Nowy laptop do gier

EWV to skrót od słów Enhanced Wide Viewing. Co oznacza “rozszerzone kąty widzenia”. ASUS czasami ten skrót stosuje do wysokiej jakości matryc TN. Jednak wtedy w specyfikacji laptopa jest to wyraźnie zaznaczone oznaczeniem EWV/TN. Kiedy laptop w specyfikacji ma wyraźnie zaznaczone, że posiada matryce IPS to czasami pojawia się skrót EWV/IPS oznacza to matrycę IPS. A nie jak sugeruje @LORDEK “nie IPS tylko EVV, który jest jednak gorszy od IPS”. :smiley: Nie jest gorszy bo to IPS nie ma czegoś takiego jak matryca EWV. Ten skrót tylko ma za zadanie sugerować, że matryca ma duże kąty widzenia.

Wiem tylko tyle, że obok IPS to nie stało. Miałem tego laptopa w rękach i poza poprawionymi kątami widzenia jest bieda. Wyczuwam tu kolejną ściemę jaką serwują nam producenci. Mam porównanie do IPS z Asusa GL753VE i tego TUFa. Różnice są widoczne na niekorzyść wynalazku EWV.

Edit:

Poszerzylem swoją wiedzę i EWV to rodzaj powłoki nanoszonej na ekran w celu poprawy kątów widzenia. Skoro IPS ma z zasady dobre kąty widzenia to taka powłoka ma sens tylko na TN. Czyli jak myślałem kolejne robienie burdelu. To dlatego na niektórych stronach w specyfikację jest napisane jak byk EWV/TN.

W tym przypadku tak działa, nie powiedziałem, że jakościowo to samo. Tylko chodzi mi, że obudowa jest 1 : 1 jak w przypadku Omena tylko z tworzywa sztucznego.

Widziałem te źródła w internecie (zawsze były to dywagacje na jakimś forum jak choćby to ) i moim zdaniem to kolejny z mitów (bzdura powielona ileś-tam razy staje się “faktem”). Nie zdziwiłbym się, gdyby LG zastrzegło w niektórych krajach nazwę IPS i w celu dopasowania oferty dla rynku worldwide niektórzy producenci zaczęli takie nazwy jak EWV wymyślać.
We wskazanych przez @sidkwa TUFach jest jak najbardziej matryca in-plane switching tyle, że nie zawsze wyprodukowana przez LG Philips (a taką znajdziesz w GL753VE). Oto dowód:
TUF - ROG
Kolejny:
TUF - ROG
A oto co ASUS podaje w specyfikacji obu modeli:
TUF - ROG

Wiesz jaki jest ogólnie problem? Że w zależności od regionu moze być montowany inny ekran i to co jest w TUF IPSem nie jest - jest lepiej niż zwykła TN’ka, ale to nie jest IPS. Asus ma potężny bajzel jeżeli chodzi o specyfikację, bo montuje różne ekrany w laptopach z tej samej serii. Raz masz 60Hz, raz 120, raz to faktycznie IPS, a raz to jakieś kombinatorstwo. Co masz w środku dowiesz się dopiero po zakupie lub jak ktoś mając ten sam model zrobi test.

Wkurza mnie ten bajzel, a w dodatku ASUS tego nie ułatwia. Miałem w ręku TUFa i naprawdę w modelu z Ryzenem nie ma IPSa. Ewentualnie teraz takie słabe IPSy robią. Jak szukam oficjalnych informacji czym jest EWV to nie ma totalnie nic.

http://www.panelook.com/B173HAN04.2_AUO_17.3_LCM_parameter_37002.html

Ten ekran zastosowany jest w 705. Wg opisu to AHVA, a to jest rozwinięcie TN’ki, która ma po prostu szersze kąty widzenia.

Odpowiednikami IPS są ekrany PLS oraz VA - i ich rozwinięcia jak MVA, PVA.

Wytnij jeszcze te wszystkie offtopy do osobnego tematu.

Jakie offtopy?

Kłótnię o matryce w ASUS TUF.

Czemu to offtop? Zadecyduje to o zakupie laptopa być może.

Od postu 16 nie ma wniesionego nic nowego poza wymianą zdań.

Na szczęście nie Ty decydujesz co jest offtopem.

Na początku tak było, że to powłoką, aktualnie ciężko to określić.

Nie złość się, Kolego, ale błądzisz i to bardzo. W sumie dobrze, że temat został poruszony, bo od razu wiele rzeczy się wyjaśni (jako mod mógłbyś go nawet gdzieś “przypiąć”). Model TUF 705 ma matrycę AHVA kwalifikowaną jako IPS-like opracowaną przez AUO. To jest wariant IPSa (ta sama zasada wyświetlania obrazu) a nie żadne “rozwinięcie” TN (chyba, że kwalifikujesz wszystkie IPSy/VA jako “rozwinięcie” TN - no, bez przesady). Model TUF 505 ma pełnoprawną matrycę IPS.
Odpowiednikami IPS nie są w żadnym wypadku VA, MVA czy PVA. Wariantem IPS jest natomiast jak najbardziej PLS.
Tutaj dla zainteresowanych wszystko ładnie rozpisane.
@Gajwer Niestety, ale ta mityczna “powłoka” EWV to bzdura (prawdopodobnie marketingowa). Nie znajdziesz na ten temat żadnych wiarygodnych źródeł (co najwyżej forumowe/jutubowe bajdurzenia).

IPS-like, ale w czym, bo na pewno nie w jakości obrazu. Te nowe wynalazki nie są w jasny sposób opisane, bo doszedłem do info, że AHVA to dokokszona TNka zbliżona jakościowo obrazem do IPS, będąc dalej daleko za IPS i to potwierdza moje obcowanie z laptopem.

Co do VA i MVA to wyraziłem się źle - raczej chodziło mi o jakość zbliżoną do IPS, choć dalej dość daleko. Chyba najbliżej zawsze były PLS - po to w sumie IPS pod inną nazwą.

Samo określenie IPS-like śmierdzi mi tu jakimś marketingowym bełkotem.

Zapoznaj się z linkiem, który podałem - naprawdę warto. IPS-like jest dokładnie tym samym rodzajem “marketingowego bełkotu” co S-IPS, E-IPS, AS-IPS, H-IPS, PLS, AH-IPS, itd. To wszystko to są warianty tej samej technologii (in-plane switching) tworzenia obrazu na matrycach TFT.