Nowy dysk 320GB i zajęte miejsce

(Voytec749) #1

Witam!

Zakupiłem nowy dysk 320GB 2,5" Samsunga. Włożyłem go na razie do kieszeni, potem pójdzie do laptopa. Po sformatowaniu ma 298GB z hakiem - tak jak mój drugi zewnętrzny dysk 3,5". Jednak ciekawi mnie kwestia zajętego miejsca od razu po sformatowaniu! !!

Pozdrawiam

Voytec

(Cosik Ktosik) #2

To, że widzisz mniej miejsca jest całkowicie normalne. Także to, że nie widzisz pełnej pojemności (są pewne pliki, do których nie ma dostępu w tradycyjny sposób, a ponadto dysk musi mieć zapasowe sektory zastępcze).

Wyłącz przywracanie na tym dysku, oprócz tego w moim komputerze, w meny->narzędzia->opcje folderów->widok->zaznacz pokazywanie ukrytych plików i folderów.

Do sprawdzania użyj tego: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +Tune+2.55

(Voytec749) #3

Jak sprawdzałem to tylko “System Volume Information” był ;d do którego dostęp zablokowany ;d - swoją drogą dziwne, bo kiedyś jakoś wchodziłem… hmm

Edit - wyłączenie przywracania nic nie zmienia :slight_smile: (oczywiście ponownie sformatowałem)

(Cosik Ktosik) #4

Można uzyskać dostęp, ale po co? Wyłącz przywracanie w panelu sterowania->system->przywracanie systemu->tam możesz zmienić ustawienia, co do zajętości miejsca lub je wyłączyć.

(Ciupa Michal) #5

HD Tune 2.55

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +Tune+2.55

idziesz do zakładki Health i wklej screen’a na forum

(Voytec749) #6

Może i racja - po co ;d

Ale wyłączenie przywracania nic nie zmienia :slight_smile: No i pamiętaj, że dysk jest puściutki :slight_smile: pozdro

(Hashi) #7

MFT.

(Enter6000) #8

http://www.searchengines.pl/index.php?s … 5989&st=30 (dokładny opis)

(Hashi) #9
  • Jeśli chcesz zobaczyć prawie wszystkie pliki (MFT nie zobaczysz) musisz dodatkowo odznaczyć opcje “Ukryj chronione pliki system operacyjnego”.
(Voytec749) #10

gruchacz , to, że 320 nie będzie 320 to ja wiem :PP i nie chodzi mi o to, tylko o zajętą przestrzeń zaraz po sformatowaniu :slight_smile:

Hashi , enter6 , dzięki za to MFT, :smiley: ale posprawdzałem i ma “0” ;d bo dysk pusty…

zakładka health pusta - pewnie dlatego, że to jest w kieszeni USB, dla lokalnego no problem.

Quick Error Scan wszystko OK :slight_smile:

Tylko nadal nie znam konkretów co do zajętego miejsca… To ten MFT? skoro NtfsInfo i defrag pokazują, że MFT ma 0 ;d (dla lokalnego, zapełnionego jest jakaś wartość). Przypominam, że sprawdzany dysk to funkiel nówka :).

Aha - sprawdzenie pod kątem bad sectorów to ten Error Scan??? Tak?

(Hashi) #11

Jaką masz wartość w " MFT zone size" (NTFSInfo)? To jest przestrzeń zarezerwowana. U mnie sam MFT ma 2MB ale przestrzeń zarezerwowawana 197MB. Zaraz po sformatowaniu partycji E: system zajął 90MB miejsca (także jest to normalne że część dysku jest już zajęta po formacie). MFT “rośnie” w miarę dodawania plików na dysku.

(Voytec749) #12

Dzięki Hashi , w takim razie już się nie martwię ;d mam drugi dysk też 320 w kieszeni i jest tak samo :slight_smile: Mniejsza o wartość zarezerwowaną… ;d

Tylko powiedz mi jeszcze jak możesz, czy te bad sectory sprawdza się tym HD Tune > Error Scan?? Przyda się na przyszłość ;d z resztą mam ogólnie 3 dyski, więc przydłoby się zobaczyć jak się mają ;D

(Ciupa Michal) #13

tak ale u ciebie mówimy o 190MB, a u niego o 21 GB , więc trochę różnicy jest :stuck_out_tongue:

(Voytec749) #14

Oj gruchacz… nie rozumiemy się :smiley: Mam dwa dyski 320GB pojemności. Realnej pojemności KAŻDY z nich ma 298GB - na mój chłopski rozum wynika to z tego, że producenci liczą w systemie dziesiętnym, a komputery w systemie dwójkowym, czyli 320GB to niby 320000MB i dlatego mamy zamiast 320 > 298.

Przyjęło się, że 1024 MEGAbajty to 1 GIGAbajt… jednak nie jest to poprawne! !!

Poprawne by było gdyby 1000 MEGAbajtów to był 1 GIGAbajt

a w naszym przypadku powinniśmy używać nazewnictwa: 1024 MIBIbajty to 1 GIBIbajt (MiB, GiB).

Trochę to pogmatwane, trzeba by więcej poczytać… Może coś pokręciłem, albo niezbyt dokładnie powiedziałem, ale jakoś tak jest. :slight_smile:

a z resztą, co ja się będę produkował - sam gruchacz o tym pisałeś :slight_smile:

I UWAGA! !!

CHODZI MI O ZAJĘTE OK 70MB NA TYM 298GB DYSKU ZARAZ PO FORMACIE :smiley:

I wygląda na to, że już się wyjaśniło, że sprawa tajemniczych megabajtów po formacie leży po stronie MFT :slight_smile:

Pozdrawiam :slight_smile:

(Mariosti*) #15

Sry ale właśnie tak jest poprawnie.

A co do miejsca rezerwowanego przez system plików - w razie czego może być zajęte jeśli nie jest już zajęte wpisami, a nie ma miejsca gdzie indziej na partycji.

(Ciupa Michal) #16

Voytec ,

wiem że producent liczy w systemie dziesiatkowym a komp w systemie szesznaskowym, tlyko nie doczytalem do konca tresci pytania i myslalem ze sie pytasz dlaczego komp widzi tylko 298GB

a tak to to miejsce(70MB) jest zajęte przez MFT

zrób screen’a z zakładki Health i wklej go na forum

(Mariosti*) #17

W dwójkowym, jak wejdą procesory kwantowe operujące oddzielnie na elektronach o różnych spinach to wtedy będzie można operować zaledwie na systemie czwórkowym.

(Voytec749) #18

O to mi chodziło, tylko pisałem z głowy swoimi słowami i widać niezbyt zrozumiale :slight_smile:

gruchacz , zacznij proszę dokładnie czytać posty :stuck_out_tongue:

[