Nowy komputer dla kolegi(2000-2300zł)

Sam zdecydowałem się poczekać na platformę Sandy Bridge, aczkolwiek mam kolegę, który będzie wymieniał teraz sprzęt. I mam kilka zasadniczych problemów, ponieważ ma być na 5 lat(co najmniej) i żeby do tych 5 lat każdą grę odpalił bez modernizacji. Limit dał mi do 2000-2300zł. Mimo głębokiego sentymentu do Intela zdecydowałem, aby dać mu AMD, bo tańsze i podobne wydajnościowo. W ESC.pl złożyłem coś takiego i nie mam pojęcia na czym jeszcze mogę ściąć:

Jedyną opcją byłoby zejście z procesora chyba, bo karty słabszej mu już dać nie mogę, i tak wziąłem gorszą opcję GTX460. Jak to jest z tymi dodatkowymi rdzeniami Phenoma II X2? Bo gdyby było 100% pewności, że odblokuję, to ponad 200zł jesteśmy do przodu. Jak to rozwiązać?

A może ktoś zna tańszy sklep???

I ostatni dylemat - ogólnie czytałem, że w esc składają zestawy, a ja mimo, że siedzę w komputerach od 2000 roku nie składałem nigdy komputera od zera(tylko drobne modernizacje, dodanie RAM-u, włożenie karty rozszerzenia, wymiana baterii BIOS-u, instalacja systemów) i chciałbym spróbować. Trudne to jest? Ile czasu może mi to zająć?

Wentylator:

SilentiumPC Fortis HE1225

115 zł


Procesor:

AMD Phenom II X6 1055T /2.8GHz, 125W, BOX, AM3/

730 zł


Płyta główna:

AsRock 890GX Extreme3 /AMD 890GX/

435 zł


Pamięć RAM:

A-Data 4GB (2x2GB) 1600MHz CL8 OC PLUS+

399 zł


Druga pamięć RAM:

-

-


Dysk twardy:

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

165 zł


Drugi dysk twardy:

-

-


Kieszeń HDD:

-

-


Karta graficzna:

Sapphire Radeon HD5830 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP + Call of Duty

839 zł


Karta dźwiekowa:

-

-


Głośniki:

-

-


Napęd FDD:

-

-


Nagrywarka DVD:

-

-


Karta sieciowa:

-

-


Tuner TV:

-

-


Klawiatura:

-

-


Mysz:

-

-


Podkładka pod mysz:

-

-


Obudowa:

SilentiumPC Gladius 600 Pure Black (bez zasilacza)

230 zł


Zasilacz:

OCZ ModXStream Pro 500W

290 zł


Listwa zasilajaca:

-

-


Monitor:

-

-


Drukarka:

-

-


Kabel do drukarki:

-

-


Skaner:

-

-


System Operacyjny:

-

-


Oprogramowanie:

-

-


Oprogramowanie:

-

-


	Suma: 	  	

3203

	zł brutto

2625.41

	zł netto

Ja szedłbym w coś takiego bardziej i kręcić ostro tego byka z 6 jajami.

Jest to dziecinnie prosto. Tylko trzeba uważnie i delikatnie, zwracać uwagę na wszystkie szczegóły to pójdzie Tobie dobrze. A czas? Zależy jaki zestaw i jaka buda. Myślę, że ok. 30 min - 1h (Najprostszy zestaw), a w innych przypadkach dłużej, zależy też jak szybko wkręcasz śrubki.

Komputer za 2000-2300 zł, który ma płynnie obsługiwać gry w roku 2015?

Myślę, że Twój kolega to fantasta.

To tak, jakbyś oczekiwał od poniższego zestawu (typowy model na koniec 2005 roku) płynnego grania np. GTA IV:

  1. Athlon 64 3000+ S.939 Venice BOX -

  2. Gigabyte GA-K8N SLI S.939 NF4 -

  3. GeForce 6600GT

  4. 2 x Pamiec 512mb TwinMos CL 2.5

Tak się niestety nie da.

Też mu to powiedziałem. Może uda mi się go namówić na te 2500zł, nic więcej, takie życie, kiepsko stoi z kasą. Więc zakładając, że uda mi się znaleźć może ciut tańszy sklep aby zamknąć się z wysyłką w 2500(albo na esc.pl zejdą jak zaoszczędzę im składania i instalki Windowsa), to to, co ułożyłem w pierwszym poście może być, czy coś lepszego można ukręcić w tej cenie? Może zjechać na X3, a dołożyć do pełnej GTX460? Na 3 lata powinno wystarczyć(biorąc pod uwagę mój sprzęt, NFS Shift jeszcze na niskich jedzie), potem ewentualnie weźmie się jakiś wentylator i podkręci procesor, może wymieni grafikę i na niskich detalach jeszcze sobie chłopak pogra.

Kurczę nie zauważyłem, że to jest 2000-2300, a nie 2000-3000 .

Za chwile Tobie coś poradzimy.

Może spróbuj złożyć coś na athlonie x3/x4 i może uda się odblokować cache L3 po zakupie.

Karta bym polecał hd5830.

Ogólnie teraz pierwszy raz zainteresowałem się AMD jako wytwórcą procesorów i nie mam pojęcia czym różni się Athlon od Phenoma? A jak jest z wynikami HD5830? Dużo lepiej HD5770? I jak się ma do GTX460(tej okrojonej)? I zostaje ten PhysX, nie wiem w jakim stopniu oddziałuje na gry, po komputer będzie mu służył tylko i wyłącznie do gier, nic innego.

EDIT. Czy SATA III jest kompatybilne wstecz? Np. jak mam na płycie tylko sata III to mogę podłączyć do niego dysk z SATA II?

Dodane 10.08.2010 (Wt) 23:22

EDIT2. Więc namówiłem kolegę na ~2500zł. Teraz więc rozplanowałem to tak:

Myślę że komentarze przy podzespołach wystarczą. Znalazłem tańszy sklep od esc, mianowicie ram.net. Bdb sklep. A więc czekam na odpowiedź na moje pytanie i ocenę zestawu, czy da się złożyć coś lepszego w tej cenie.

Od 5770 jest dużo lepszy 5830. Jednak 5830 zazwyczaj wypada gorzej od GTX460, również ze względu na to, że niektóre gry są optymalizowane pod zielonych. Więc możesz brać tego 460.

Płyta ma 4 porty USB zewnętrzne, zawsze sprawdzaj na oficjalnej specyfikacji ze strony GIGABYTE.

http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec … 2h_20.html

Sądzę, że nie będzie problemu przy podłączeniu dysku Sata II do płyty SATA III. Natomiast jakbyś chciał podłączyć jakiś inny dysk (nienowy) to pewnie będzie potrzebna aktualizacja dla mostka AMD południowego SB850.

Zasilacz może i wystarczy 500W, ale weź innej firmy, a nie Chiefteca. Przypominam, że najnowsze karty Nvidii są prądożercze więc właściwie to nie wiem czy 500W czy może lepiej 600W.

Reszta OK.

Pozdrawiam.

Czytałem, że Chieftec jest dobry(niektórzy uważają , że to “mało powiedziane”), więc zamówiłem go. Zamówienie poszło już dobre kilka minut, myślisz żeby zmienić zasilacz na 550 lub 600W? Skoro już bym zmieniał to ten może być: http://www.ocztechnology.com/products/power_management/ocz_600w_stealthxstream_power_supply ? Tylko nie jest napisane czy ma ATX12V

Dodane 11.08.2010 (Śr) 16:26

I jest napisane, że ma 1x 6 pin PCI-E i 1x 6+2 pin PCI-E, a GTX wymaga dwóch 6-pinowych PCI-E, więc czy te 2 piny są opcjonalne w tym zasilaczu? Wtedy nie musiałbym już kupować przejściówki z molexa.

Dodane 11.08.2010 (Śr) 16:27

I płyta USB2.0 ma 6, bo te 3.0 jest napisane, że są 2.0\3.0

Dodane 11.08.2010 (Śr) 16:29

I jak z głośnością tego OCZ-a?

http://www.ram.net.pl/product_info.php? … s_id=61992

A czym się rózni od tego OCZ-a którego podałem? I co z tym zasilanie 6+2 pin?

Nie polecam Chiefteca ze względu na głośność właśnie. ModXstream jest o wiele cichszy, przynajmniej tak mówi moje ucho. Zasilanie 6+2 PIN jest do kart które wymagają 8 PIN, logicznie myśląc.

Z tego co wyczytałem, złącze 6+2 pin jest rozdzielone na dwa, przez co 2 piny mogą zostać nie podpięte. A zasilacz zamieniłem na tego OCZ-a. Dzięki za rady.