Nowy komp, nowy system, nowy dysk - jak chronic?

Witam,

dzisiaj będę składał nowego kompa, nowy dysk, system - chciałbym dobrze o niego zadbać, aby nie było jak w poprzednim kompie, że 3 razy w tyg. instalowałem windowsa. :confused:

Na początek chciałbym o informację jaki Antywirus jest najlepszy (najlepiej darmowy), wolałbym wybierać pomiędzy Avira antivir lub Avast! bo je znam. Wiem, ze Avira dużo mi przepuszcza, bo własnie poprzedni komp jest zasyfiony.

Na kompa wrzucam Viste Home Premium. Co jeszcze mogę wrzucić na tego kompa, aby chroniło go przed “zagrożeniami” z sieci? Moze jakiś firewall, ale zeby nie bylo tak jak w przypadku niektorych, ze zwalniają predkosc neta sporo… bo moj net (radiowy 1mb) nie jest az tak super szybki i kazde kb sie dla mnie liczy ;]

Z antywirusów to mogę polecić taki pakiet jak ESET SMART SECURITY. Nie jest co prawda darmowy, ale w celu dobrej ochrony kompa warto wydać te kilka złociszy. Pakiet zawiera: Antywirusa, Firewall, i skaner klienta pocztowego. Jest naprawdę dobry, sam go używam. W ogóle nie widać, aby działał w tle - można powiedzieć, że śmiga bardzo szybko.

firewall: Comodo

antywirus: Avira

antyspyware: Ad-Aware

Ja używam Avasta oraz Zone Alarm i nie czuję żeby mi cokolwiek zwalniało. Wirusów nie łapie, a system już od długiego czasu chodzi bardzo dobrze.

@up:

jak wspominałem wolę omijać Avirę, bo doszło do tego na starym kompie, ze kilka razy w tyg. musiałem system instalować.

@up2x:

Mogę spróbować, jest jakaś wersja trial? Czy to nie ten “znany” antywirus NOD32? ;] Bo coś mi na googlach przemknęło przez oczy.

@topic:

A co powiecie na Avasta + jakiś dobry firewall ??

Przejrzyj: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& … wirusowych

Zapora systemowa, troszeczkę wyobrażni i będzie ok:)

ja od zawsze używam Aviry i nigdy nie musiałem reinstalować systemu bo mi wpuścił jakiegoś syfa, niestety ESET SMART SECURITY ma bardzo dziurawą zaporę “firewall”,

Tez uzywam aviry, ale nie wiem czemu z tym kompem akurat tak mi sie dzialo. :stuck_out_tongue_winking_eye: Moze dlatego, ze jak cos pobralem co potrzebowalem, avira wykrywala wirusa a ja ignorowalem i dalej uzywalem? ale teraz juz nie wazne ;p

Zrobię jak polecił devil33 , uzyje antiwirusa Avire + Comodo firewall ;]. wielkie dzięki

W takim razie po co Ci był antywirus, skoro olewałeś jego komunikaty?

Najlepszy antywir = własna mądra głowa, nawet najlepszy antywir i zapora nie pomoże jak ściągasz sam syf na kompa

Wiesz devil33 jakoś tego nie zauważyłem. Czemu tak uważasz? Wg mnie to bardzo dobry pakiet… :slight_smile:

Avast jest lepszy od Aviry. Niektórzy wolą AVG Free, ostatnie wersje są spolszczone. Avast za to dobrze działa na dużo słabszym sprzęcie, ale w nowym komputerze nie powinno być problemów.

Jak kto woli może używać pakietu typu internet security, ale moim zdaniem lepszy jest rozsądek w korzystaniu z komputera a nie zdawanie się na automaty.

O Vistę dużo latwiej zadbać niż o XP, bo standardowe konto użytkownika ma już ograniczenia i “samo” nic się nie instaluje, tylko pyta o zgodę.

Najlepiej zamontować dwa dyski lub podzielić dysk na dwie partycje (byle nieco różniące się rozmiarem, bo w Viście latwo o pomyłkę przy instalacji). Vista ma fajny programik do robienia kopii zapasowych, po instalacji systemu i sterowników warto go uruchomić, później będzie się uruchamiał automatycznie i tworzył kopie zapasowe dokumentów na drugim dysku/partycji. O wiele lepsza jest opcja z dwoma dyskami, mało prawdopodobne by obydwa jednocześnie się popsuły i zniknęły wszystkie dane.

Niektóre płyty główne mają opcję Recovery. Przy instalacji zostawia się trochę wolnego miejsca na końcu dysku (myślę, że dla Visty wystarczy 8-10GB), po instalacji systemu i sterowników, aktywacji, ewentualnie jeszcze instalacji Office i jego aktywacji, robi się kopię systemu. Później w każdej chwili można go przywrócić do chwili po instalacji. Bardzo przydatna rzecz.

Co jeszcze - firewall windows wystarczy, ale jeśli komputer ma być podłączony bezpośrednio z internetem koniecznie należy aktywować opcję “nie zezwalaj na wyjątki”. Wtedy wszystkie porty przychodzące będą zablokowane. O wiele lepiej użyć zewnętrznego routera z firewallem, koszt ok. 100zł. Niektóre płyty główne na chipach AMD mają wbudowanego sprzętowego firewalla.

Należy mieć najnowsze i zaktualizowane wersje flasha, Adobe Readera czy QuickTime (i innych programów do odtwarzania multimediów z sieci, np. Real Playera). Coraz częściej atakuje się nie poprzez dziury w przeglądarce, ale odtwarzacze.

I najlepiej nie korzystać z Internet Explorera. Ja wolę Operę, choć nie wszystkim odpowiada, widocznie z powodu nazwy :expressionless:

Do zapuszczania się w dziwne miejsca w internecie można uaktywnić konto Gościa, na nim mało prawdopodobne, by coś z internetu się przyplątało.

Często też system się rozwala z powodu instalacji i deinstalacji programów. Najlepiej instalować tylko te naprawdę potrzebne i znane programy. Do zabawy zostaje program VirtualPC 2007 i wirtualny Windows XP (można zainstalować już posiadany, jest też wersja czasowa na stronie Microsoftu). Po instalacji i aktywacji XP oraz instalacji “narzędzi” (tools w menu VirtualPC) pakuje się go do pliku zip, rar czy jaki kto chce i można do woli bawić się programami, inatalować wersje trial programów Adobe itd. Jak padnie wirtualny, to można go skasować i rozpakować kolejnego. Zdaje się, że VirtualPC ma też opcję, przy której w wirtualnym komputerze nie zachowują się żadne zmiany i znikają one po zamknięciu wirtualnego systemu. Ale nie sprawdzałem tej opcji.

np.

http://bezpieczenstwo.wordpress.com/200 … firewalli/

umieszczono w nim także firewall z pakietów bezpieczeństwa, wiadomo to tylko test i dla jednych wiarygodny, dla drugich nie, ale można to wywnioskować też z opinii użytkowników

Po pierwsze!

Już pisałem wiele razy i pisać mi się nie chce tego znów. Zapoznaj się z moimi postami np. w tym temacie:

viewtopic.php?f=19&t=311433

KOPIA ZAPASOWA TO PODSTAWA! (patrz punkt 9a)

Dodatkowo prócz Acronis TrueImage i Ghosta znalazłem jeszcze coś takiego:

http://distrowatch.com/table.php?distri … artedmagic

Nie używałem, ale ten Partition Image zawarty w tej dystrybucji linuksa powinien dzialać tak samo jak w/w programy i jest za darmo.

Dzięki regularnym kopiom partycji systemowej nie będziesz musiał tak często instalować systemu.

Po drugie!

Zainstaluj sobie jakiś program do wirtualizacji (np VirtualBox) i wszystkie programy testuj na wirtualnej maszynie, a nie na systemie - matce.

Co do kombinajcji AV + firewall polecam Avasta + Comodo (w comodo masz 2 warianty - czytaj, co ci “wypluwa” za informacje na monitorze lub wyłącz opcję Defender+. Dzięki temu Comodo nie będzie sie ciebie pytać o każdą pierdołę.

@up:

Skorzystam z urządzenia w Viście, nie chce zaśmiecać systemu programami, których będę używał raz na kilka tyg. ;]

Od kiedy Vista ma jakieś urządzenia? ;|

Chyba miałeś na myśli funkcje :wink:

A tak poza tym, to ty mnie chyba nie zrozumiałeś. Tych programów się nie instaluje. Je się uruchamia z płytki CD tak jak instalator Windowsa. Chyba lepiej od czasu do czasu odpalić jakąś aplikację z płytki niż co jakiś czas instalować cały system od początku?

A jeśli bardzo nie chcesz instalować VirtualBox’a, to zawsze możesz robić tak, że instlujesz program, testujesz i jak ci się nie podoba to odzyskujesz kopię partycji systemowej i już masz czyściutki system.