Nowy komputer nie działa z dwoma modułami RAM jednocześnie

Jedyne co ci mogę zalecić to przetestowanie każdej kości RAM osobno programem Memtest86 - dla pewności. Na drugi raz nie kupuj Asrocka - podobno zrobiono trzy doktoraty na temat jak zmusić te płyty do prawidłowej pracy a jeden nawet to się habilitował :wink:

Spróbuj pozostawić oba moduły RAM w swoich slotach, uruchomić komputer i zatrzymać od razu start na BIOSie(UEFI), przejść do zakładki Exit, kliknąć klawisz F9 (Load UEFI default), potwierdzić zmianę ustawień i zrestartować komputer.

1 polubienie

Wrócę do Was niebawem Panowie, właśnie robię memTest

Jeśli problem polega na niekompatybilności płyty i cpu z ram to robienie memtestow nie ma sensu.

UPDATE
Memtest wyszedł perfekcyjnie.
Zastosowałem również metodę z “load defaults”.
Póki co, komputer działa na obu kościach, bez zarzutu.

Czy gdyby płyta i ram nie były kompatybilne, to czy pomimo tego :

  • bios widziałby obie kości,
  • obie kości działałyby pojedycznczo
  • windows działałyby na obu kościach, tak jak w chwili obecnej?

Czasem tak, czasem nie :wink: W tym właśnie leży sedno problemu.

To jest po prostu zasada! W nowo złożonym komputerze należy:

  • wyzerować BIOS (UEFI) płyty głównej;
  • zatrzymać pierwsze uruchamianie na BIOSie (UEFI) i wprowadzić jego standardowe (default) ustawienia;
  • kontynuować uruchamianie;
  • dopiero po pomyślnym, pierwszorazowym, uruchomieniu rozważać ewentualne OC.
3 polubienia

Rozumiem, zapamiętam!
Wybaczcie mi moją niewiedzę, ale w kontekście samodzielnego składania nowego komputera dopiero dwa dni temu straciłem dziewictwo więc mam prawo pewnych rzeczy nie wiedzieć! :blush:

1 polubienie

Dzisiaj rano komputer bezproblemowo działał przez godzinę, teraz, kiedy próbuję go włączyć, problem powrócił…

Dowiedz się u sprzedawcy pamięci czy możesz je zwrócić i wymienić na któreś z listy QVL.

1 polubienie