Nowy komputer z niektórymi starymi elementami

Chce wymienić kilka elementów w komputerze nie będzie on podkręcany . Z starego zostawiam
zasilacz be quiet 630 w grafikę msi 1060 3gb obudowę silentium pc gladius x80 oraz napędy .W nowym chciałbym mieć płyta główna MSI B450 TOMAHAWK dysk ssd m2 samsunga 500 gb evo pamiec ram hyper x 16 gb predator 3200 mhz oraz procesor ryzen 2600 x oraz wentylator procka SilentiumPC Grandis 2 XE1436 .
Zestaw ma być na max cichy . Co byście zmienili mój budżet to ok 3 tys .

A jaką masz obecnie płytę główną/pamięć?

płyta gigabyte 970a ds3 oraz pamiec hyperx 2x8 ddr 3 1600 mhz procesor fx 6300

Ja bym się zastanowił czy aż taki duży dysk m. 2. Zamiast tego wolałbym zmienić grafikę na taką z więcej VRAM skoro bierzesz dość potężny procesor. Albo RX 580 bo teraz są tanie lub jeszcze coś lepszego, chyba że budżet nie styknie i to dopiero w późniejszym terminie.

Jak masz aż 3000 zł i jednak sporo części ze ‘starego’ PC, to warto pomyśleć też o wymianie tego GPU. 1060 w wersji 3GB sporo dostaje przez tą małą ilość VRAM. Za około 600 zł pójdzie Ci na pewno.

Tak więc miałbyś, nawet zaokrąglając - 3500 zł na płytę, CPU, RAM, SSD i GPU. To co wybrałes jest całkiem ok, tak więc sama płyta (B450M Tomahawk) + CPU (Ryzen 5 2600X) to już ~1500 zł. Za nieco ponad 500 zł mamy takie pamiątki:


Sam je mam i polecam. :wink:
I za nieco ponad 1000 zł taką kartę:

Więc zostaje właściwie to, za co sprzedasz swoją kartę (~500/600 zł). To albo jeden mocny SSD, i chłodzenie do OC CPU zostawisz na przyszłość, bądź weź mniejszy SSD ~250GB i będziesz miał drugie tyle na porządne chłodzenie.

Opcjonalnie można wziąć tańszą płytę, np.

I wtedy powinno wystarczyć i na duży SSD, i takiego Grandisa.

jak na dzis zestaw wyglada nastepujaco zaznaczam nie podkrecam go
SilentiumPC Gladius X80 Pure Black pudło posiadam z starego pc
procesor ryzen 2600 x
dysk SanDisk Extreme PRO 500GB M.2 NVMe 3D - 3400/2500MBs
ram HyperX 16GB (2x8GB) DDR4-3333 Non-ECC CL16 Predator Series HX433C16PB3K2/16
kłopot z chłodzeniem jeden z dwóch SilentiumPC Grandis 2 XE1436 lub be quiet! Dark Rock Pro 4
grafika msi 1060 3gb z starego nie zmieniam priorytet zestaw ma byc cichy wymienie na 6gb gdy bedzie kasa
aha jaka polecacie paste na procesor i czy na nie bedzie jakis problemów z montazem bo czytam ze czasami ram za duzy i jest problem z umieszczeniem wentylatora procesora itp sprawy

Jak nie będziesz podkręcał to został seryjny wentylator od AMD na procesorze bo dają bardzo dobre i zmieści się każdy RAM.
Ram 3333MHz? Masz płytę, która obsługuje więcej niż 3200MHz (przecież nie będziesz podkręcał)?
Masz jakiś test tego sandiska? Ja bym nie kupił drogiego sandiska…

Zamieniłbym na Samsung 500GB 970 EVO M.2 2280 NVMe

Tych na pewno bym nie wziął, a zamienił coś n G.Skill lub A-Data, w ostateczności Corsair albo Patriot. Jednak podaj model płyty głównej, bo może nie być sensu pakowania pamięci 3333 MHz.

Bardzo dobre to przesada. :wink: Do 2600X dają Wraith Spire, czyli ten sam który i ja dostałem z 1600. Na standardowych zegarach przy bardzo dobrze chłodzonej obudowie miałem ponad 60 stopni, także nie chcę myśleć, co byłoby po kilku miesiącach. A że 2600X ma XFR, to jak najbardziej lepsze chłodzenie da stabilniejszy i mocniejszy boost, nawet jak nie będzie podkręcał. Tylko jeżeli nie będzie OC, to jednak wymienione Grandis czy Dark Rock Pro 4 są przerostem formy nad treścią. Wtedy spokojnie wystarczy Fera 3 czy Pure Rock Slim.

Chryste Panie, napięcie zmień.

Eee…?

Więc po prostu nic nie tykałem. W Prime95 miałem pamiętam w okolicach 60 stopni. Jak zmieniłem na obecny Deepcool Neptwin to nawet po OC na 3,8 GHz i 1,4V nie przekraczam ok. 55 stopni. A w grach ledwie 50. :wink:

Zapomniałem o płycie w zestawie https://www.x-kom.pl/p/441255-plyta-glowna-socket-am4-msi-b450-tomahawk.html MSI B450 Tomahawk

OK, to bez podkręcania RAM wskoczy na 3200MHz, wg mnie lepiej tu oszczędzić i wziąć zwykłe kostki na 3200/mhz.

zestaw prezentuje sie nastepujaco pamietajcie ze grafa i zasilacz sa z starego pudła
procesor AMD Ryzen 7 2700X
płyta ASUS ROG STRIX B450-F GAMING
ram HyperX 16GB 3200MHz Predator Black
ssd Samsung 500GB 970 EVO Plus M.2 2280 NVMe
wentylator proca be quiet! Dark Rock 4
grafika MSI 1060 3GB Gaming
zasilacz Be quiet 630 w
czy wszystko bedzie pasowac dzieki za odpowiedzi

Będzie pasować, ale wg mnie używanie be quiet to wyrzucanie kasy w błoto bo SilentiumPC robi równie dobre produkty, a sporo tańsze . Procesor będziesz chciał podkręcać czy x bo nie będziesz się bawił?

odpalam pc i ma działac nie bawie sie w podkrecanie .Dzieki za potwierdzenie opinii na temat silentium pc moim 2 wyborem jest SilentiumPC Grandis 2 XE1436 a jest o 100 zł tanszy od be quiet

Jak najbardziej grandis to dobry wybór.
Zamierzasz w niedługim czasie zmienić GPU? Wiesz, że ten procesor będzie blagal o wymianę obecnego, aby mógł się choć trochę wykazać.

Chcę kupić MSI 2060 lub lepsze ale budżet maly

To wg mnie przytnij na CPU do 2600X i masz 500 zł w kieszeni, które dużo lepiej się przydadzą na GPU, bo 2600X też Wystarczy na bardzo długo, przecież to 6 rdzeni / 12 wątków.
No i dysk ssd m.2 wiesz ze w grach nie robi żadnej różnicy? Na dobrą sprawę dobry SSD SATA 500GB i też 300 zł w kieszeni.

Odnosząc się do pierwszego posta możesz na razie postawić na taki zestaw:

następnie dozbierać funduszy, sprzedać starą kartę i zaopatrzyć się w RTX 2060. Zdecydowanie łatwiej zabrać się za dokupienie wydajniejszej karty później aniżeli kupienie gorszego procesora i jego wymianę później :slight_smile: