Nowy Bios do Ecs K7VZA

Znalazłem w internecie bios do mojej płyty głównej:

http://softwarepatch.pl/c6cdec379796f63422ea5dc136d71be3/K7VZA37a.exe

I teraz zamierzam go zainstalować. Po rozpakowaniu mam plik z rozszerzeniem .bin .Czy mam go nagrać na dyskietkę, ponownie uruchomić komputer czy jakoś inaczej? Chce wgrać nowszą wersję ponieważ mam staruśką- z 2000 roku.

Rozszerzenie wskazuje, że jest to plik wynonywalny - jak na niego klikniesz, to się nie instaluje ??

jestes tego pewien, ze chcesz go wgrac ?

zaistaniala taka potrzeba ? komputer zle Ci dziala ? nie mozesz sprzetu doinstalowac ?

jezeli nie - daruj sobie - BIOS zmienia sie tylko wylacznie gdy zachodzi taka potrzeba. Pamietaj ze robisz to na wlasne ryzyko.

Jeżeli chcesz koniecznie dokonać “update BIOS-u”, to jak widzę, masz płytę ECS na chipsecie VIA. Na płycie ze sterownikami do płyty głównej jest folder Utility. W tym folderze masz katalog WinFlash > AWARD. Jest tam narzędzie WINFLASH. Dzięki niemu, możesz zrobić Update BIOS-u z poziomu Windowsa. Jest tam też mały poradnik, jak to zrobić. Przeczytaj go dokładnie.

Jeśli komp nie sprawia problemów, to raczej daj sobie spokój z BIOS :wink:

Ale to tylko moje zdanie. Zrobisz, jak chcesz.

I podłacz wcześniej go do UPS-a :slight_smile: bo jak braknie prądu bo będzie ciepło xD

Jesli masz odpowiedni Bios do płyty i UPS-a to ZALECAM wykonać upgrade. Gadanie że jak działa to lepiej zostawić, jest jak nie łatanie Windowsa, bo po co - bo działa? Powodzenia.

Miszkurka2000 : nie wiesz o czym mówisz, ale porównajmy do windowsa… nie łatanie windowsa - co się stanie jak go źle załatasz ? nic poprostu się łatki nie zainstalują… a co się stanie jak źle ci się wgra bios ? stracisz gwarancje na płyte + nie będziesz mógł uruchomić kompa + koszty na nową płyte/naprawe starej. Więc nie gadaj dłupot że to jast tak jak z łatkami, bo tylko ludzi w błąd wprowadzasz… Poza tym czytałeś to co pisze KAŻDY producent płyt główych na swoich stronach ? “Należy przeprowadzać upgrade biosu tylko jeżeli wyśtępują problemy ze sprzętem” albo coś podobnego.

Czemu tak pesymistycznie podchodzicie do tego? Wypadki zdarzają się raz na 1000 (albo więcej). Kilka razy uprdagowałem sobie bios nagrywarki i nic mi sie nie stało. Czemu więc miałbym odmówić uprdagu biosu do płyty głównej?

Złączono Posta : 22.02.2006 (Sro) 16:53

w32.sasser wchodze do folderu utitly i nie mam folderu winflash tylko awdflash. mam tam plik AWD797 i kilka innych o podobnej nazwie i readme. Czy aby wgrać nowy bios to musze skopiować plik AWD797 i nowy bios na dyskietke i ponownie uruchomić komputer? I czy wersja biosu z linka podanego przeze mnie jest prawidłowa?

A jaką wersje plyty masz? Bo ta wystepuje w dwoch wersjach.

Zeby to sprawdzic, popatrz miedzy zlacza PCI. Powinno byc cos w rodzaju

REV i cos tam.

http://62.79.123.79.adsl.hvi.tiscali.dk … ash151.exe

Tym wgrasz nowy BIOS z winDOS.

Aha i do tej plyty mozna wgrac bios z plyty Shuttle AK12. Dodaje obsluge Athlonow 2400+. Sam mam taki bios wgrany i dziala.

Jest to rev. 1.0

Jak używam tego programu (winflash) to pokazuje mi się komunikat: “Bios ID error. Are you sure to program?”

Oczywiście jak próbuje wgrać bios z tego linka co na początku podałem.

Po to producenci wypuszczają nowy BIOS żeby coś poprawić lub usprawnić np. żeby dobrze był rozpoznawany nowy sprzet, albo lepiej obsługiwany ten stary. Czasem są dodane nowe przydatne opcje dotyczące np. ustawień procesora czy mozliwości jego podkręcania. Co do ostrzeżeń to KAŻDY producent każdego towaru boi się że jesli nie napisze tego typu ostrzeżen to potem ktoś wytoczy mu proces że nie poinformował o tym czy tamtym bo ogólnie ludzie nie lubia zbyt dużo mysleć i przewidywać, i nawet na reklamówkach (torbach foliowych) jest napisane że to nie jest zabawka i żeby nie dawac dziecku do zabawy. Jest jeszcze wiele tego typy przykładów, że niektóre są nawet dosyć absurdalne. Dalej będę obstawał przy swoim że jeśli ma mozliwośc wgrania nowego BIOSa to niech to zrobi. Pamiętam jak dawno temu składałem w serwisie komputer z procesorem K7 którego płyta nie widziała poprawnie. Procesor był taka nowością że producent płyty nie wyrobił się z nowym biosem i komputer poszedł do klienta tak jak był. Mimo to był wydajny jak na tamte czasy w porównaniu z innym sprzetem. Po kilku miesiacach komputer wrócił do serwisu (sprawa programowa z winy klienta) a przy okazji miałem juz nowy bios do tej płyty który wgrałem. Komputer dostał takiego kopa że aż mnie samego zadziwił i juz widze minę klienta jak w domu odpala system czy jakąs grę. Ja sam wiele juz razy aktualizowałem bios na swojej płycie, nagrywarce CD, czy DVD i zawsze było lepiej a nie gorzej. Pozdrawiam.

przciez cora wiecej firm stosuje takie metofdy jak np. Dual BIOS, lub CrashFree bios, ze podczas nieudanego startu jest uruchamiana odpowiednia aplikacja …

ano stosuje… i już nawet od paru lat tj. abit ale w ECS’ach tego nie ma :stuck_out_tongue:

weście nie zbaczajcie z tematu.

I co mam teraz zrobić?

Aktualizowałem nie raz BIOS do płyty głównej, na róznych kompach, lecz nigdy nie pobierałem plików z “dziwnych stron” :smiley:

Zawsze pobierałem pliki ze stron producentów. Zresztą tak samo robię odnośnie oprogramowania. Zobacz na stronie producenta (jak się koniecznie uparłeś na aktualizację BIOS-u) jakie są wersje do płyty głównej. Ta stronka, z której pobrałeś plik, to raczej nie jest strona producenta płyt głównych albo chipsetów :mrgreen: