Nowy dyski - opłacalność podłączenia w macierzy RAID 0

Witam,

Do jakich zastosowań używasz komputera, jeśli typowo domowych to zdecydowanie nie warto. Poprawisz tylko transfery zapisu - odczytu, co odczujesz głównie przy zapisywaniu większych plików. Trzeba mieć też świadomość mniejszego bezpieczeństwa danych i praktycznie niemożliwe odzyskanie plików w razie awarii, brak monitoringu SMART czy większe obciążenie CPU w twoim przypadku gdy masz kontroler wbudowany w mobo.

No i to by było na tyle. Wystarczy mi jeden dysk. Dzięki.

Dziwne rozumowanie, którego nie rozumiem. Z tego co piszesz wynika, że jak masz jeden dysk to odzyskasz dane w razie awarii? Niestety jest w tym względzie tak samo. Czy masz dwa dyski w rajdzie czy tylko jeden jak  któryś padnie to koniec.

Jak miałem podobny komputer to używałem raid i sobie chwaliłem. Nie jest to dwa razy szybciej, ale i tak szybciej.

Jednak w tym przypadku proponuje kupić dysk SSD + jakis zwykły d: na dane. Mimo iż masz sata2 to i tak będzie o wiele szybciej. Niestety będzie to też droższe.

@Pikar wiesz na czym polega raid 0? Przy padzie pojedyńczego dysku można sobie dane jakimś programem odzyskać na piechotę. Przy raid 0 jak mu poskładasz plik leżący na 2 dyskach to jesteś niezły.

SSD na system to dobry pomysł - jaki system masz tam elmo16?

System Windows 7 x64. Wiem, że SSD to byłaby najlepsza opcja, ale choćbym chciał to nie zamknę się w 300 zł,a za tyle mógłbym wyrwać oba HDD. SSD i HDD lekko wykracza ponad zakładany budżet :slight_smile: