Nowy dysk i zmiana w systemie

Witam. Obecnie mam:
jako systemowy dysk C - ssd 720gb
jako dysk na dane D - zwykły 1TB 7200

Dokupiłem za parę złotych dysk ssd na M2 o pojemności 120gb. Chciałbym z tego nowego zrobić systemowy, z dużego ssd dysk na dane, gry itp. , a ten zwykły jako magazyn na zdjęcia, filmy. Jak to ogarnąć bez całkowitego formatu? Jak myślę muszę najpierw przekopiować z C na ten nowy (nie ma on na razie przypisanej żadnej litery) Jak to ogarnąć? Jakim programem? A może format i w RAID połączyć te dwa ssd? Potem ze zwykłego D przekopiować na goły ssd (duży) jak zmienić aby on był dyskiem D? Zostanie na końcu zwykły czysty 1TB zrobię jako dysk E.

EaseUS Partition Master

LUB

MiniTool Partition Wizard Free

LUB

AOMEI Partition Assistant

Przy użyciu funkcji “Migrate OS”/ “Migracja systemu operacyjnego”. Osobiście używałem ostatniego z powodzeniem, ale zachciało mi się wyrównywania partycji i poszło wsio do piekła. Takie migracje mają zasadniczą wadę - gdy chcesz m. in. wyrównywać partycję to możesz skończyć z rozwaloną tablicą partycji. Wyrównywanie ma to do siebie, że korzysta z pierwotnych tablic i nadpisuje te stworzone przez program do partycjonowania.

Czyli jak rozumiem przy pomocy powiedzmy tego programu AOMEI muszę zmigrować z C na nowy dysk. W tej chwili nowy dysk nie ma przydzielonej żadnej litery (ma być nowe C). Czy ten program sam przydzieli mu odpowiednią literę? Trzeba później w BIOS zmienić kolejność rozruchu czy nie? Czy po skopiowaniu ze starego dysku D na nowy dysk D będą pasowały ścieżki dostępu? Mam tam gry STEAM, EPIC, UPLAY… W sumie to mógłbym zrobić nowy dysk np E ale nie bardzo wiem jak pozmieniać ścieżki do katalogów z grami…
Jaka powinna być kolejność działania? Migracja na nowy dysk -> format starego C czy najpierw zmiana w BIOS a później format starego C ?

Jak dobrze pamietam to właśnie tak wygląda - przypisuje odpowiednie litery, a starym partycjom przypisuje pierwsze wolne litery. W BIOS jak najbardziej trzeba zmienić kolejność Bootowania.

Jaka powinna być kolejność działania? Migracja na nowy dysk -> format starego C czy najpierw zmiana w BIOS a później format starego C ?

Wszystko robisz pod obecnym systemem na obecnym dysku. Program najpierw robi kopię partycji, potem restart i tam już przydziela litery po czym ponowny restart. Kolejność Bootowania zmieniasz dopiero jak wszytko się skończy - czyli do momentu albo ponownego startu Windowsa, albo informacji o braku systemu operacyjnego - jeżeli nowy dysk nie pojawił się w ogóle w boot sequence z jakiegoś powodu.

Aktualnie jest promocja na najnowszą wersję AOMEI Partition Assistant Pro 8.1 (za free)
https://www.comss.ru/page.php?id=4626

Dzięki. :grinning: