Nowy Acer Aspire 3 zacina się przy oglądaniu filmów (także bez powodu)

Witam,
mniej więcej od dwóch tygodni mam problem z laptopem Acer Aspire 3 A315-31-P18W. Przy oglądaniu filmów (wszędzie oprócz YouTube) komputer zacina się po kilku minutach, z głośników słychać “buczenie” i muszę robić restart przyciskiem zasilania. Laptop potrafi również zacinać się ot tak, bez powodu.

Sprzęt:

  • Intel ® HD Graphic
  • 4 GB RAM
  • Intel ® Pentium ® CPU N4200 @ 1.10 GHz

Nie mam pojęcia, co jest tego przyczyną. Jestem kompletnie “zielona”, jeśli chodzi o komputery, więc proszę o pomoc - najlepiej o wyłożenie wszystkiego krok po kroku (jeśli da się z tym coś zrobić bez konieczności oddawania laptopa do naprawy).

Pozdrawiam :slight_smile:

Jestem równie zielona jak ty ale oceniając po moim sprzęcie o nieco podobnych parametrach(nie takich samych) to obstawiam że procek z grafiką mogą nie wyrabiać jak oglądasz jakieś full hd czy blureje itp. ekstra jakości filmy tj procek nie przechodzi w tryb turbo, albo nie robi tego poprawnie,stąd warczenie,doliczmy ram na dziś 4 GB ramu nadaje się tylko do jednej maks 3 czynności na raz jak robisz więcej rzeczy to już się sprzęt wiesza, przycina itd.Ale to tylko moje przypuszczenie bo nie znam się na komputerach i laptopach bardziej od ciebie…I jeszcze pytanie to występuje jak oglądasz on line jak rozumiem ale jak oglądasz film z dysku to też?A propo jaki masz dysk twardy hdd czy ssd?I czy twoja wersja ma odtwarzacz płyt ?Bo tego modelu jest trochę w różnych konfiguracjach…Ostatnio zauważyłam że coraz więcej materiałów jest hd itp.plus fleszej (jak strona wymaga). i ogólnie internet jest coraz cięższy obojętnie jak szybkie masz transfery.W wyszukiwarce wpisz “menedżer zadań” i tam sprawdź procesy, ilość zajęcie - zużycia procesora dysku,ramu itd.Będziesz mieć jasny obraz czy to coś z nich czy też nie.

Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

4 GB ramu nadaje się tylko do jednej maks 3 czynności na raz

Raczej nie robię zbyt dużo naraz. Słucham muzyki przeglądając internet i to wszystko. Kiedy oglądam filmy, też nie mam naotwieranych milion zakładek.

I jeszcze pytanie to występuje jak oglądasz on line jak rozumiem ale jak oglądasz film z dysku to też?

Tak, przy oglądaniu z dysku mam ten sam problem, zapomniałam o tym wcześniej wspomnieć.

jaki masz dysk twardy hdd czy ssd?
HDD.

czy twoja wersja ma odtwarzacz płyt?
Nie mam odtwarzacza.

Sama też postaram się coś poszperać w temacie, choć generalnie nie mam pojęcia, co to może być… szkoda by było, gdyby już się coś zepsuło, tym bardziej że laptopa mam od listopada zeszłego roku, a dbam o tego typu rzeczy… :disappointed_relieved:

Zrzut ekranu z programu Cristal Disk Info, ale wcześniej Funkcje - > Funkcje Zaawansowane - > Wartość RAW - > 10 [DEC]. Wygląda mi to na dysk Twardy, ale na razie nie chcę wróżyć.

Jeszcze potrzebne byłyby temperatury podzespołów. HWInfo najlepiej się chyba sprawdzi do tego. Potrzebny byłby zrzut podczas intensywnej pracy komputera. Jeżeli tak działo się od samego początku to raczej nadaje się to na rękojmię. Zobaczymy najpierw czy jest to czym usprawiedliwić.

4GB RAM to wcale nie jest drastycznie mało jak na oglądanie filmików i siedzenie w sieci.

Wydaje mi się, że już jakiś czas temu było potrzebne 1 Ghz to komfortowego oglądania filmów. Jeżeli próbujesz odtworzyć jakiś film wysokiej rozdzielczości, to może się zacinać, ale na sprzęcie też za bardzo się nie znam.

Lordek jak tylko ogląda to daje jeszcze radę, ale jak ma coś dodatkowo włączone to już różnie.Mnie się zdarzyło że mając włączone 2 przeglądarki po 2 karty otwarte, plus otwarty pdf i otwarty dokument w LO i mulenie oraz zawieszanie sprzętu, a procek mój to i3 6006u(czyli nic mocnego) i też 4GB ramu. Jak leci film online to zależy z jakiego serwisu,bo niektóre strony oferują materiały w hd i full hd. Ale dobrze by było gdyby Ayla97 sprawdziła jak wygląda na jej lapku menedżer zadań i co pokazuje i jak wygląda zużycie podstawowych parametrów .Co do dysku to hdd na windows 10 faktycznie może być zbytnio obciążony bo dysk miele często i może mieć problem ale równie dobrze procek może nie do końca radzić sobie z przejściem w tryb turbo.

Ayla97 masz gwarancje na sprzęt nadal ważną,bo sprzęt dość nowy,a acer z tego co kojarzę oferuje (oferował) gwarancje na 6 do 12 m-cy na sprzęt i oprogramowanie szczegóły masz na pewno zapisane w dokumentach laptopa, wiec nie załamuj się i jak wyżej napisał Lordek jest jeszcze rękojmia.I jeszcze jedno pytanie czy masz windows 10 ?A jeżeli ,to jaka wersja 1803 czy 1809 czy jeszcze inną?

Mam jeszcze 10 letniego laptopa też acera(system vista 32 bit) który ma procesor i core 2 duo t5900 i twardy dysk 320 Gb i ram 2x2GB czyli 4GB ramu łącznie plus grafika 512mb GeForece i też miewałam przejściowe problemy z warczeniem głośników przy odtwarzaniu filmów czy muzyki także z you tuba ,ale naprawiła to kolejna aktualizacja,Do tego sprzęt przeszedł w swoim żywocie kilka formatów(z mojej winy i niewiedzy) i o dziwo nadal żyje ale teraz pada w nim nie wiem czy to taśma ,matryca czy grafika(zalutowana) bo jak otwieram normalnie to mam czarny ekran i aby widzieć ekran muszę go otwierać na poziomie kąt o. 30-35stopni… paradoksalnie nadal działa nawet net funkcjonuje(nie IE) ale naprawiać go nie warto a nadal sprzęt żyje. Korzystanie na nim z ramożernych przeglądarek jak firefox czy chromowate (mam slimjet) sprawia że sprzęt działa powoli i z namysłem zaś na sea monky całkiem płynnie i sprawnie ale sea monky jest mało ramożerna w odróżnieniu od w.w.W każdym razie zrób sprawdzanie dysku hdd jak radzi Lordek

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :slight_smile: najprawdopodobniej za problemem stał nieaktualny sterownik grafiki. Zainstalowałam nową wersję i wszystko śmiga jak wcześniej :slight_smile: