Nowy komputer nie działa prawidłowo

Witam, post może będzie chaotyczny, ponieważ ciężko mi opisać sensownie co się dzieje.

Kupiłem komputer w październiku 2020, podzespoły:
MSI MAG Z490 tomahawk
i7 10700K
be quiet! Pure Loop 360mm 3x120mm
2x 16gb G.SKILL 3600MHz CL16 ripjaws v
Cooler Master MWE 750W 80 Plus Gold
trzy dyski, na C mam windowsa, na D gry i jakieś randomowe programy, na E programy i pliki związane ze studiami.

klawiatura i myszka (wymieniam ze względu na pojawiające się problemy)
Razer BlackWidow Green Switch
Razer Mamba Elite

bez grafiki bo czekałem na RTX 3080 i się nie doczekałem, więc miesiąc temu kupiłem RTX 2060.

Problem był od samego początku kupna komputera.

Przed kupnem karty:

  1. Co jakiś czas komputer mimo niskich % użycia dysku, procesora i pamięci strasznie wolno chodzi, długo się włącza, długo ładuje ekran logowania się użytkownika (szczególnie bardzo długo wczytywał tapetę przy wpisywaniu hasła)
  2. Klawiatura normalnie jest zsynchronizowana z myszką, te same kolory itd, a raz na jakiś czas klawiatura łapie jeden kolor oraz naciśnieńcie jakiegokolwiek klawisza spamuje go, np xxxxx…xxxx zamiast jednego x. Problem zostaje rozwiązany na parę minut przy odłączeniu i podłączeniu USB na nowo. Na dłuższą metę, żeby rozwiązać ten problem trzeba resetować kompa.
  3. Kupiłem kompa do gier oraz do używania programów związanych ze studiami tj AutoCAD. Problem w tym że nie mogłem odpalić żadnej gry np Ligi Legend, przy próbie włączenia komputer się zawieszał i trzeba było restartować. Później kupiłem GeForce Now i normalnie się wszystko odpalało. Identyczny problem pojawiał się czasem w trakcie używania CADa.
  4. Wyskakujące blue screeny o różnych kodach błędu. Dopiero teraz zacząłem to spisywać i robić zdjęcia. Program Bluescreenview pokazuje krytyczne tylko z 15.09 a dzieje się to przy każdym używaniu gier bądź CADa. Szczegółowiej: podczas grania w ligę przez Now’a po jakiejś godzinie grania zaczyna się tak dziać losowo, czasem co mecz, czasem raz na 10 meczy (około 8h). Podczas zjazdu, gdzie korzystałem z Teamsa, miałem odpalonego chroma, do tego jak odpaliłem CADa to od razu krytyk, więc rezygnowałem z chroma i zostawiałem tylko CADa i Teamsa.
    Ostatnie kody krytycznych jakim udało się zrobić zdjęcie (czasem ładowanie po bluescreenie trwa około sekundy, innym razem około 5 minut):
    MEMORY_MANAGEMENT
    IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
    PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
    KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

Po kupnie karty wszystko dzieje się tak samo, tylko, że gry odpalają mi się bez GeForce Now. Przy graniu w Valheim po około 30 minutach komp jest konkretnie gorący i się automatycznie resetuje.

Nie pokazywało mi health dla dwóch dysków w HD Tune.

Z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu.



E error scan NVMe PNY 500GB
error scan SSDPR CX400 512GB
error scan XPG GAMMIX 512GB
health SSDPR CX400 512GB

  • zainstaluj na nowo windowsa 10 home bez N
  • nie instaluj antywirusa, one często zamulają komputer, a ten w windowsie jest wystarczający
  • poszukaj na YouTube „OPTYMALIZACJA WINDOWS 10”
  • podczas aktualizacji windowsa komp. często laguje
  • w ustawianych karty graficznej ustaw wszystko na najmniejsze wartości
  • przed uruchomieniem każdej gry w zakładce zgodność zaznacz
    "WYŁĄCZ OPTYMILIZACEJE PEŁONOKRANOWE "
  • w programie CCleaner w zakładce Autostart wyłącz programy których nie używasz
  • w ustawieniach CCleaner zapisz pliki cookies które chcesz zachować (strony na których masz zapisane hasła) i dokonaj w nim czyszczenia

Czyszczenie randomowych witryn można spróbować ustawić w:

Zaleta, że nie ma się z 1200 cookies z dziwnymi nazwami jakie pewnie w części są do personalizacji reklam.

Odradzam stosowanie CCleaner, od czasu przejęcia przez avasta. Programy z autostartu lepiej wyłączyć przez Windowsa na dwa sposoby:

  • menadżer zadań (ctrl + shift + esc) i zakładka uruchamianie
  • ustawienia Win 10 → Aplikacje → Autostart

Do oczyszczania zbędnych plików istnieje wbudowane narzędzie → Oczyszczanie dysku w Windows - Pomoc techniczna firmy Microsoft (+ Defragmentowanie komputera z systemem Windows 10 - Pomoc techniczna firmy Microsoft)

Co do cookies, jak wyżej lepszym wyborem będzie rozszerzenie do przeglądarki.

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10ISO

Ale twój link preferuje MCT.exe jak nie zrobi „maskarady” posiadanego Windows 7/8/8.1/10 na coś innego np. XP/Vista, GNU/Linux lub Android, macOS/iOS.