Nowy komputer stacjonarny - bardzo niska prędkość łączenia z internetem?

Witam wszystkich serdecznie.

 

Ostatnio na serwisie morele.net zamówiłem podzespoły komputerowe wraz z opcją złożenia wszystkiego. Dzisiaj odebrałem sprzęt i wszystko sam instalowałem. W trakcie pobierania sterowników już odczułem, że jakoś trwa to dłużej niż zwykle. Nie zastanawiałem się nad tym zbyt długo, ponieważ jednocześnie pobierałem duże pliki na laptopie. Jednakże, problem nie minął po skończeniu pobierania. Zainstalowałem wszystkie sterowniki, ale niestety internet na komputerze stacjonarnym “ledwo zipie”. Średnia prędkość pobieranej gry na Steamie to 300 kb/s (przy internecie 60 Mb!), zaś najwięcej było 410 kb/s. Test na stronie speedtest.pl dał mi wynik 0.59 Mbps (download) i 0.07 Mbps (upload). Uruchamiając to wszystko na laptopie, który jest obok, wynik jest kilkukrotnie wyższy. 

 

Płyta główna to ASRock B85 Pro 4. Karta sieciowa to TP-link WN851ND. Zasięg widoczny w zasobniku to 2-3 kreski. Tak jak na laptopie, ale tam pobierając grę na Steamie miałem prędkość 2 Mb/s.

 

W menadżerze urządzeń nie ma żadnych problemów ze sprzętem. Wszystkie instalacje też przeszły bez problemów.

 

Czy mogę coś z tym zrobić? Bardzo proszę o pomoc.

Sterownik do karty instalowałeś z płyty/strony producenta czy system używa wbudowanego sterownika?

 

 

Jaki system operacyjny?

Windows 8.1

 

Sterownik na początku był windowsowy. Zauważyłem problem, więc zainstalowałem sterownik producenta ze strony internetowej. Zarówno z płyty, jak i ze strony był problem z kompatybilnością, musiałem uruchomić instalację w trybie zgodności z Windows 7.

 

Teraz mam dwie ikonki mówiące o zasięgu - tę systemową i tę ze sterownika TP- link. Dodatkowo po najechaniu na tą drugą widzę informacje:

Transmit Rate:0Mbps

Odinstaluj TP-LINK Wireless Configuration Utility.

 

Sprawdź sterownik dla 8.

 

Pobierz http://sendfile.pl/8637/win8-v10.0.0.287-whql.zip i wypakuj.

 

W Menadżerze urządzeń kliknij prawym na kartę sieciową TP-LINK…, Aktualizuj oprogramowanie sterownika…, Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika, wskaż folder gdzie wypakowałeś sterownik i kliknij Dalej, uruchom ponownie system.

Mamy progress (?).

Przed Twoją poradą zauważyłem, że te zwolnienia mają miejsce z włączonym pobieraniem na Steamie. Jeżeli Steam jest wyłączony, download speed osiąga 3,4-4 Mbps, a upload około 1,35.

 

Przy uruchamianiu się systemu pojawiał się komunikat związany z TP-LINK Wireless Configuration Utility o treści “failed to load library”. Mogłem go tylko wyłączyć.

 

 

Dalej, postąpiłem według twojej porady. Instalacja trwała… ze 3 sekundy. Komunikat przy starcie systemu zniknął, ale sytuacja z prędkością internetu wygląda dokładnie tak samo :/.

 

Czy to możliwe, że steam tak zapycha mi łącze jednocześnie wykorzystując je tak mało? Mam jakiegoś firewalla? Blokowanie w ustawieniach karty (chociaż nic takiego nie zauważyłem)? Może któryś intelowski sterownik coś blokuje, którego instalowałem z płyty dołaczonej do płyty głównej (w zasobniku widzę coś takiego jak Intel Management and Security Status oraz Technologia pamięci Intel Rapid)?

A jak sprawa po kablu, bo rozumiem, że podłączasz przez wifi?

Sprawa chyba się rozwiązała.

 

Owszem, lączyłem się i dalej łączę się przez wifi. Nie mam niestety jak podpiąć się przez kabel.

 

Problem trochę się wyjaśnił, kiedy przesunąłem komputer bliżej drzwi, a więc i routera. Przesunięcie było niewielkie (1 metr? niecały?), a jednak prędkość pobierania skoczyła do maksimum. Komputer nagle zaczął wykorzystywać pełne możliwości łącza. 

 

Teraz chyba wszyscy rozumiemy - brakowało mu zasięgu. Pomimo tego, że laptop nie narzekał, dokładnie w tym samym miejscu.