Nowy HDD i dysk dynamiczny

Pierw screen:

2139606f1ed106d9m.jpg

Kupiłem nowy dysk Baracuda 250GB Ata na screenie oznaczony jako Dysk1 pierw za co się zabrałem to podział dysku na partycje i tu nastąpiło moje małe zdziwienie bo jak wybrałem nie podzielny obszar by z niego zrobić nową partycję miałem do wyboru tylko Wolumin Prosty inne były zablokowane wie ktoś czemu tak się stało? Idźmy dalej zrobiłem tym sposobem 3 partycje (wolumin prosty), stary dysk oznaczony jako Dysk0 widnieje jako układ - partycja, dysk - podstawowy, nowy dysk Dysk1 natomiast układ - prosty, dysk - dynamiczny ktoś mi to wytłumaczy dlaczego?

Oba dyski to Seagate Baracuda 7200 ATA100 80GB i 250GB. System WINXP Prof.

Dysk sprawuje się wyśmienicie, lecz nurtuje mnie to cały czas czemu przyjęło to taki układ jaki przedstawiłem. Byłem na googlach lecz jakoś tego nie mogłem ogarnąć czym to się je.

jak masz dysk 80gb jako master to będzie pisać że jest podstawowy… a jak zmienisz na slave to (najpierw musi być system na nowym dysku) wyświetli że 250gb jest podstawowy :slight_smile: a 80 dynamiczny… tak mi się zdaje :slight_smile:

Tak 80 jako master bliżej płyty głównej, 250 jako slave. Tylko powiem pewną ciekawostkę miałem jakiś czas 2x80GB i tak nie było. Sprzedałem jedną 80 zamiast jej właśnie wstawiłem 250GB i takie coś się pojawiło.

a przeszkadza ci to??

bo jak nie to lepiej się tym nie martw :slight_smile:

no chyba że prędkość kopiowania jest gorsza to trzeba coś z tym zrobić :slight_smile:

Prędkość się nawet polepszyła :smiley: tylko że ze mnie taki typ nie lubię rzeczy nie wyjaśnionych zostawiać :smiley:

Wszystko jest w porządku. To wynika ze sposobu zarządzania dyskami w systemie Windows. Jeśli chcesz naprawdę zagłębić się w ten temat poczytaj m.in tutaj> http://www.microsoft.com/poland/windows … _32_1.mspx

Ale lektura to nieprosta :smiley:

Klikasz prawym w miejscu gdzie masz napisane “dynamiczny” i tam będziesz miał opcję “zmień na podstawowy (nie wiem jak to będzie w polskim systemie - u mnie jest “basin”)” i wsio będzie OK. Dysk ustawia się na dynamiczny, gdy jest potencjalna możliwość zastosowania RAIDu programowego. Jeśli nie planujesz takiego stosować to przełącz na tryb normalny - ale nie zmienia to nic w wydajności.

Opcja “Konwertuj na dsyk podstawowy” jest niedostępna.

“Dysk ustawia się na dynamiczny, gdy jest potencjalna możliwość zastosowania RAIDu programowego” - Możesz coś więcej napisać na ten temat.

Sebastian , widziałem to i lektura to łatwej nie należy.