Nowy Laptop bez Systemu

Witam mam zamiar kupić laptopa bez systemu. Tylko zastanawiam się czy po tym jak zdobęde Viste :slight_smile: to będe musiał coś jeszcze ustawiać w biosie?? (Nigdy w biosie szczerze mówiąc “nie byłem” )czy poprostu wkładam płytę i jazda? I jeszcze jedno, z uwagi ze to moj pierwszy laptop tym bardziej bez OS to nasuwa mi się pytanie. Po włączeniu takiego laptopa bez OS wyświetli się BIOS?

P.S. Wiecie może czy jeśli laptop jest bez OS to dołączają sterowniki czy samemu trzeba ściągać? Jesli dołączają to pewnie do Visty?

Z góry dzieki. :smiley: pozdro

mało jest lapów bez systemu, raczej są z Vistą lub Linuxem. sterowniki w przypadku tego drugiego są dołączone.

tak jak masz lapa bez systemu to można wejść w bios i żeby uruchomić instalke windowsa to w sekcji boot biosu ustawiasz jako pierwszy napęd cd/dvd z reguły są dołączane sterowniki do sprzętu bez systemu powiedz jaki producent i model może miałem go w sprzedaży to Ci powiem co dokładnie będziesz miał w środku

sprzedajesz lapy i nie wiesz, że nie trzeba wchodzić do biosu by zmienić kolejność rozruchu ?? zwykle i tak jest ustawiony dvd_rw, alternatywnie zawsze jest możliwość wciśnięcia klawisza w celu jednorazowego rozruchu z innego niż domyślnie urządzenia.

nie zawsze z automatu ta opcja jest włączona w biosie :stuck_out_tongue: sprzedaje lapy i wiem

Ten laptop to ASUS X56TA-AP053.

Jest napisane w aukcji :

"Dodatkowe oprogramowanie: Symantec Norton Internet Security 2005, Adobe Acrobat Reader 7.0,

NERO Express V6.0, ASUSDVD XP V4.0, Power Director V3 DE,

ASUS Live Update Vista Driver." Po tym ostatnim wnioskuje ze chyba do Visty. A jak się wchodzi do biosu?? :slight_smile:

dość ciekawy ten lapek, wygląda na to, że paczka z driverami dołączona, skontaktuj się w tej sprawie ze sprzedawcą.

tego modelu asusa nie miałem w sprzedaży ale na bank masz drivery asus zawsze daje :lol:

jak będziesz chciał wejść w bios naciskasz f2 po włączeniu lapa w lewej dolnej części będziesz miał zresztą info

No dzięki. :smiley: Tak jak pisałem to mój pierwszy notebook i w dodatku bez OS dlatego się wolałem zapytać, żeby nie bylo pozniej ze kupie i sobie rady nie dam :stuck_out_tongue: Tak więc jeśli automatycznie nie zabootuje to F2 podczas uruchamiania laptopa tak? Jak jakiś problem albo wątpliwości będe miał to napisze. Dzięki wielkie! Pozdro!! =D>

P.S. Co myślicie o tym laptopie?? Wart swojej ceny? Szukałem czegoś nie drogiego z jako taką kartą graficzną…

A do czego będzie wykorzystywany laptop?

Bez systemu to najczęściej jakieś Compal’e spotkasz, które bdb nadają się do gier. Ja do swojego dostałem sterowniki do Visty (32+64bit) na płytce.

Co do wchodzenia do BIOS’u i zmianie bootowania, to zazwyczaj na dole ekranu podczas uruchamiania komputera jest napisane jaki skrót klawiszowy trzeba wcisnąć, by dostać się do BIOS’u, a i sama zmiana kolejności bootowania często ma swój osobny skrót. Nic tylko czytać, a jak się pojawi klikać. :slight_smile:

A laptop do wszystkiego dosłownie :slight_smile: filmy, muzyka, internet, noi oczywiście sobie pograć od czasu do czasu w PESA :] Na allegro ‘sprzetkom’ ma b. dużo bez systemu laptopów :smiley: No ja też myśle że dostane sterowniki.

P.S. Dzieki za zainteresowanie tematem. Co do tego BIOS’u… to jak sobie ne poradze to wtedy będe pytał.

A ja mam pytanie troszkę obok tematu, luźno z nim związane. A’propos laptopoów bez systemu - marzę o tym, by taki kupić, ale oczywiście wszyscy wciskają PO CHAMSKU Windows Vista i to nie za darmo (o czym w specyfikacji cenowej oczywiście nie ma mowy). A co z tymi, którzy chcą mieć wybór:

  1. Inny system operacyjny, np, Linux

  2. Windows wcześniej kupiony (po cholerę wtedy kupować drugi?)

  3. Windows skopiowany z internetu albo od kolegi - a co to nie wolno? Krzywda nikomu się nie dzieje.

I pytam - czy jest możliwość gdzieś dostać taki laptop, ale NOWY, NIEUŻYWANY!? Odpadają jakieś aukcje typu Allegro. Chodzi o dobry model ze sklepu, w dobrej cenie.

Co do laptopów bez systemów, to przejrzyj laptopy na ceneo posortowane po cenie, na początku powinieneś znaleźć laptopy z Linuksem, DOSem, albo w ogóle bez systemu. Compale sprzedają bez systemów, poszukaj na allegro sklepów które je sprzedają i przejdź na ich strony.

Kupiony Windows OEM jest tylko na jeden komputer (bez możliwości przeniesienia licencji), więc tylko w przypadku BOX, po odinstalowaniu systemu na poprzednim kompie, można zainstalować na nowym.

Licencja na programy typu Windows (w przeciwieństwie do filmów czy muzyki) zabrania od tak pożyczania sobie i jest to niezgodne z prawem. Krzywda się dzieje, ludzie, którzy pisali konkretny program (Windows) z myślą o pobieraniu opłat za licencję na niego nie mają dochodu.

Ooo jak miło widzieć tak szybko odpowiedzi w temacie, który, jakby nie patrzeć, już prawie pół roku nie był ruszany :=)

Maestro: Twój komentarz najbardziej mi się podoba, dzięki za rady. Nie wiedziałem, że teraz to takie proste jest, że można tak łatwo dostać zwrot pieniędzy. A z wyborem laptopów bez systemu chyba jest gorzej, bo czytałem, że te lepsze, droższe niby mocno trzymają się opcji integracji z systemem…

Adalbert: na Allegro byłbym skłonny kupić, ale nieużywany sprzęt, bo nie lubię czegoś używanego jakoś… a tym bardziej np. dysk twardy, który się jednak najbardziej zużywa, bo pracuje mechanicznie. Sama elektronika się tylko mało zużywa. Wersje OEM czy BOX, to chyba bez różnicy, bo dla chcącego nic trudnego i da się instalować na tylu komputerach ile się chce :=) A co do tego, że kopiowanie jest niezgodne z prawem, no cóż, ja się nie zgadzam, bo już dowiedzono, że wcale nie każdy, który za darmo kopiuje sobie jakiekolwiek multimedia (muzyka, film, program), kupiłby to, gdyby nie mógł tego mieć za darmo. Nie ma prostej zależności, więc nie ma kradzieży. Poza tym kopie Windows’a rozprowadzane za darmo mogą działać jako reklama i nawet sam Microsoft podobno gdzieś się wypowiedział, że woli by użytkownik używał “nielegalnego” ich produktu, niż kupionego produktu konkurencji, ale to inny temat.

Tak czy inaczej dzięki za szybkie i ciekawe odpowiedzi.

“na Allegro byłbym skłonny kupić, ale nieużywany sprzęt, bo nie lubię czegoś używanego jakoś…”

Gdzie napisałem, że chodzi mi o używany sprzęt? Chodziło mi o znalezienie sklepu poprzez allegro sprzedającego Compale, i dopiero na ich oficjalnych stronach kupić. Dodatkowo masz sklepy takie jak exe Labs, a przede wszystkim przejrzyj Google.

“Wersje OEM czy BOX, to chyba bez różnicy, bo dla chcącego nic trudnego i da się instalować na tylu komputerach ile się chce :=) A co do tego, że kopiowanie jest niezgodne z prawem, no cóż, ja się nie zgadzam, bo już dowiedzono, że wcale nie każdy, który za darmo kopiuje sobie jakiekolwiek multimedia (muzyka, film, program), kupiłby to, gdyby nie mógł tego mieć za darmo.”

Dać się da, nawet przejdzie sprawdzenie legalności, ale niestety nie jest to zgodne z prawem. Kradniesz samochód z dowodem rejestracyjnym, nawet przejdzie kontrolę policyjną, a jednak kradzież (analogia, nie podobieństwo).

W skład multimediów wchodzą filmy i muzyka i to bez problemu możesz sobie pożyczać, przegrywać etc (użytek prywatny). Programy komputerowe nie mają dozwolonego użytku prywatnego. Programów nie wolno ani rozpowszechniać, ani ściągać, ani nawet pożyczać legalnej kopii.

“Nie ma prostej zależności, więc nie ma kradzieży.”

Prostej nie ma, jest złożona, ale uogólniając, to faktycznie jest to kradzież.

Proponuję poczytać chociażby takie podstawy jak artykuły na dp:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& … usji+cz.+1

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& … usji+cz.+2

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& … odpowiedzi

Ołki, poczytam w wolnej chwili, widzę, że dużo tam tego jest. Otóż nie zgadzam się z tym, że ktoś wymyślił sobie zwyczajnie, że film wolno, a program nie wolno. Wyprodukowanie filmu kosztuje nieraz dużo więcej niż programu, więc jakim prawem ktoś zabrania mi korzystania na własny użytek z programu, za który nie zapłaciłem? Głupie prawo i tyle. Poza tym kradzież polega na pozbawieniu właściciela oryginalnego przedmiotu oraz na działaniu podstępem, co w przypadku kopiowania nie ma miejsca, bo kopiowanie tworzy duplikat i jest łatwe, otwarte, pozbawione zabezpieczeń - samo kopiowanie. Ale to temat-rzeka, nie chce mi się go drążyć.

A w ogóle z wszystkim, co kupię, mam prawo zrobić co mi się podoba. Mogę to zniszczyć nawet, więc dlaczego nie mam prawa kopiować/rozpowszechniać pod warunkiem, że nie w celach zarobkowych? Bezsens. Nie ma idealnego prawa i nikt nie ma prawa twierdzić, że prawo, które ktoś stworzył jest cudowne i należy je wielbić. Człowiek zawsze wymyślał różne durne przepisy wg własnego widzimisię i nazwano go potem po latach “ustawodawcą” tfu! na pohybel…

Ja piszę tylko, że jest niezgodne z prawem, nie oceniam tego prawa, ale nie zwalnia mnie to z jego stosowania, bo za złamanie prawa (nawet głupiego, jeżeli tak uważasz, z którym się nie zgadzasz i jest bez sensu) można ponosić odpowiedzialności prawne (grzywna, więzienie). Dlatego możesz sobie pisać co Ci się chce (no nie możesz propagować komunizmu, faszyzmu etc nawet jeżeli podoba Ci się taka ideologia), ale stosować musisz, bo w sądzie nie będziesz sądzony z logiki swojego postępowania, ale z litery prawa.

A jak taki mądry jesteś, to idź rządzić i zmieniaj prawo.