Nowoczesna sieć domowa _ pytania laika,

Szanowni! Przede wszystkim witam wszystkich bardzo serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum, i jednocześnie pierwszy krok w dziedzinie ASK. Jestem na etapie remontu w domu rodzinnym, i chcę zaadoptować biuro home office w piwnicy (w zasadzie w tym momencie jestem na etapie piwnicy, ale będę piął się pietrami w górę). W związku z tym chciałbym przy okazji stworzyć od postaw infrastrukturę sieciowa na miarę XXI wieku do użytku domowo-biurowego. Czytam już od pewnego czasu i kilka kwestii się wyklarowało. Założenia: Potrzebuję sieci w miarę stabilnej, umożliwiającej na korzystanie jednocześnie do max 20 urządzeń w sieci na raz (z dużą górką). Obostrzenia WAN i LAN: W piwnicy (biurze) wolna amerykanka - kable mogą być widoczne, nie ma w tej kwestii ograniczeń. Praktycznie wszystko może wisieć na kablach. Na parterze urządzenia moich rodziców, które działać będą wyłącznie po wifi (bez konieczności dużych i szybkich transferów, no może poza wyjątkiem smart TV w salonie, którego mogę podpiąć ethernetem z piwnicy po kablu). Na piętrze preferowane połączenie wifi. Źródła Internetu: Obecnie Orange (10Mbps), i chęć założenia łącza alterantywnego LTE (jako awaryjne w przypadku awarii pomarańczowych, co czasem się zdarza). W dalszych planach monitoring sieciowy i być może jakieś dodatkowe urządzenia w biurze (VOIP?) Co bardzo ważne chcę żeby dostęp do Internetu był możliwy zarówno z Orange (po kablu), jak również z Play po LTE (LTE załączane awaryjnie, gdy łącze stałe obciążone) - Wybiegając bardzo w przyszłość (2-3 lata) chciałbym też iść w kierunku rolet/bram i innych gadżetów sterowanych ze smartfona, dlatego chcę by zakupowany sprzęt / kładzione okablowanie na to wszystko pozwalało i nie uniemożliwiło rozwoju także w tym kierunku. Docelowo widziałbym to tak: http://www.audiopasja.pl/wp-content/upl … di-v.2.pdf Laptopy jako urządzenia mobilne przenoszone w różne miejsca (po kablu podpinane w biurze) - więc zasięg musi być w całym domu - Stary router TP link dawał radę z zapewnieniem dostępu na terenie całego domu i ogrodu (znajdował się na pierwszym piętrze), więc chyba nie powinno być z tym problemu. Każdy poziom domu ma około 100mkw.

tylko w czym problem bo “pytania” tylko w tytule znalazłem?

Jak nie żałujesz pieniędzy, to na początek kup switch zarzadzalny Netgear 52 portowy GS752T, do tego router Mikrotik RB2011-UiAS-RM, do wifi Unifi UAP-LR lub UAP-AC-LR, jeśli ma być prawdziwy 21 wiek. Koszt takiego sprzętu to jakieś 3k pln, ale skoro ma być przyszlosciowo, to warto zainwestować na dzień dobry, bo potem koszty będą większe (wymina switcha/routera na inny, lepszy). Mikrotik daje nieograniczone możliwości, Unifi obsluguje do 4 sieci wifi, a switch zarzadzalny w firmie to podstawa. Kable nawet w piwnicy wisieć nie mogą, porzadek musi być, tak więc szafka rack wisząca, do tego 2 patchpanele i organizery kabli. W szafie kable ekranowane S/FTP PiMF kategoria 6. Okablowanie do szafy tez ekranowane. Jak od razu zrobisz to porządnie i będziesz miał porzadek, bez problemu to opanujesz. Z czasem zapewne pomyslisz o jakimś serwerze plików NAS, więc jak pisałem, w firmie switch zarzadzalny to podstawa - agrgacja łączy do routera i do NASa.

@roobal czy nie sensownej byłoby pociągnąć od razu po piwnicy światłowód? Po co później do tego wracać I zwiększać koszty :wink:

Witajcie,

 

Przepraszam wyraziłem się nie do końca precyzyjnie. w tym momencie mam już zakupiony router Mikrotik RB 3011, teraz chcę kupić jakiś modem/router bridge do podłączenia ADSL pod mikrotika, modem/router bridge do podłączenia LTE pod mikrotika. Pytanie, czy mój stary Router TP-link TD-W8910G v2 wystarczy jako modem do ADSL żeby go podłączyć z Mikrotikiem jako urządzeniem “centralnym”?

 

 

Chciałbym, żeby LTE załączało się w przypadku awarii stałego łącza. Do tego 2 lub 3x AP Unify Ac pro.

 

 

Schemat jak widziałbym tą sieć:

http://www.audiopasja.pl/wp-content/uploads/2016/08/schemat-sieci-pdi-v.2.pdf

 

 

 

Można, ale jeśli WiFi w domu jest potrzebne, to APeki są niezbędne. Tu niezbęny były kolejny switch z wkładkami SFP. Światłowód jest trochę kosztowny. Na niewielką odległość się nie opłaca, do tego wkładki będą się wypalały. Mając dobry core (porządny switch, router w piwnicy), światłowód można w przyszłości dorobić, jeśli będzie taka potrzeba i nie będzie się to wiązało ze zmianą sprzętu na inny, bo. np. teraz router, bądź switch nie ma portów na wkładki SFP.

Świetny wybór, jak rackowy, to już w ogóle miodzio. Do DSLa nie używaj żadnych TP Linków. W Europie to ISP jest odpowiedzialny za dostarczenie CPE. Jeśli możesz, wymuś na ISP, aby dał Ci modem, nie router. Ewentualnie możesz zakupić coś we własnym zakresie, ale też modem, nie router.

Jak będziesz kupował modem do LTE, zwróć uwagę, żeby był HiLink. Podpinasz do Mikrotika i działa. Potem określasz trasy. Jak DSL ma być priorytetem, to w ustawieniach DSL distance ustawiasz na 1, a distance dla LTE na 2. Jak rozłączy Ci się DSL, to Mikrotik zacznie wysyłać wysztko trasą przez LTE.

Pakiety możesz też markować i część ruchu możesz pchać jednym łączem, część innym. Jednak to już wedle potrzeb.

Do tego dorzuciłbym też switche, bo z czasem 10 portów w Mietku przestanie Ci wystarczać. Zresztą 10 portów to niewiele, zwłaszcza jak robi się agregację. Switch (polecam Netgear GS752T, nie bierz żadnych TP Linków, bo one są nic nie warte) podpinasz dwoma linkami z Mietkem (agregacja LACP). Fo switcha wpinasz Unifi. Unifi obsługuje do 4 VLANów oraz tagowane ramki, więc możesz stworzyć sobie na tym 4 niezależne sieci, np. do pracy, do domu i dla gości i wszystko ładnie na Mikrotiku separować firewallem. Nie wiem jaka jest odległość z piwnicy do piętra, ale jeśli więcej jak 100m, to niezbędny jest kolejny switch. Switch z piętra/parteru możesz połączyć ze switchem w piwnicy również dwoma linkami i zrobić agregację LACP. Jakbyś dał na piętrze lub parterze switch, to odpada Ci ciągnięcie kabli dla Unifi. Możesz też rozważyć od razu kupno gigabitowego switcha PoE na piętro/parter i z niego mógłbyś sobie od razu zasilać Unifi. Jednak switche PoE są dość drogie.

Jeśli Twój NAS ma dwa porty LAN, to masz kolejną agregację do switcha.

@roobal bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem.

 

Jedyny modem jaki znalazłem to : https://www.morele.net/modem-d-link-zewnetrzny-adsl-dsl320b-281686/

 

W ogóle to rozważam odejście od orange na rzecz lokalnego operatora sieci radiowej, który oferuje mi Łącze symetryczne 30/30Mb - wówczas modem ADSL będzie mi zbędny :wink: Zostanie Radiowka 5GHZ + LTE.

 

Dlatego jeśli to tylko możliwe - wolałbym wykorzystać mój stary Router TP-link TD-W8910G jako modem, żeby nie wydawać bez sensu pieniędzy na kilka miesięcy. Mogę zainstalować w nim open WRT (jest jakiś dostępny), w miejsce fabrycznego software. Nie boję się nowych wyzwań :). W dobie Internetu, jeśli tylko ma się chęci - wiedzę można czerpać garściami.

Ale jeśli lepiej brać modem, to wezmę modem :slight_smile: .

 

 

 

Jeśli masz 100% pewność, że ta radiowka działa stabilnie to okej.

Antena będzie się “widzieć” z nadajnikiem - odległość w linii prostej ca. 500m. Dużo ludzi korzysta i jak na radiówkę mają naprawdę spoŕą przepustowość i awarie raz na 2-3 lata. Naprawianą w ciągu kilku godzin ofc. 

 

Pytanie, czy jest sens dopłacać do Ac unifi pro, czy do moich zastosowań wystarczy lite? 

 

Ok, zakupiłem 100Mb skrętki z allegro. Teraz pytanie - które accespointy wybrać - Ubiquiti AC lite, czy AC pro ? Na jednym punkcie dostępowym nie będzie pracować więcej niż 20 urządzeń jednocześnie (skrajne ekstremum, jakaś impreza gdzie każdy będzie miał smartfona z wifi). 

100 metrów chyba, a nie 100Mb skretki :smiley:

Pewnie chodziło o metry bieżące (mb). Co do AP wystarczy Ci UAP AC LR. 

Chodziło mi konkretnie o 100 metrów bieżących (mb). Teraz pozostało mi tylko zakupić AP i mogę wszystko łączyć w całość :) 

Wszystkie elementy mam już na miejscu. Nauczyłem się oprawiać skrętkę RJ 45 :smiley: .
Wszystko jest już podłączone na swoim miejscu - teraz kwestia konfiguracji.

Chcę mój stary router TP-Link TD-W8910G v2 wykorzystać jako modem (tryb bridge?) do Mikrotika RB3011UiAS-RM, który ma gigabitowe porty ethernet.

Do mikrotika chcę podłączyć stacjonarkę i NAS po skrętce.
Od Mikrotika chcę podłączyć Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO ACESS POINT (narazie jedną sztukę, jak prędkości będą słabe, to na każdym piętrze będzie po jednym - piwnica, parter i pierwsze piętro).

Proszę o pomoc w konfiguracji tak, żeby Neostrada ze starego TP-linka poszła do Mikrotika, i dalej od mikrotika po ethernecie do NAsa i stacjonarki, oraz po ethernecie do Unifi żeby dalej szło jako wifi.