Nowy dysk twardy - błędy

(krystianb) #1

Cześć

Kupiłem na allegro dysk WD5000AZRX  (seria WD green), podłączyłem i postanowiłem sprawdzić czy jest sprawny

Program HDTune pokazuje coś takiego:

35449e5828fa.jpg_error scan_

259a637d1e62.jpg_benchmark_

Jak widać program pokazuje 2199GB mimo że dysk ma 500GB ( mój komputer pokazuje tyle ile być powinno)

Co powinienem w takim wypadku zrobić? Oddać dysk, czy może on jest jednak sprawny? Jakiego narzędzia powinienem jeszcze użyć?

pozdrawiam

PS: przepraszam jeśli napisałem w złym dziale

(Lchrom) #2

Spróbuj tym go sprawdzić http://www.hiren.info/downloads/freeware-tools/western-digital-data-lifeguard-tools

(Dimatheus) #3

Hej,

Sprawdź dysk przy pomocy programu Crystal Disk. Po jego uruchomieniu wejdź w ustawiania Funkcje -> Advanced Features -> Wartość RAW i zmień wartość na 10 [DEC]. Następnie wrzuć screena z programu z wartościami S.M.A.R.T.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(krystianb) #4

@

luckiblue

4d998dc32553.png

@

Dimatheus

22247bf352c4.png

o to chodzi? nie widze tu innej zakładki

(Dimatheus) #5

Hej,

Tak, chodziło mi o to, co wrzuciłeś. :wink:

Generalnie dysk faktycznie jest nowy, przepracował jedynie 22 godziny. Nie ma na nim błędów odczytu czy bad sektorów. Wygląda to więc na błąd programu HD Tune. Spróbuj dysk sformatować, spartycjonować i puścić na nim skan diska.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(krystianb) #6

Dysk jest już skonfigurowany, MBR, jedna partycja sformatowana normalnie (nie 'szybkie formatowanie'), skandisk twierdzi że nie ma błędów.Niestety nie mam żadnych plików które mógłbym tam wrzucić. Szczegóły w innym temacie ;]

(Dimatheus) #7

Hej,

Skoro tak, to mamy pewność, że jest to ewidentny błąd programu HD Tune. Tym bardziej, że wykrywa jego pojemność ponad 4-krotnie zawyżoną. Naturalne jest więc, że gdy dochodzi do obszaru fikcyjnego, pokazywane są bad sektory.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(krystianb) #8

no jeśli dysk jest sprawny to temat można zamknąć

dziękuje i pozdrawiam