Nowy Firefox (79), kiedy na Androidzie?

Zablokowany about:config to strzał w kolano…

uBlock działa i to wystarczy :facepunch:

1 polubienie

Nowy Firefox został może wycofany? Do dziś nie ma aktualizacji a aktualna wersja to 68.11.0.

Chodzi ci o “Fenix Preview”?

Od teraz tamo ID “org.mozilla.fenix” aplikacji to Firefox Nightly na tym nowym kodzie zgodnym “z Androidem 5+”, by aplikacja była “lżejsza”.

https://support.mozilla.org/pl/kb/transfer-information-old-firefox-nightly-android


Po prostu zrobili bajzel jak nagle był starszy i nowszy:

  • Firefox Nightly
  • Firefox Nightly Developer Preview

Raczej chodzi mi o wersję Stabilną. Np. na apkmirror od dnia premiery, można było pobrać plik apk w wersji 79-ej.


Bajzel to tak, połapać się nie można.

A teraz widzę, już 6 wydań - więc jadą stopniowo z aktualizacją by nagle nie było “zonk” że ludzie tracą historię, ciastka, hasła, zakładki i konfigurację np. uBlock Origin lub wcale nie zainstalował się ponownie (a miał).

Jedno ciekawe, że na FTP pusto.

A no właśnie. Już 6 wydań a na FTP pusto. Aktualizacji tak samo brak.


Zresztą, nawet numeracja przeglądarki - przeskok z wersji 68-ej na 79. Kto tak robi? Firefox tylko.

https://arewefenixyet.com/

Release

SA, UA, NZ, BG, NO, PH
SK, DK, CO, SA, VN, PT, RO, AR
HU, CH, CZ, AE, FI, TW, EG, TH, TR, KR, SE, GR, BE

79.0.4
2015757671
2015757669
2015757667
2015757665

Polska jeszcze nie jak widać.

1 polubienie

No i wszystko jasne, dzięki.

Co do przepaści to Opera Mobilna (59) ma inny numer niż ta na PC (70) i chyba mniej aktualizacji jakby luki były tylko na PC (chociaż niby teraz piszą, że aktualizują kod Chromium).


Mnie już Google Play wykrył 79.0.4, ciekawe ile się straci.

U mnie tez już 79.0.4 został wykryty przez Google Play.
Kiedyś używałem Opery mobilnej, ale ostatnio nie przekonuje mnie. Eksperymentuje z Firefox’em.

A powiedzcie mi… Jak dostać się do about:config? :slight_smile:

Firefox 79 drenuje szybciej baterie, niż poprzednie wersje. Takie odnoszę wrażenie.

Nie wiem, nie znalazłem sposobu.

Musisz czekać czy oficjalnie odblokują, może to będzie rarytas dla wersji Nightly.

Skąd pobrać poprzednią wersję Firefox? Najnowsza uczynila mój Smart niemalże bezużytecznym. Przeglądarkę miałem dopracowana, przez to, że miałem odpowiednie dodatki. Teraz to jakaś kpina.

Np. APKmirror i zablokuj aktualizacje w sklepie jak ją rozpozna po instalacji.

Albo z FTP mozilli:

https://ftp.mozilla.org/pub/mobile/releases/68.11.0/

Jednie nie gwarantuje, że odzyskasz hasła, zakładki, historię, cookies/zalogowania - zostaje liczyć że synchronizacja z kontem Firefox zadziała wstecznie i mało stracisz.


Opcjonalnie taki twór:

Fennec https://f-droid.org/en/packages/org.mozilla.fennec_fdroid/, też powinna zadziałać synchronizacja jak musisz mieć historię, zakładki, hasła, cookies/zalogowania.

Ale nie gwarantuje, że Fennec Fennec F-Droid nagle nie przeskoczy na kod Fenix 79/80 ani czy podołają kolejny rok wydawać samodzielnie aktualizacje bezpieczeństwa.

Jedynie nie wiem jak sobie Fennec radzi z DRM, mogli to wyciąć w pień…

Coś nie wychodzi instalacja. Trudno, ale szlak mnie trafia, jak aktualizują przeglądarkę bez dostępu do interesujących mnie dodatków. Teraz ff jest dla mnie bezużyteczny, albo tak samo użyteczny jak inne przeglądarki. Ponad 1,5 roku udoskonalałem ergonomię użytkowania, a tu taka niespodzianka.

Bo najpewniej zablokowali prosty “downgrade” lub w Androidzie taki zazwyczaj nie przejdzie.

Czyli ile się da trzeba wepchać do synchronizującej “chmury Mozilla Firefox” - dodatki tam z telefonu nie trafiają, dodatkowo 79 obsługuje 9 wybranych.
(na razie zachodzi symbioza dodatków między dwoma PC - może nowy Fenix z czasem będzie mieć odblokowaną synchronizację dodatków do Chmury).

Potem deinstalacja 79, Instalacja 68.11.0, blokada aktualizacji w sklepie Play czy co tam masz np. Aptoide.

Sprawdzenie czy 68.11.0 wykryje konto synchronizacji Firefox, potem instalacja innych dodatków i ich konfigurowanie.

A jak blokuje się aktualizacje w sklepie Play? W tej chwili przy sprawdzaniu aktualizacji czynność tą uruchamiam ręcznie.

Na przykład “na opisie” programu w Sklepie Play można:

  1. Po otwarciu “opisu” Firefox 79 w sklepie Play
  2. szukasz gdzieś w prawym górnym rogu opcję z ikoną “hambugera” (“≡” - jak znak “identyczne”)
    • Ale na 99% nie ukryli jej.
  3. z listy jaka pewnie się rozwija odznaczasz “autoaktualizacje”.

Wtedy Sklep Play dodaje każdorazowo wyskakujące okienko, co ma robić z Firefox i klikasz pomiń - na liście spisu wykrytych aktualizacji.


Na interfejs sklepu w TV nie pomogę jak nie znajdziesz “hamburgera” i opcji odznaczenia “autoaktualizacje”.

1 polubienie