Nowy komputer się przegrzewa

Kupiłem kilka dni temu komputer na morele, dzisiaj go odpaliłem i zaniepokoiła mnie znacznie głośniejsza praca wentylatorów od czasu do czasu gdy robię coś bardziej wymagającego. Normalnie komputer jest raczej cichy, w spoczynku ma 60 stopni, powietrze wydobywane z komputera jest zimne, obudowa też jest zimna. Chyba, że to normalna temperatura dla takiego procesora na normalnym chłodzeniu procek to Intel Pentium G4560

Jedna z opinii na morele pod tym procesorem - na drugiej stronie:

55C w stresie przy 1000RPM na boxowym chłodzeniu

Konkretnie, to w spoczynku masz 60 stopni - pewnie zaoszczędzili na coolerze. takie coś, to trzeba upilnować samemu.

Druga sprawa, to wentylator zasilacza. Raz, że może być głośny, a drugi raz, że wrażliwy na wysiłek, czyli wydajność słaba. Taki zwykły powiedzmy 400W, ma sprawność 65%. Czyli masz zapewnioną obsługę podzespołów 260W.
Markowy 400W ze sprawnością 80+ dawałby 320W - a więc jest różnica. Słaby zasilacz, to i wysila się i hałasuje przy byle uruchamianej aplikacji, co obciąża CPU i GPU.
Są zasilacze o sprawności 85 i to jest inwestycja. Tak 450W do 500W - przy dużej sprawności zasilacza - do tego są ciche - to człowiek nasłuchuje, czy komputer w działa.
W laptopach te temperatury procesora są trochę wyższe, niż w pc - ale żeby nowy komputer miał 60 stopni w spoczynku? To morele Ciebie oszukał.

Napisz, jaki masz zasilacz - dokładnie.

Dokładnie to ten zestaw. Zasilacz wydaje sie ok

Prędzej został albo źle zamontowany, albo brak pasty termoprzewodzącej. Nic innego niż boxowy nie wsadzili, a 60C w IDLE to zdecydowanie za dużo nawet przy tak lichym coolerze. One w stresie z G4560 tyle nie osiągają.

Ten Be Quiet! System Power B8 to się przy tej konfiguracji nawet nie spoci, to ciągnie max 170W pod pełnym obciążeniem.

Fakt, zasilacz OK, wystarczy i sam autor pisze, że wieje zimnem. Ale z tym coolerem może być coś nie tak, niedociśnięty, czy pasta nie tegos. Nie powinno słychać!
W ciągu 10 dni można im zwrócić, w razie czego, najwyżej można łaskawie zgodzić się na usunięcie usterki. Procesory też bywają nieudane.

Czyli tylko serwis? Nie mogę spróbować docisnac reka cooler? Szkoda mi znowu czekać aż to ogarną… Bo w zdejmowanie o podlaczanie na nowo się bawić nie chcę nie znam się

Zobacz czy cooler na CPU się trzyma - spróbuj nim poruszyć, tylko bez dokładania absurdalnej siły.
Możesz go zdemontować i zobaczyć, czy jest pasta termoprzewodząca, a może ktoś zostawił ochronną folię… Instrukcję montażu i demontażu znajdziesz w necie, nic trudnego, wystarczy przekręcić zatrzaski i wyciągnąć.

Raz, że plomby, dwa, że gwarancja, a trzy, to ręka nie służy dla dociskania coolerów. Szanuj rękę, - to pasta albo taśma termoprzewodząca ma być dociśnięta fachowo.

Nie mam plomb na obudowie. Jutro zobacze jak wyglada ten wentylator i czy sie dobrze trzyma wyciagac procka nie chce boje się ze cos zepsuje a nigdy tego nie robilem. Jestem zawiedziony:/

Program Core Temp, uruchomisz i pograsz z 20 minut i wrzucisz tu z niego screen zobaczymy temperatury CPU.

I normalne, jak zwiększa się obciążenie i temperatura zwiększa się prędkość obrotowa wentylatorów.

Udalo mi sie to chyba naprawic. Odkrecilem obudowe i sprawdzilem ten wiatraczek przy procesorze. Dwa gorne plastikowe bolce byly nie wpiete docisnalem je i teraz patrze na temperature grajac w gre i kiedy mialbym teraz cos okolo 80 stopni teraz mam max 50

1 polubienie

A nie mówiłem, żeby sprawdzić montaż coolera?

1 polubienie