Nowy dysk do laptopa Lenovo

Witam,
mam trzyletniego Lenovo P580, Win8 64, Intel Core i3-3120M CPU @ 2,50 GHz, 4,0 GB RAM, grafika Intel HD 4000, HDD 1000GB. Wszystko działa, ale jakiś czas temu dysk twardy zaczął klikać, rzadko bo rzadko, ale wcześniej tego nie robił. Pomyślałem więc, że go wymienię. Zastanawiam się nad SSD. W związku z tym mam kilka pytań:

  1. czy w ogóle opłaca się w tym sprzęcie zmieniać rodzaj dysku?
  2. jeżeli tak, to czy ssd 120-128 GB wystarczy (zaznaczam, że komputer służy mi tylko do internetu i czasami jako maszyna do pisania, nie ściągam i nie przechowuje na nim dużej ilości danych)?
  3. czy może zostać przy HDD i wymienić go na 500 GB?
    Z góry dziękuję za pomoc.

Ja bym zainwestował w SSD. 128GB wystarczy, tym bardziej że dotychczasowy dysk można zapakować w jakąś fikuśną kieszeń i mieć dużego pana-drajwa.
Opłacalność zazwyczaj odnosi się do ceny, a ta niestety w przypadku SSD jest nadal hmmm dyskusyjna. Druga strona medalu to wydajność - i tu naprawdę zobaczysz jak twój sprzęt “łapie nowy oddech”.

Dysk twardy o pojemności 120GB jak najbardziej wystarczy.
Biorąc pod uwagę parametry Twojego komputera, będzie idealnym dopełnieniem płynności.

Używany dysk SSD 120GB, dobrej marki, można kupić na przykład za 100zł.
Wtedy cena jednego gigabajta wychodzi poniżej złotówki, a to bardzo dobra cena.

SSHD FireCuda 1TB 2,5" SATA
ST1000LX015 319zł
a najtańszy Patriot Blaze 60GB SSD Drive 2.5
SATA III PB60GS25SSDR 149zł …jeszcze się rozmiar i szybkość odczyt liczy :q

jeśli zdecydujesz się na ssd to polecam goodram’a nie dawno kupiłem https://www.sferis.pl/dysk-ssd-goodram-iridium-pro-sata-iii-25-retail-240gb-ssdpr-iridpro-240-p371060 tylko za nizszą cene bo mieli najwyraźniej go w promocji - dałem 329 pln

Witam to zależy jaką pojemność chcesz zastosować u siebie w pc ponieważ trzeba w wziąć pod uwagę to że wiele danych jest nam zbędne powiedzmy że mamy dysk 1000GB i mamy zajęte 300GB co w cale nie oznacza że musimy mieć tak duży dysk ponieważ na pewno wiele danych (plików) jest nam nie potrzebne jest to po prostu syf A więc spokojnie wystarczy nam 128gb, lub 240GB. Natomiast Ważną rzeczą jest to czy chcemy mieć postawiony system od zera czy na przykład zrobić migracje z systemu z hdd na ssd. Ja osobiście polecam ten dysk ssd GOODRAM CX300 240GB SSD (SSDPR-CX300-240) .