Nowy dyska, problem z partycją


(Sonat) #1

Witam!

Kupiłem nowy dysk 160gb wymieniłem go pomyślnie. Przy instalacji Xp zrobiłem sobie partycj C i tam mi się zainstalował system. Resztę jakieś 130gb zostawiłem sobie na inne rzeczy. Mam problem bo ona nie została sformatowana bo myślałem że będę ją widział bez problemu z systemu... Nie poddając się ściągnąłem Partition Magic 8.0 jednak kiedy chce stworzyć z tego nieużywanego miejsca partycje to wyskakuję komunikat że dysk jest tylko do odczytu czy coś w tym stylu... Nie mam pojęcia co mam teraz zrobić... :?


(Lukasz02495) #2

Trzeba było przy instalacji zrobić kilka partycji, bo tak to stworzyłeś tylko jedną na system a te reszte 130gb na coś zostawione to czemu miało służyć? Moja rada: ściągnij GParted, nagraj na płytkę i zbootuj z niej ten jakże prosty i funkcjonalny programik:P


(Spectatorx) #3

Takie rzeczy to najlepiej przed instalacją na dysku systemu robić, trzeba było użyć gparted do podzielenia dysku na partycje.

No dobra, zrobiłeś sobie partycję c 30GB,a reszta jest czym? Partycja/cje czy zostawiłeś wolną przestrzeń?


(gumis112211) #4

zapewne przy instalacji systemu stworzyles tylko partycje na ktorej ma byc system... © reszte zostawiles nietknieta, to blad byl... bo wykorzystujesz obecnie tylko tyle miejsca ile ma partycja C, teraz mozesz smialo wlozyc ponownie plytke z windowsem(nie boj nic-bez formatu) i postepujac jak przy instalacji dojsc do tworzenia partycji, stworz z nieuzywanej przestrzwni partycje nowa i wyjdz z instalatora. teraz partycja powinna byc juz gotowa do uzytku:)


(Cosik Ktosik) #5

Czy Masz na tym Windowsie zainstalowany SP2/3?

Jeżeli nie to zrób to.

Czy próbowałeś w menadżerze urządzeń, w zarządzaniu dyskami utworzyć nową partycję?


(Sonat) #6

Mam SP 3. Nie wiem jak mam to zrobić z menadżera...

Odp. na pytanie wcześniejsze tak pozostała wolna przestrzeń...


(Adax22) #7

Powodem tej sytuacji ze teraz nie widzisz tej pozostałej części dysku może być Twój błąd jaki popełniłeś tworząc partycje systemową utworzyłeś zapewne tylko dysk C a reszta została jako OBSZAR NIE PODZIELONY Na którym to nie utworzyłeś partycji i nie chodzi tutaj o dokonanie formatu dysku logicznego utworzonego na nie podzielonym obszarze bo formatu mógłbyś dokonać spod Windows ale po prostu o zagospodarowanie tego obszaru tłumacząc łopatologicznie. Polecam GParted dostępny na stronach Vortalu darmowy i dobry i nim proszę utworzyć dysk lub dyski (Resize dalej Create i Format) 3 kroki do sukcesu.


(michall36) #8

Instrukcja: :arrow: Partition Magic za rączkę


(Ktrojanek) #9

Witam,

jeżeli masz ten dysk C:\ a reszta to wolna przestrzeń, to wchodzisz w zarządzanie komputerem (PPM na Mój komputer-> zarządzaj) i dajesz manadżera dysków. Tam zaznaczasz obszar dysku, który nie został podzielony, klik prawym przyciskiem myszy -> utwórz partycję i już :slight_smile: ustawiasz wielkość i system plików :slight_smile: