Nowy komputer się przegrzewa

(gumiok) #1

Kupiłem kilka dni temu komputer na morele, dzisiaj go odpaliłem i zaniepokoiła mnie znacznie głośniejsza praca wentylatorów od czasu do czasu gdy robię coś bardziej wymagającego. Normalnie komputer jest raczej cichy, w spoczynku ma 60 stopni, powietrze wydobywane z komputera jest zimne, obudowa też jest zimna. Chyba, że to normalna temperatura dla takiego procesora na normalnym chłodzeniu procek to Intel Pentium G4560

(Bogdan_G) #2

Jedna z opinii na morele pod tym procesorem - na drugiej stronie:

55C w stresie przy 1000RPM na boxowym chłodzeniu

Konkretnie, to w spoczynku masz 60 stopni - pewnie zaoszczędzili na coolerze. takie coś, to trzeba upilnować samemu.

Druga sprawa, to wentylator zasilacza. Raz, że może być głośny, a drugi raz, że wrażliwy na wysiłek, czyli wydajność słaba. Taki zwykły powiedzmy 400W, ma sprawność 65%. Czyli masz zapewnioną obsługę podzespołów 260W.
Markowy 400W ze sprawnością 80+ dawałby 320W - a więc jest różnica. Słaby zasilacz, to i wysila się i hałasuje przy byle uruchamianej aplikacji, co obciąża CPU i GPU.
Są zasilacze o sprawności 85 i to jest inwestycja. Tak 450W do 500W - przy dużej sprawności zasilacza - do tego są ciche - to człowiek nasłuchuje, czy komputer w działa.
W laptopach te temperatury procesora są trochę wyższe, niż w pc - ale żeby nowy komputer miał 60 stopni w spoczynku? To morele Ciebie oszukał.

Napisz, jaki masz zasilacz - dokładnie.

(gumiok) #3

Dokładnie to ten zestaw. Zasilacz wydaje sie ok

(piotrekplay) #4

Prędzej został albo źle zamontowany, albo brak pasty termoprzewodzącej. Nic innego niż boxowy nie wsadzili, a 60C w IDLE to zdecydowanie za dużo nawet przy tak lichym coolerze. One w stresie z G4560 tyle nie osiągają.

Ten Be Quiet! System Power B8 to się przy tej konfiguracji nawet nie spoci, to ciągnie max 170W pod pełnym obciążeniem.

(Bogdan_G) #5

Fakt, zasilacz OK, wystarczy i sam autor pisze, że wieje zimnem. Ale z tym coolerem może być coś nie tak, niedociśnięty, czy pasta nie tegos. Nie powinno słychać!
W ciągu 10 dni można im zwrócić, w razie czego, najwyżej można łaskawie zgodzić się na usunięcie usterki. Procesory też bywają nieudane.

(gumiok) #6

Czyli tylko serwis? Nie mogę spróbować docisnac reka cooler? Szkoda mi znowu czekać aż to ogarną… Bo w zdejmowanie o podlaczanie na nowo się bawić nie chcę nie znam się

(piotrekplay) #7

Zobacz czy cooler na CPU się trzyma - spróbuj nim poruszyć, tylko bez dokładania absurdalnej siły.
Możesz go zdemontować i zobaczyć, czy jest pasta termoprzewodząca, a może ktoś zostawił ochronną folię… Instrukcję montażu i demontażu znajdziesz w necie, nic trudnego, wystarczy przekręcić zatrzaski i wyciągnąć.

(Bogdan_G) #8

Raz, że plomby, dwa, że gwarancja, a trzy, to ręka nie służy dla dociskania coolerów. Szanuj rękę, - to pasta albo taśma termoprzewodząca ma być dociśnięta fachowo.

(gumiok) #9

Nie mam plomb na obudowie. Jutro zobacze jak wyglada ten wentylator i czy sie dobrze trzyma wyciagac procka nie chce boje się ze cos zepsuje a nigdy tego nie robilem. Jestem zawiedziony:/

(JNJN) #10

Program Core Temp, uruchomisz i pograsz z 20 minut i wrzucisz tu z niego screen zobaczymy temperatury CPU.

I normalne, jak zwiększa się obciążenie i temperatura zwiększa się prędkość obrotowa wentylatorów.

(gumiok) #11

Udalo mi sie to chyba naprawic. Odkrecilem obudowe i sprawdzilem ten wiatraczek przy procesorze. Dwa gorne plastikowe bolce byly nie wpiete docisnalem je i teraz patrze na temperature grajac w gre i kiedy mialbym teraz cos okolo 80 stopni teraz mam max 50

(piotrekplay) #12

A nie mówiłem, żeby sprawdzić montaż coolera?