Nowy komputer się nie uruchamia / ciągły reboot

Witam,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem nowym użytkownikiem tego forum i rozpoczynam temat, który możliwie, był już tutaj poruszany lecz mimo wszystko potrzebuję Waszej pomocy, bo nie mogę, nie potrafię sobie poradzić z jedną czynnością. Otóż zakupiłem dosłownie parę dni temu 4 nowe elementy PC’ta (ramy, płyta główna, procesor i zasilacz) Każdy element mojego zestawu ma 3-letnia gwarancję, była tylko jedna rzecz ze starszych podzespołów bazowych, którą zostawiłem stwierdzając, że nie opłaca mi się jeszcze wymieniać - karta graficzna. Złożywszy komputer w całość napotkałem straszliwie irytujący, jak również, niepokojący problem.

Komputer NIE uruchamia się, ale w takim znaczeniu, że ekran jest czarny, BIOS się nie ładuję i po krótce następuje restart komputera… Dzieje się to za każdym razem, kiedy próbuję go uruchomić. Z początku myślałem, że płyta główna i magistrala PCIe nie jest kompatybilna wstecz - mówiąc prościej, płyta (chip. INTEL z68) z PCI-express w wersji 3.0 NIE OBSŁUGUJE kart graficznych z magistralą w wersjach niższych niż 3.0 (mój Radeon ma PCIe 2.0) Ale moje przypuszczenia okazały się błędne po wykonaniu paru telefonów, wtedy dowiedziałem się, że wszystkie nowe płyty są kompatybilne wstecz z magistralami PCI i PCIe. Problem niestety dalej nie ustępuje. Ktoś na forach zamieszcza informacje, że to karta graficzna jest wadliwa, ktoś inny, że ramy, a najwięcej osób wini zasilacz… z tym, że mój Radeon HD 4850 512MB (niereferencyjny)

wyświetla błędy d1601 i d1602 czyli 1. karta się przegrzewa 2. występuje problem z dostarczeniem energii przez 6pin’ową wtyczkę. Nigdy wcześniej nie miałem podobnego problemu i jest to niemożliwe, po wyłożeniu (DZIAŁAJĄCEJ) karty graficznej na 3 dni ze starej płyty głównej i po 3 dniach zainstalowanie na nowej płycie głównej, ażeby ona uległa uszkodzeniu. Próbowałem też kombinować z kośćmi pamięci ale też było bez zmian. Zatem co powinienem zrobić? Co może być przyczyną? Pragnę dodać, że instalując inną kartę graficzną [też Radeona (x1300)] komputer przestaje się restartować, ale ekran jest nadal czarny i z dźwięku dysków mogę wywnioskować, że również BIOS stoi w miejscu.

PS obie karty graficzne są sprawne - przed chwilą sprawdzone na pre-upgradeowanym sprzęcie.

Poniżej przedstawiam szczegółową specyfikację sprzętową komputera:

GIGABYTE GA - Z68AP-D3 rev. 2.0 (ivy bridge s.1155)

KINGSTON HYPERX GENESIS 1600 MHz 2x2GB DDR3

POWER COLOR RADEON HD4850 512MB GDDR5 (z poprzedniego komputera)

INTEL CORE i5 - 3350P 4C/4T BOX (BEZ RDZENIA GRAFICZNEGO - jedyny i5 na rynku bez zintegrowanej grafiki)

HDD x4 (WD (ATA/SATA), Samsung x2 (SATA2), Seagate (SATA2) - wszystkie cztery ‘obracają się’ z prędkością 7200rpm

Obudowa dobrze wentylowana (3 coolery 120mm) COOLER MASTER CENTURION CM590

SOUND BLASTER X-Fi XTREME MUSIC (PCI)

i zasilacz:

OCZ ZS550W (550W) 80+ BRONZE (WERSJA Z JAPOŃSKIMI KONDENSATORAMI

AC Input 230VAC, 10A, 50Hz

DC input = +3.3V | +5 V | +12V | -12V | +5VSB

MAX OUTPUT CURRENT = 22A | 22A | 38A | 0.3A | 3A

MAX COMBINED POWER = 130W | 456W | 3.6W | 15W

TOTAL POWER = 550W

Jeśli ktoś zna problem, przyczynę występowania nieustannego rebootowania proszę o pomoc

Pozdrawiam, Romek

Uszkodzony,lub żle podłączony zasilacz - np. płyta główna wymaga 24 pinowego zasilania zamiast 20 pin i nie jest podłączona dodatkowa wtyczka 4 pinowa,bądż uszkodzona płyta główna,odłącz jeszcze na próbę HDD (tu może być problem z konfiguracją) i zobacz co się stanie,może być żle podłączony przycisk reset tak jakby był stale wciśnięty.

Spotkałem się kiedyś z takimi objawami, problemem było nie podłączenie dodatkowej 4 pinowej wtyczki zasilania :slight_smile:

Johny dobrze pisze - prawdopodobnie zwarty na stałe reset powoduje zapętlanie restartowania komputera… Dokładnie sprawdź w instrukcji jak podłączyć power i reset na płycie.

Wszystko jest na swoim miejscu - moja odbudowa nie zawiera przycisku reset tylko sam power i jest on dobrze podłączony na płycie. Zwróćcie uwagę, że jak wkładam starszego Radeona to komputer się nie resetuje, a ekran jest dalej czarny: monitor jest w stanie ‘standby’ (pomarańczowa lampeczka zamiast normalnej niebieskiej) BIOS rownież się nie włącza. Jeśli chodzi o zasilanie 4pin na mobo jest ono podłączone i było sprawdzane przeze mnie kilka razy czy dobrze ‘siedzi’, natomiast główne zasilanie ATX 24 pin jest na swoim miejscu tak zakleszczone, że ma się wrażenie jakby było tam na stałe. Także okablowanie jest podłączone tak jak się należy, mimo wszystko posprawdzam raz albo kilka razy jeszcze - może nawet wyciągnę wszystkie komponenty i zrobię rozruch ‘na podłodze’ gdy wszystko będzie na wierzchu. Dziękuję wszystkim, którzy się udzielają w tym temacie.

Dodane 05.02.2013 (Wt) 10:44

Zapomniałem dodać, że próbowałem rozruch bez X-fi i bez dysków, próbowałem także rozruch z 1 kością ram i nawet bez - przy tym ostatnim komputer się włączył na dłużej ale po chwili znów restart zapewne z powodu braku kości ram.

Dodane 05.02.2013 (Wt) 10:47

a lampki na moim HD 4850 nadal się świecą przy restarcie

Dodane 05.02.2013 (Wt) 11:02

Przepraszam, że tak dodaje co trochę jakieś informacje ale z tego co napisałeś powyżej wychodzi na to, że mój OCZ miałby cały kabel 2x4 pin uszkodzony a tak nie jest, ponieważ sprawdzałem ten zasilacz jeszcze na starym sprzęcie, zanim dołączył do nowych komponentów i było wszystko ok

A po wyjęciu ramu były jakieś sygnały ? - powinien być sygnalizowany brak ram,czy karty graficznej - piski z głośnika - to dowód “życia” płyty głównej,ostateczność to uszkodzona płyta,bo jak mi padła płyta główna w starym PC to też był ciągły reset - nawet brak “piknięcia” BIOSu.Jeśli nie ma reakcji BIOSu to płyta główna padła.Procesor by się przydało na sprawnym zestawie sprawdzić.

Niestety, nie powiem czy były jakieś sygnały bo nie posiadam głośnika systemowego ale ta płyta główna ma takie lampeczki które sygnalizują dopływ zasilania(light/moder/heavy load) - zielone(light), pomarańczowe(moderate) i czerwone(heavy) wszystkie się zapalają zaraz po rozruchu i zostają do resetu i tak co chwile.

Dodane 05.02.2013 (Wt) 11:52

Za chwilę wymontuję wszystko z obudowy i wykonam rozruch na podłodze. A powiedz mi Johny, bo chciałbym wypróbować swój stary zasilacz tylko obawiam się, że coś spale bo ten OCZ ma 550 W a mój stary I-BOX ma 480W i 3 lata (także trochę watów mu uciekło dodam też, że słychać jak już cewki ‘syczą’) i czy to dobry pomysł aby to zrobić? czy lepiej zostawić i nie ryzykować?

Dodane 05.02.2013 (Wt) 13:20

Podpiąłem głośniczek z jeszcze innego komputera i powiem tak: dźwięków nie ma żadnych ale dopiero po wyjęciu pamieci jest dźwięk krotki przerywany

Twojego procesora nie ma na liście obsługiwanych:

http://www.gigabyte.com/support-downloa … x?pid=4015

Może to jest przyczyną?! Zadzwoń do polskiego oddziału Gigabita, niech się wypowiedzą.

temat i problem rozwiązany przez ludzi z benchmark.pl

@up dagro - tak jest, i to byl caly problem :slight_smile:

Dodane 05.02.2013 (Wt) 13:59

dziękuję wszystkim za pomoc tutaj:) jutro po reflashu biosu do najnowszej wersji dam znać czy wszystko działa jak należy

stefanus90 ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu. W celu dokonania zaleconej korekty proszę skorzystać z przycisku Edytuj przy poście otwierającym temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Tak jak obiecałem wcześniej - komputer działa i problemem byla płyta główna ze starym biosem, po aktualizacji problem ustąpił.

Temat do zamknięcia

Dodane 07.02.2013 (Cz) 1:46

Tak jak obiecałem wcześniej - komputer działa i problemem byla płyta główna ze starym biosem, po aktualizacji problem ustąpił.

Temat do zamknięcia