Nowy dysk, ale brak internetu

Witam. Mam taki problem, że na moim dysku nie mogę zainstalować Windy XP, więc mam 7, ale ten za to ledwo wyrabia z moją kartą graficzną (radeon 9200 SE), więc mam inny dysk. Działa świetnie, tyle, że… nie ma tam internetu (lol?). Nie wiem, jak tam zrobić te połączenie lokalne… Mam internet w serv-net, kabel idzie bezpośrednio do gniazda z tyłu komputera. I teraz taka magia - jak to naprawić? Proszę poradzić krok po kroku. Będę niezmiernie wdzięczny.

Proszę też nie off-topować. Wszystko, co potrzebne, jest napisane. Z dyskiem nie ma żadnych problemów. Dodam, że tam nie ma połączenia lokalnego, sieci, etc.

Może i wszystko już napisałeś - ale odnośnie magii - to nikt tu nie ma szklanej kuli by wiedzieć jak powineneś mieć skonfigurowane połączenie sieciowe, w miejscu gdzie jak rozumiem: “nie ma połączenia lokalnego”.

Tutaj mam po prostu kabel podłączony z tyłu komputera na Win 7… Na sprzęcie się nie znam…

Raitopl - nienawidzę tego robić, bo to twój obowiązek:

  1. masz jakiś komputer (jaki - nieistotne)

  2. na dysku zamontowanym w tym komputerze masz zainstalowany system Windows7

  3. nie możesz na tym samym dysku zainstalować Windows XP (co jest oczywiste, ale nieistotne z punktu widzenia opisywanego problemu)

  4. pod Windows 7 działa ci połączenie z internetem, które realizuje ci jakiś dostawca na zasadzie sieci osiedlowej (czyt. bez użycia modemu, routera czy innego urządzenia, tylko bezpośrednio do karty sieciowej)

  5. kupiłeś nowy dysk i zainstalowałeś na nim Windows XP, ale niestety nie masz internetu, bo jak sam zauważyłeś - nie ma tam " połączenia lokalnego, sieci, etc."

  6. Związek nowego dysku z brakiem dostępu do internetu jest w tym przypadku następujący: w systemie który zainstalowałeś brakuje sterowników od karty sieciowej, lub jest ona zainstalowana, lecz połączenie sieciowe nie jest poprawnie skonfigurowane.

W tym miejscu ja i zapewne 100 innych śpieszących z pomocą internautów zapyta: JAKĄ MASZ KARTĘ SIECIOWĄ ?

Ty odpowiesz “nie wiem, na sprzęcie się nie znam”.

Ja napiszę: “więc sprawdź w menadżerze urządzeń Windows 7 albo instrukcji od płyty głównej jeśli jest to karta zintegrowana z płytą główną”.

Potem zaś przy dobrych prądach i wiatrach jakaś dobra dusz wskaże na sterowniki które powinieneś pobrać i zainstalować.

Następnie sytuacja powtórzy się w zakresie konfiguracji połączenia (ale to już zupełnie inna historia, a jeśli dostajesz adres z DHCP - może uda się ją pominąć).

Ojojoj… Racja.

Moja karta sieciowa:

marm.png

Moja płyta główna:

fios.png

Edit: I mógłbyś mi napisać, jak skonfigurować dalej nowe połączenie, jeśli tutaj mam po prostu kabel od serv-netu podłączony z tyłu komputera? Będę niezmiernie wdzięczny!

Dodane 18.02.2012 (So) 18:35

Dobra, mam już pobrane sterowniki. Teraz jeśli można - proszę o pomoc w skonfigurowaniu sieci.

Po zainstalowaniu sterowników połączenie takowe utworzy się automatycznie, ew jeśli nie ma masz utworzyć nowe połączenie lokalne. Co do tego dysku, jeśli nie jest to powód podany przez poprzednika, uruchamiałeś system bootując mając włączony ahci :slight_smile:

//ps nie spamuj linkiem do tematu na sb !!

Powinno się utworzyć, ale wcale nie musi, a już na pewno nie musi się “samo skonfigurować” prawidłowo. Cała nadzieja że provider używa DHCP i rejestruje adresy MAC - wówczas instalacja sterownika powinna zakończyć cała sprawę.

Drobok - czytaj Waść uważnie: na dysku JEST ZAINSTALOWANY Windows 7. Żeby zainstalować na tym samym dysku Windows XP, należałoby wykonać co najmniej kilka dość ryzykownych operacji obejmujących między innymi podmianę obszaru rozruchowego.

Gotowe :). Piszę teraz z nowego XP. Właśnie aktywowałem system, wszystko działa jak należy - m.in. dzięki Wam :). Rozwiązane :).

że co ? Wystarczy przestawić na z ahci na ide, odpalić z płyty xp, wywalić wszystkie partycje, utworzyć jakieś i zainstalować na którejś xp

Daj przykład by skonfigurowało się nieprawidłowo. Jeśli jest dhcp ip masz i działa, jeśli jest filtrowanie mac to też masz, bo jest już wpisany twój mac.

Jak chcesz w sieci osiedlowej (nie wydając ogromnej kasy na swiche z podziałem prędkości na gniazdach), rozróżnić prędkości między klientami ? Nie mając rejestracji mac ?

Widziałeś jakąś sieć osiedlową, by user miał sam sobie konfigurować połączenie ?

Nie. Nie wystarczy. Oba systemy używają innych menadżerów rozruchu, do tego Windows 7 zazwyczaj tworzy ukrytą partycję serwisową, i wymuszenie instalacji Windows XP zawsze niesie ze sobą ryzyko pomieszania identyfikatorów partycji. Zazwyczaj instalacja XP po 7 kończy się niemożliwością uruchomienia żadnego z systemów operacyjnych.

Poza tym - gdyby to była kwestia trybu pracy kontrolera - dołożenie kolejnego dysku i próba zainstalowania na nim Windows XP również nie powinna się powieść (a jak widać - powiodła się, tylko sterowników zabrakło …).

Oczywiście - Raitopl mógłby pójść Twoim tokiem rozumowania i po prostu wyczyścić całkowicie dysk, ale jeśli mnie pamięć nie myli - opisywany problem nie dotyczył pomocy w instalacji systemu, tylko pomocy w rozwiązaniu zagadki: dlaczego internet działa pod Windows 7, a pod Windows XP nie …

Przykład: błąd stosu TCP/IP (rozwiązuje to dopiero któraś-tam poprawka). O filtrowaniu MAC i DHCP już pisałem - więc tu się zgadzamy jak rozumiem.

Zdziwiłbyś się, gdybyś zobaczył niektóre “rozwiązania” które widziałem :slight_smile: (np. skrypty logowania, nazwa grupy roboczej (hic!) … :smiley: )