Nowy Firefox (79), kiedy na Androidzie?

Pobierz wersję Nightly. Sam się na nią przerzuciłem i różnicy w wydajności nie dostrzegłem. Uważam, że warto być trochę do przodu z aktualizacjami jak można gdy nic nieprzyjemnego się nie zdarzy. Teraz nawet Brave jest w wersji Nightly

Lepiej poczekać, skoro Polska już dostaje 79.0.4 i 79.0.5, testowanie 81 do codziennej rutyny raczej nie jest zalecane, nigdy nie wiesz czy może mu nie będzie aplikacja się zamykać sama co np. 20 min.

Ze znanymi programami takie wpadki mi się nie zdarzyły. Co najwyżej, były mniej wydajne i bardziej zasobożerne w wersjach rozwojowych, a Chrome czy Edge w wydaniu Canary wręcz przeciwnie

Dziękuję za poświęcony czas. Zainstalowałem poprzednią wersję, przy okazji wcześniej zrobiłem ustawienia do fabrycznych na smartfonie. Mam nadzieję, że będzie wszystko śmigać jak wcześniej. Może od czasu do czasu zapytam tutaj jaki postęp zrobili twórcy z nowym FF. Raz jeszcze dziękuję.

Od lat używam firefoxa na desktopie i używałem tez na androidzie ale tak skopanej aktualizacji jak 79 na androida dawno nie widziałem. Po pierwsze to brak obsługi dowolnych aplikacji dla FF tylko kilku na krzyż wybranych przez producenta… dzięki Bogu jest ublock origin. Druga sprawa to wyłączony dostęp do about:config, trzeba używać wersji beta lub nighty by móc z niego korzystać. Osobiście zbyt przyzwyczajony jestem do menu z paskiem wyszukiwania u góry strony i nie pasuje mi jego zmiana na pozycję u dołu ale niestety korzystając z 79 trzeba się zmusić do tego bo zbugowali przewijanie strony z pakiem i góry. Przy pierwszym przewinięciu jak jest widoczne menu i zaczyna się chować to zacina przewijanie, dopiero jak się całkiem schowa zaczyna przewijać stronę płynnie. Ten bug nie występuje jak jest pasek na dole strony. Ofc można by było wyłączyć autoukrywanie menu ale nie… ta opcje też usunęłi. Całkowicie zmienili sposób wyświetlania otwartych kart z szachwonicy na paski z nazwą strony i obrazkiem, nie jest tragiczne ale sposób sortowania z dołu (starsze) do góry (nowsze) jest przeze mnie nie do Przełknięcia. Usuneli przycisk wstecz, a przydawał się jak chciało się wrócić do tyłu o kilka konkretnych stron to przytrzymując go można było wywołać listę historii strony i wrócić do wybranej. Fajnie że w końcu wprowadzili tryb nocny w menu bo sam interfejs można było wcześniej zmienić za użyciem theme, które też już nie są obsługiwane. niestety ten tryb nie działa tak samo w trybie incognito tylko zmienia się na kolor Fioletowy. Usunęłi też opcje z ostatnio odwiedzanymi stronami w nowej karcie zmieniając na ubogiego speeddiala. Ogólnie przeglądarka działa płynniej i nieco szybciej wczytuje strony ale nienawidzę być zmuszany to zmiany moich przyzwyczajeń. Dlatego zacząłem sprawdzać inne przeglądarki by znaleźć godne zastępstwo najbardziej zbliżone funkcjonalnością co ostatni dobry FF 68. No i udało się, jest nią Kiwi browser. Bardzo podobny do FF, posiada świetnie zaimplementowany tryb nocny z zbudowanym dark Readerem ( świetnie współgra z dark theme jak potrzebujemy go wyłączyć), trzeba tylko ustawić kontrast na 101% by tekst na srronahc był biały l zamiast szary. Można instalowc na niej rozszerzenia z chroma Desktop, jak np. moje wybrane: ublock origin, no script, improve YouTube!, reader view (zastępuje tryb czytania z FF) itd. dowolne inne. Pozwala na otwieranie ostatnio zamkniętych kart, dostęp do rozszezen z gory lub z dołu menu, ogólnie interfejs jest mocno wzorowany na starszym FF
i szszerze polecam sprawdzić i samemu ocenić. Ja się do Kiwi przekonałem i już nie zamierzam wracać do liska, tak jak swego czasu przesiadlem się z opery 12.6 na FF desktop bo porzucili wsparcie i wydali okrojone w funkcje nowe wydanie, taka sama sytuacja jest teraz FF android i mozilla może skończyć jak opera na PC.

Kivi… Aktualizacja ostatnia z października 2019 :wink:

Wiesz, że nawet nie zwróciłem na to uwagi bo się tego nie spodziewałem. Teraz widzę, że twórca Kiwi udostępnił jego źródła pod opensorce i nie wiadomo, czy jescze wróci do rozwijania tej przeglądarki… No nic, trzeba będzie jeszce przez pewien czas siedzieć na Kiwi lub FF 68 (z wyłączona akrualizacja) i szukać czegoś innego ze wsparciem do rozszerzen, a takich jest obcnie tyle co kot napłakał…

tyle co kot napłakał…

Szpiegujący Yandex, niby ungoogled chromium próbuje uruchomić dodatki: https://git.droidware.info/wchen342/ungoogled-chromium-android#user-content-extensions

programom od ruskich to ja podziękuję, yandex i kaspersky są pierwsze do odstrzału…

Wróć do FF 68. Za pół roku może będzie można spróbować skoczyć do nowszej, jak się uporają z ważnymi dla nas dodatkami.