Nowo zainstalowany RAM nie działa poprawnie

Witam!

Dzisiaj na próbę wziąłem z lokalnego sklepu 2*4GB RAM DDR3 CL9 (miały być obie 1600 MHz, ale w domu się zorientowałem, że jedna z nich taktuje tylko 1333 MHz). Pamięci są firmy Kingston. Dokładne modele to: KHX1600C9D3B1/4G oraz KHX1333C9D3B1/4G.

 

Mój obecny zestaw wygląda tak:

 

CPU: Core i5 (1156) @ 650 3.20GHz 4MB BOX

GPU: Asus GF GTX560 1024 MB 256Bit

HDD: Seagate 1TB 7200obr. 32MB

RAM: OCZ 2x2048MB 1600MHz Platinum XTE CL6

PS: Chieftec 650W CFT-650-14CS BOX

MoBo: Asus P7P55D-E LX

 

Po modyfikacji są 3 przypadki:

  1. Komputer zawiesza się na ekranie z logiem ASUS’a (nie działa klawiatura ani nic, nie da się wejść do BIOSu), kiedy:
  • Włożone są wszystkie kości na raz (te co miałem + obie te testowe)

  • Włożone są 3 kości (te co miałem + dowolna testowa)

  • Włożone są 2 kości (obie testowe na raz)

 

  1. Komputer wyświetla blue screena (IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL) zaraz po rozpoczęciu ładowania Windows, kiedy:
  • Włożona jest jedna kość testowa (nie ważne która)

w tym przypadku po wejściu do BIOSu pamięć widzi tak jak powinno.

 

  1. Wszystko gra i buczy, kiedy są włożone tylko te co miałem, ale to chyba nikogo nie powinno dziwić.

 

Wcześniej w sklepie na miejscu sprawdzaliśmy też inne kości Kingstona, które mieli akurat na stanie i tez nie działały (zawieszenie na ekranie z logo ASUS’a), a o dziwo wszystko ruszyło na jakichś no-name’ach (były to chyba jakieś kostki firmy Crucial).

 

 

Niby na płycie mam przycisk MemOK!, który to w założeniu miał poprawiać kompatybilność, ale robiąc wszystko wg. instrukcji komputer się po prostu wyłącza zaraz po wciśnięciu przycisku ( a w instrukcji jest o przytrzymaniu, aż zaczną się testy).

 

Szukałem pamięci z QVL dla mojej płyty, ale nie ma tam na tej liście żadnych pamięci 2*4GB działających w dual-channel, ponieważ jest ona dość przestarzała. Zaznaczam, że BIOS mam wgrany najnowszy ze strony producenta.

 

W miarę możliwości prosiłbym o szybkie udzielenie pomocy, gdyż do poniedziałku muszę te kości zwrócić i odebrać zostawione pieniądze, albo uznają je za sprzedane i jedyne, co będę mógł wtedy odebrać to paragon.

Raapid_PL , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Odłącz komputer od prądu, zamontuj wszystkie moduły pamięci, zresetuj ustawienia biosu przez wyciągnięcie na kilka minut bateryjki, zamontuj ją ponownie, podłącz komputer do prądu i włącz.

To zwróć je i po problemie. Poza tym jeżeli jedna jest na 1333MHz, a pozostałe na 1600MHz, to i tak częstotliwość pozostałych zostaje automatycznie obniżona do mozliwości tej najsłabszej.

Jest to samo. Zatrzymuje się na ekranie z logo producenta i nic. Nawet nie krzyczy, że nie ma żadnych ustawień BIOSu (baterię wyjąłem na dobre 5-6 minut).

 

EDIT:

@up No jak nie znajdę żadnego rozwiązania, to będę musiał je zwrócić, ale zależy mi na tym, żeby zrobić upgrade do 8 GB RAMu (koniecznie 2*4 GB). Zdaję sobie sprawę z tego, że wszystkie będą taktowały wtedy 1333 MHz, ale to nie problem, bo jak się okaże że działa ten zestaw to powiem w sklepie, że była pomyłka i dali mi 1333 MHz zamiast 1600 i wtedy będę miał wszystkie w tej samej częstotliwości jak mi tą jedną wymienią.

 

Poza tym, że jest zawieszony na tym ekranie i nie reaguje na klawiaturę, to nie reaguje też na kliknięcie przycisku power (jedyny sposób, żeby go wyłączyć to przytrzymać power lub odciąć zasilanie).

Crucial to nie no-name, w sumie.

Jeśli nie działają obie, to znaczy, że płyta ich po prostu nie obsługuje. Wkładałeś kostki w system Dual Channel? Wyłącz go i spróbuj od nowa

W czym problem, jeśli sprawdziłeś Cruciale i komputer działa z nimi dobrze to kupuj je i po kłopocie.

Napięcie pracy Kingstonów KHX1600C9D3B1/4G to 1,7V-1,9V, a Ty może potrzebujesz pamięci 1,5V-ych.

http://tnij.at/10001

http://tnij.at/10002

Na kostce Kingstona tej 1333 MHz mam 1,5 V na naklejce, a na 1600 MHz 1,65 V (tyle samo, co na tych OCZ, które działają dobrze). W manualu od płyty jest napisane, że obsługuje poj. kości do 8 GB, więc 2x4 GB nie powinny jej sprawiać problemów. 

 

@Ja$ te Cruciale, które działały to były bez radiatorów. Nie wiem na ile to poprawia odprowadzanie ciepła taki radiator w pamięci RAM, ale jakoś tak bardziej jestem przekonany właśnie do tych z radiatorami.

Tak jak pisałem w poście wyżej pamięci RAM współpracujących z CPU Intela się nie kręci w związku z powyższym radiatory na pamiątkach są “niekonieczne” zaspakajają raczej odczucia estetyczne.

1,5V-we pamięci się mniej grzeją niż 1,65V. 

Kingstony KHX1600C9D3B1/4G mają korekcję błędów ECC natomiast Cruciale nie, może tu jest przyczyna niekompatybilności.

Wklepywałem w google te modele kingstonów i jedne sklepy podają, że są non-ECC, a inne nic nie podają na ten temat. W dokumentacji od kingstona do tych pamięci nic na temat ECC/non-ECC nie ma, albo patrze nie tam, gdzie trzeba.

 

http://www.kingston.com/datasheets/KHX1600C9D3B1_4G.pdf

http://www.kingston.com/datasheets/KHX1333C9D3B1_4G.pdf

 

Jakby one rzeczywiście były ECC, to może tak być, bo ta moja płyta główna obsługuje chyba tylko non-ECC.

 

Takie mam pytanie. Skoro pojedyncze kostki jakoś ruszają, to może dałoby się Memtestem sprawdzić jakiego rodzaju one są w rzeczywistości?