Nowy dysk - Dobór, przy zakupie

…czy, aby nie przesadzasz? Może i rozmiar buta niech Ci poda. :slight_smile:

Kolego kup Dysk Western Digital Caviar Blue 1TB i będziesz zadowolony.

Odyniec_Stary czytanie ze zrozumieniem się kłania:

“Używam komputera do magazynowania danych, filmow, muzyki, gier i renderu filmów w ae.”

Dysk nie jest OCZYwiście szybki bo ma 5400obr. Co nie znaczy że jest wolny jak notebook`owe odpowiedniki. Oczywiście osoba odpalająca kilkadziesiąt razy w ciągu dnia system zauważy że jednak nie jest to HDD z 7200 obr.

Ja na magazyn wybrałem Seagate ST2000DM001 (wersję dwu- talerzową, znacznie szybsza niż trzy-talerzowa). Decydowała cena, nieco ponad 200 zeta podczas gdy adekwatny WD RED 350. W budzie mam jeszcze Seagate 200GB z relokowanymi sektorami, który według tutejszych “mędrców” powinien zdechnąć lada chwila a on uparcie na tych relokach (nie pojawiają się nowe) żyje już ponad 4 lata (służy jako śmietnik). U mnie dyski rzadko kiedy podczas pracy wchodzą na ponad 42 stopnie (podczas mielenia) więc jeśli chodzi o temp nie dostają w doopę i pewnie dlatego awarii nie uświadczyłem (dwa maja ponad 26.000 przepracowane, jeden 18.000 a Seagate niecałe 7.000 godzin).  Obecnie z dyskami jest loteria, i zdarza się że pewne serie są bardziej awaryjne niż inne, niezależnie od producenta…

 

Ze specyfikacji wynika, że Twoja płyta gł. może obsłużyć 4 dyski SATA 2. Zasilacz też da radę a co ważniejsze nie jest z tych co to psują wszystko dookoła. To są dobre wiadomości.

Zasilacz ma stosowne wtyczki do dysku SATA. Będziesz jednak potrzebował kabelka transmisyjnego SATA. I tu uwaga, bo kabelki też są SATA I, SATA II, SATA III więc kup co najmniej taki jak ma płyta czyli SATA II lub III.

Ponieważ nie dołożysz już więcej pamięci to rozsądnym byłoby zakupić dysk SSD pod system a na magazyn jakiś pojemny z serii WD GREEN na przykład.

Są jeszcze na rynku dyski SSHD. Co prawda mało popularne ale za to cenowo całkiem przystępne.

 

P.S. Co do karty sieciowej. Nie działa Ci wbudowana w płytę, że korzystasz z osobnej karty?

Na wszystko przyjdzie czas wypłata pierwsze, mam wydatki duże na dysk max 300 zł przeznaczę 1tb powinien mi wystarczyć ale czego miałbym kupić kabelki jak mój aktualny dysk jest sata III i ma takie te nowe wejścia cieniusieńkie,

A może i nie to zapodaj mi linka do takiegowego kabelka ale jak przepne ze starego to nie bedzie? Bo w sumie mam tam chyba 2 kable poplatane

Dobrze, że masz czas… Co nagle to po diable :slight_smile:

kabel SATA III

taśma IDE

Pierwszy lepszy hybrydowiec  z 5-cio letnią gw.

Fakt, że w tym budżecie ciężko będzie się zmieścić z dwoma dyskami, ale przecież nie musisz kupować ich na raz…

A u takiego  nie usłyszysz chrobotania. Tylko przy 2,5" potrzebne jeszcze będą sanki

 

Ten kabel sata to jakiś chińszczyzna mi się widzi strasznie tani i ten plastik pali oko.

Co do tego:

Napisałeś że masz “Dysk: Hitachi HDT721025SLA380 ATA” i “służy już z 9-10 lat :P”. Dlatego błędnie uznałem, że to stary grat.

Jednak zdjęcia niezbicie dowodzą, że dysk jest na SATA II i masz stosowny kabelek. Ale nie jest to SATA 3 jak pisałeś.

Odnośniki które podałem były tylko poglądowe. Nie była to lista zakupów! Sam napisałem “pierwszy lepszy”, dlatego nie zauważyłem tego dopisku pod spodem sprzed pół roku. Teraz już inaczej oceniam wiarygodność tego sprzedawcy.

I oczywiście że taśma IDE nie jest Ci do niczego potrzebna. Nie kupuj jej przypadkiem!

Po obudowie widzę, że miejsca na dyski 3,5" masz dość.  Aby przerzucić dane czy system no to przez jakiś czas będziesz miał w budzie stary i nowy dysk, czyli dodatkowy kabelek i jakieś śrubki by się przydały.

Problemem nie wydaje się jednak być dysk, tylko ograniczona ilość RAM-u. Systemowi pewnie już brakuje pamięci i mieli dyskiem na okrągło. I na niewiele tu się zda wymiana na jakiegololwiek talerzowca, nawet jak nie będzie chiński. :wink:

Nie pokazałeś S.M.A.R.T. dysku więc ciężko tu o jakąkolwiek pewność. Stosowne narzędzie znajdziesz np. TU

Ile masz na nim wolnego miejsca? Robiłeś mu kiedyś jakąś defragmentację?

 

 

Ta po instalce niedawno z 2 miechy temu 10 na czysto robiłem defragmetacje, ma pełno bad sektorów jakimś tam programem sprawdzałem czyli kupić dysk mogę bo w sumie o tym xkom dobre opinie są dysk ogólnie wszędzie ma 24 miechy gwarancji, to brać ten shd czy wb blue, i ten kabelek sata III jakiś podobny do mojego albo chodziarz nieco lepszy od tego chińskiego plastiku co tam widzę, no dysku nie używa system tak duzo ram 4 gb spokojnie mu starcza niekiedy stoi na granicy 1,5 gb, nie wiem jak czynności tupu granie filmy itd ale to wtedy każdy i tak wykorzystuje pliki stronnictwa na dysku.

 

Wybór dysku hybrydowego to tak czy inaczej kompromis. Idealnie jest mieć dysk półprzewodnikowy na system i dodatkowo jakiś wolniejszy na magazyn.

W tym wypadku hybryda ma sens ze względu na budżet jaki podałeś.

Możesz napisać wcześniej do sprzedawcy czy dorzuci kabelek, taki z metalowymi zatrzaskami, kątowy i ze 4 motylki. :slight_smile:

Z tonu odpowiedzi będziesz wiedział czy chcesz tam kupować (bo przy ew. reklamacji ton będzie zapewne podobny). Najwyżej coś dopłacisz.

Albo zobaczyć co jeszcze sprzedaje, wpisujesz ‘kabel sata’ w szukajkę i masz.

 

Obecny dysk faktycznie lepiej wymienić, chociaż całkiem bym go jeszcze nie skreślał… Wszystko zależy czy realokowanych sektorów będzie przybywać czy nie. Ale żeby to ocenić trzeba by go dokładniej sprawdzić. Ale to może być temat dopiero jak przerzucisz dane.

Dobra kupiłem tamtą hybryde napisałem żeby odrazy dorzucił jakiś kabelek i ze ewentualnie mu dopłacę te 3 zł.

http://www.x-kom.pl/p/70393-kable-do-napedow-i-dyskow-gembird-sata-sata-sata-iii-do-6-gb-s-05m-katowy.html

Mam obecnie w obudowie cztery WD RED 2 TB i z doświadczenia mogę stwierdzić, że nie nadają się specjalnie do czegokolwiek innego niż składowanie danych. Z drugiej strony każda sztuka jest cicha i nie parkuje wcale głowicy.

Do zadań wymagających wyższej wydajności używam dwóch ST2000DM001 w RAID 0. Chciałbym je zastąpić SSD o tej pojemności, ale koszta porażają. 

Do 50 stopni mogą spokojnie pracować i nie ma to wpływu na ich wydajność i awaryjność.