Nowy komp, bluescreen/zacina się

(Maximus4566) #1

Witam, mam otóż taki problem, zakupiłem nowy komputer, na części, sam go składałem, lecz po zainstalowaniu systemu, co jakąś chwile mi craschuje, typu Crash dump/ntfs.sys itp. Nie raz się komputer zatnie, i trzeba resetować. w OCCT test dochodzi do 10-11sek i występują błędy na rdzeniu procesora, temperatura nie przekroczyła nawet 40stopni, może to wina ramu itp ? Nie wiem jakie testy porobić, więc jakbyście mi doradzili co i jak byłbym bardzo wdzięczny.

Specyfikacja:

-Obudowa Gladius M35 PureBlack

-Napęd z Asusa, przełożony ze starego kompa

-Dysk HDD Seagate 1TB

-Dysk SSD Plextor M6S 128GB ( tu jest zainstalowany system)

-Płyta główna MSI B150 Mate

• Zasilacz XFX  TS 550W

• Karta Graficzna MSI GTX 970

• Procesor Intel i5 6500

• Pamięć ram Kingston HyperX FURY 4x4GB DDR4 2133Mhz 

-Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425

Z Góry bardzo dzięki za odpowiedź i wszelką pomoc. Pozdrawiam

PS. Póki co odłączyłem 2 kości ram, przez co mam teraz 8GB i póki co cisza, max temp OCCT 38stopni, a leci już 4min, czyżbym nie mógł mieć 16gb ram w takiej formacji ? ( wiem że do gier styknie 8gb, ale ja tyle potrzebuje do programów graficznych.)

(Kobra Games) #2

Może spróbuj inny mocniejszy zasilacz nie kupuj go ale może uda ci się od kogoś pożyczyć.

(Maximus4566) #3

przecież ten PSU spokojnie wystarczy, 528W na lini 12v spokojnie uciagnie takiego R9 390X, ogólnie problem dotyczy pamięci ram, gdy są 2 kości czyli 8gb ram, to nie ma żadnych problemów, lecz gdy wsadzę jedną lub dwie następne czyli 12/16gb ram, to już się zaczynają blue screeny.

(Kobra Games) #4

Może wadliwe kości albo problem z płytą główną.

(walgav) #5

A nie jest przypadkiem tak, że można mieć jedną, dwie lub cztery kości ram przy dual channel?

Ale jeśli problem występuje też przy 4 kościach, to raczej któraś z kości ram albo płyta. Spróbuj zamienić miejscami te kości ram która aktualnie Ci pracują z tymi wolnymi i zobaczysz czy wtedy będzie problem. Jeśli tak to kości są do kity

(Maximus4566) #6

problem występuje tylko wtedy gdy jest więcej niż 2 kości pamięci ram, próbowałem dawać na przemian itp, nic to nie dawało, może powinienem był zakupić 2x8.

Wszystkie kości są te same, pracują na 2133Mhz

(Kobra Games) #7

Więc raczej masz problem z płytom główną.

(walgav) #8

Chociaż jest słaba szansa że to jednak ram. Czytałem gdzieś że niektóre kości ram nie dogadują się ze sobą (mimo tego że mają tą samą prędkość i opóźnienia). Niestety obecnie ciężko miałbym znaleźć link bo jestem na mieście i korzystam z telefonu.