut bateryjki, zamontuj ją ponownie, podłącz komputer do prądu i włącz.


(Grosjean) #4

To zwróć je i po problemie. Poza tym jeżeli jedna jest na 1333MHz, a pozostałe na 1600MHz, to i tak częstotliwość pozostałych zostaje automatycznie obniżona do mozliwości tej najsłabszej.


(Raapid_PL) #5

Jest to samo. Zatrzymuje się na ekranie z logo producenta i nic. Nawet nie krzyczy, że nie ma żadnych ustawień BIOSu (baterię wyjąłem na dobre 5-6 minut).

 

EDIT:

@up No jak nie znajdę żadnego rozwiązania, to będę musiał je zwrócić, ale zależy mi na tym, żeby zrobić upgrade do 8 GB RAMu (koniecznie 2*4 GB). Zdaję sobie sprawę z tego, że wszystkie będą taktowały wtedy 1333 MHz, ale to nie problem, bo jak się okaże że działa ten zestaw to powiem w sklepie, że była pomyłka i dali mi 1333 MHz zamiast 1600 i wtedy będę miał wszystkie w tej samej częstotliwości jak mi tą jedną wymienią.

 

Poza tym, że jest zawieszony na tym ekranie i nie reaguje na klawiaturę, to nie reaguje też na kliknięcie przycisku power (jedyny sposób, żeby go wyłączyć to przytrzymać power lub odciąć zasilanie).


(Lewanxd) #6

Crucial to nie no-name, w sumie.

Jeśli nie działają obie, to znaczy, że płyta ich po prostu nie obsługuje. Wkładałeś kostki w system Dual Channel? Wyłącz go i spróbuj od nowa


(Ja$) #7

W czym problem, jeśli sprawdziłeś Cruciale i komputer działa z nimi dobrze to kupuj je i po kłopocie.

Napięcie pracy Kingstonów KHX1600C9D3B1/4G to 1,7V-1,9V, a Ty może potrzebujesz pamięci 1,5V-ych.

http://tnij.at/10001

http://tnij.at/10002


(Raapid_PL) #8

Na kostce Kingstona tej 1333 MHz mam 1,5 V na naklejce, a na 1600 MHz 1,65 V (tyle samo, co na tych OCZ, które działają dobrze). W manualu od płyty jest napisane, że obsługuje poj. kości do 8 GB, więc 2x4 GB nie powinny jej sprawiać problemów. 

 

@Ja$ te Cruciale, które działały to były bez radiatorów. Nie wiem na ile to poprawia odprowadzanie ciepła taki radiator w pamięci RAM, ale jakoś tak bardziej jestem przekonany właśnie do tych z radiatorami.


(Ja$) #9

Tak jak pisałem w poście wyżej pamięci RAM współpracujących z CPU Intela się nie kręci w związku z powyższym radiatory na pamiątkach są “niekonieczne” zaspakajają raczej odczucia estetyczne.

1,5V-we pamięci się mniej grzeją niż 1,65V. 

Kingstony KHX1600C9D3B1/4G mają korekcję błędów ECC natomiast Cruciale nie, może tu jest przyczyna niekompatybilności.


(Raapid_PL) #10

Wklepywałem w google te modele kingstonów i jedne sklepy podają, że są non-ECC, a inne nic nie podają na ten temat. W dokumentacji od kingstona do tych pamięci nic na temat ECC/non-ECC nie ma, albo patrze nie tam, gdzie trzeba.

 

http://www.kingston.com/datasheets/KHX1600C9D3B1_4G.pdf

http://www.kingston.com/datasheets/KHX1333C9D3B1_4G.pdf

 

Jakby one rzeczywiście były ECC, to może tak być, bo ta moja płyta główna obsługuje chyba tylko non-ECC.

 

Takie mam pytanie. Skoro pojedyncze kostki jakoś ruszają, to może dałoby się Memtestem sprawdzić jakiego rodzaju one są w rzeczywistości?