Nowy komputer i jego freezy

Witam

Po zakupie i złożeniu nowego komputera po pewnym czasie około 3-4 dni od zakupy komputer zaczął się freezować, nie działa guzik resetu dopiero przytrzymanie guzika power wyłączało komputer.
Sprawdziłem memtest86 pamięci w dualu i w kilku przebiegach ale nic nie wskazało, żeby pamięci były uszkodzone. Zrobiłem test System Stability który działał 5 godzin i nic nie wykazał. Temperatury w porządku, podbijania taktowania nie zauważyłem na procesorze przez płytę Asusa. Pamięci w trybie XMP czy bez freezy były. Ale po wyłączeniu XMP system nie chciał się nawet załadować bez zrobienia Clear CMOS. Po zainstalowaniu systemu na innym dysk również problem nie ustąpił.

Problem freezów najczęściej występuje w grach ale nie zawsze. Karta graficzna nową tyle co wróciła z gwarancji. Freezy występowały na karcie w budowaną w procesor jak i na karcie w slocie PCIE.

Podzespoły komputera nowe:
Płyta główna: Asus ROG Maximus XI Hero
Procesor: Intel Core i7-9700k
Pamięci: G.SKILL DDR4 TridentZ RGB 3200mhz
Dysk: WDC WD2003FZEX-00SRKA0 - służący za magazyn dla gier i nie tylko
Dysk2: ADATA SP900 jako dysk systemowy -> używany w poprzednim komputerze
Zasilacz: CHIEFTEC CTF-750-14C -> używany w poprzednim komputerze
Karta graficzna: Asus Arez Strix Vega 56 8GB OC

Może ktoś miał z was taki problem??

Moim zdaniem głównym podejrzanym jest jeden ze starych dysków. Odłącz jeden na próbę i popracuj na kompie bez niego. Zajrzyj też do Dziennika Zdarzeń czy tam nie ma jakiś wpisów o błędach w systemie.

Niestety to nie jest wina dysku. Próbowałem na dysku 2,5 cala który jako dodatkowy pracował w laptopie i dokładnie było to samo.

Próbowałeś obciążać sam procesor?

Swoją drogą, co pokazuje podgląd zdarzeń?

Która konkretnie pozycja was interesuje??

Application error.

Windows 10?
Może jakieś sterowniki mieszają?

Błędy korelują się z freezami?

Niestety nie. Był błąd o 20:37 ale freeza nie było. Freezy zazwyczaj są w grach.

Sterowniki zainstalowane do chipset, karty muzycznej, grafiki. Tylko tyle.

Zmień sterowniki na starsze

Ok. Ale to najlepiej na nowym systemie będzie bardziej wiarygodne. A może zostawić po prostu domyślne sterowniki i zainstalować tylko kartę graficzna?

Wgraj takie jakie masz że strony producenta.

Miałem ten sam problem na swoim komputerze.
Płyta co prawda trochę inna Asus H110M-C.
Zachowanie to samo losowe freezy bez reakcji na guzik reset.
Typowo pod obciążeniem np gier.

Wymieniłem w między czasie CPU z i5-6500 na i7-6700
GPU z NVIDIA GTX960 na RADEON RX580
Ram dobiłem do 16 GB z 8GB (testy 0 błędów)
Wymiana zasilacza
Dodanie chłodzenia wodnego :slight_smile:

I problem nadal występował pomimo dobrych temperatur 28 w idlu i max 40 w stresie.
Dyski 2XSSD + 1HDD (wszystkie testy i raporty SMART w porządku).

W efekcie desperacji wymieniłem MOBO i problem znikł całkowicie. U mnie wyglądało to na problem z sekcją zasilania na płycie asusa.

Jakich grach? Granych po sieci czy lokalnie?

@anon33704549 - zauważ, że płyta to jest Asus ROG Maximus XI Hero - one mają bardzo silną sekcję zasilania specjalnie przystosowaną do podkręcania. Oczywiście wszystko może się zepsuć ale zwrócił bym uwagę na zasilacz - ten zasilacz jest bardzo słaby (nie o moc chodzi - nie ma żadnej klasy) i był już używany. Dobrze by było zrobić jakąś podmiankę.

@anon47021787 oczywiście, że płyta mocna, chciałem się tylko podzielić spostrzeżeniem tym bardziej, że wertując internet przy podobnych problemach i opisach pojawia się wspólny mianownik w postaci marki ASUS.

Oczywiście najpierw też bym w przypadku kolegi @shadow_gold-man podmienił zasilacz ja u siebie wymieniłem płytę bo już nic innego mi nie zostało bo w między czasie wymieniłem wszystkie inne komponenty.

BIOS/UEFI zaktualizowany?

Ta bios aktualny. Okazało się, że najczęściej freezy występują w grze Dirt Rally, ale dzisiaj tzn. 16.12.2019 freez wyskoczył na pulpicie. Za jakiś czas podmienię płytę bo na razie funduszy brak i wtedy się zobaczy.