Nowy dysk zewnętrzny z USB3.0 - watro? Kilka pytań

Witam forumowiczów w piękny poniedziałek.

Przymierzam się do zakupu dysku zewnętrznego (500GB-1TB) i stwierdziłem, że warto Was zapytać o parę kwestii.

Dokładnie o Interfejs dysku (3.0) który łączymy kabelkiem z portem 2.0 w komputerze i mamy 10-krotny przyrost wydajności! Super! Tak to przedstawia firma PQI, a jak jest w rzeczywistości?

Wydaje mi się, że chcąc kupić dysk, klienci zwracają uwagę na aktualnie dostępne w danych sklepach, a są to w większości: Seagate, WD, Samsung, LG, etc, ale co z dyskami takimi jak np Transcend StoreJet? Przyznam szczerze, że z wymienionych byłbym w stanie kupić Seagate lub WD ze względu na opinie, testy i użytkowanie. Proszę o inne propozycje producentów wydajnych dysków w przyzwoitej cenie, tzn <300 zł dla minimum 500GB (2,5) i <350 zł dla max 1TB (3,5). Cenę drugiego wysoko naciągnąłem :slight_smile: może ADATA?

Na razie na tym skończę. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam!

to, że dysk będzie na usb 3.0 to nie znaczy, że będzie ten przyrost, usb w laptopie też powinien być 3.0 bo tak to będzie działał z prędkością 2.0

Uhm, czyli rozumiem, że reklamy wprowadzają w błąd nieświadomego klienta, jak np tu: http://www.pqigroup.com/products/H566/i … 566-02.jpg można by stwierdzić, że przyrost wydajności będzie widoczny :slight_smile:

W każdej wolnej chwili czytam o tych dyskach i wydaje mi się, że ważniejszym wyznacznikiem przy zakupie będzie dla mnie szybkość pracy niż mobilność. Co chyba przechyla szalę na stronę dysków 3,5-calowych. Czekam jednak dalej na propozycje, nawet bezpośrednie odnośniki do sklepów/aukcji. Będę wdzięczny za każdą radę.

Raczej nie do końca dobrze odebrałeś informację na “reklamie” PQI. Produkt ma interfejs 3.0 przy czym jest kompatybilny z 2.0, dzięki czemu można go podłączyć do starszych komputerów. USB 3.0 w porównaniu do USB 2.0 według PQI jest 10x szybsze i mimo tego ma mniejsze zapotrzebowanie na energię.

W takim razie, czy warto? Jeśli cena nie odstrasza, to oczywiście lepiej pójść w kierunku nowszej technologii, chociażby dlatego, że dysk jest mobilny i być może komputery, do których będziesz go podłączał będą miały USB3.0 i będą oferowały znacznie większe transfery danych. Może sam zdecydujesz się na wymianę sprzętu na taki z USB3.0 i też będziesz mógł cieszyć się lepszą wydajnością.

Co do firmy, to słusznie, sugeruj się opiniami - nie tylko marki, ale również modelu. Nie zapominaj, że często producenci mimo że mają w swojej ofercie dyski twarde, wypuszczają produkt z dyskiem konkurencji. Dlatego nie możesz być pewny, że kupując dysk zewnętrzny 2,5 calowy z logo Samsunga w obudowie będzie właśnie dysk tej firmy. Dla mnie dziwadło rynkowe :stuck_out_tongue:

Swego czasu znalazłem na forum FAVORE.pl wpis o dyskach zewnętrznych

http://www.favore.pl/forum/komputery-in … 786,0.html

Radziłbym omijać Segate, bo wprowadził takie warunki gwarancji, że praktycznie trudno z gwarancji skorzystać. Ja bym stawiał na Sansunga lub WD. Nie ma aż takiej różnicy między USB 3 a 2. Co z tego, że transfer jest ogromy skoro głowica dysku na ogranoczoną prędkość zapisu.

To jest tak jakbyś jechał Ferrari to zatłoczonej autostradzie.

Apropo Transcend Storejet miałem ten dysk tyle że model z usb 2.0 bardzo dobrze się sprawował ale wymagał dość sporo energii… nie działał na starych komputerach oraz stacjonarnych dvd :slight_smile:

Miałem też Toshibe steel ale po miesiącu się uszkodziła :wink:

Teraz przymieżam się do a-data SH93 ale ogólnie polecam raczej dyski od WD :slight_smile: Apropo usb 3.0 myślę że warto trochę dołożyć i kupić dysk z tym interfejsem a jeżeli nie mamy w komputerze usb 3.0 bez problemu można dokupić kontroler na płytce pci-e

Gorzej jak korzystamy z laptopa a express card jest zajęty modemem :] W takiej sytuacji jak moja, problem USB3.0 chyba się powolutku rozwiązuje, bo notebooka na pewno nie zmienię, a dysk ma służyć w zasadzie tylko mi, bez podłączania do innych komputerów.

Na USB 2.0 będzie ograniczenie do 33MB/s to obojętnie czy tam wsadzi SSD czy 5400RPM, ale przy 3.0 ograniczenia nie ma dla obecnych dysków magnetycznych i SSD bo żaden nie dojdzie do 600MB/s

Test 2,5’’

http://pclab.pl/art43377-3.html

przy 3,5’’ kupował bym Samsunga F3EG lub WD GP i obudowę od firmy Welland

W sumie to nie przemyślałem tego, że jeśli dobrze rozumiem to mogę kupić dysk 3,5 wewnętrzny i obudowę 3,5 (?)

Dla przykładu dysk: http://www.proline.pl/?p=WD+WD5002AALX + obudowa: http://www.komputronik.pl/index.php/pro … _700Q.html = wszystko gra?

Można, ale to jest dobre jak ten dysk będzie stał w domu, zewnętrzne 3,5’’ wymagają dodatkowego zasilacza, gabarytowo są sporo większe, traci się na mobilności, zew 2,5’’ wystarczy zasilanie z USB i powinien się zmieścić bez problemu w torbie z laptopem lub kieszeni kurtki.

Jak już mówiłem, zależy mi na składowaniu danych w domu i stawiam na szybkość i wydajność. No to chyba znalazłem rozwiązanie dla siebie, bo w razie czego, zmieniam obudowę gdy będę w pełni potrzebował interfejsu USB 3.0. Teraz tylko znaleźć najlepszy dysk do 200 zł (rozumiem, że 7200 i 32 MB cache będzie najlepszym rozwiązaniem w tej cenie?) a za np 50-70 zł buda dla niego :slight_smile:

Takiego dysku nie kupuj na 2.0 tego nie wykorzystasz, na zew starczy Green, przy okazji będzie ciszej pracował.

http://www.proline.pl/?p=WD+WD5000AADS

http://www.proline.pl/?p=WD+WD10EARS

A Kończąc temat, są jakieś niedogodności przy dobieraniu dysku do obudowy USB? Dla przykładu:

DYSK: http://www.proline.pl/?p=SEAGATE+ST9320423AS

OBUDOWA: http://www.proline.pl/?p=EMX+BRICK+EB208S-B

Czy może coś nie pasować?

PS. Jeśli będę kupował dysk 2,5 to raczej 7200, dlatego że w razie awarii dysku mojego lapka, będę miał gotowca pod ręką:)

Zakupiłem ww. zestaw (swoją drogą ze względów finansowych) ale jedna rzecz nie daje mi spać:

  • HD Tach 3.0.4 raportuje średnią prędkość odczytu na 28-30 MB/s

  • HD Tune 2.55 raportuje około 27 MB/s

Rozumiem, że to tylko USB 2.0, ale spodziewałem się raczej kolo 40-50 MB/s.

Informacje kopiowania (eksploratora Windows) pliku o rozmiarze 3.0 GB z dysku notebooka (7200, SATAII) na nowy dysk: ~60 (a nawet 90) MB/s i spada do ~30 w miarę kopiowania. Czy wszystko jest OK?

Pozdrawiam!