Nowy laptop, jak dbać o baterie

(Protofik+Dobreprogramy Pl) #1

Witam.

Wczoraj kupiłem sobie laptopa. Chciał bym się dowiedzieć jak prawidłowo dbać o baterie. Z góry dziękuje za pomoc.

(Krzkaczor) #2

Olać ją :smiley: jak ma się rozwalić to się rozwali

A tak na poważnie:

http://www.google.pl/search?client=oper ... 8&oe=utf-8

(MaRa) #3

Zależy od modelu, w jednych bez przerwy jest doładowywana, w innych po naładowaniu nie jest już ładowana, do czasu kolejnego podłączenia do elektryczności po pracy na baterii (u mnie w lenovo tak jest).

Jeśli jest doładowywana, to na noc albo na dłuższy czas niekorzystania z komputera trzeba odłączyć od gniazdka.

Od czasu do czasu trzeba poużywać na baterii, rzadziej (przynajmniej co kilka tygodni) poużywać, aż do rozładowania, gdy komputer sam się wyłączy z powodu zbyt niskiego stanu (z reguły 3%, zależy od ustawień systemu, poniżej tego poziomu lepiej nie rozładowywać).

I nic więcej się nie zrobi.

Akumulator wytrzyma od pół roku do 2..3 lat, później sam z siebie ze starości będzie tracił parametry.

(ant0n) #4

Mam lapka HP nx9105. Od razu po zakupie załadowałem do niego baterię olewając jakiekolwiek formatowanie itp. Od nowości trzymała nieco ponad 3h przy normalnej pracy, tzn. grzebanie w necie, słuchanie muzy, GG. Lapkowi leci właśnie piąty rok użytkowania i na dzień dzisiejszy przy takiej samej pracy wytrzymuje ok. godziny. Dlatego nie wiem skąd to całe halo o formatowanie baterii Li-Ion? Przecież z ich specyfikacji wynika, że nie mają zjawiska pamięciowego.

(Spike Ziom) #5

Baterie od laptopów nie są przyzwyczajone do ciągłego używania zasilacza oraz baterii jednocześnie. Jeżeli decydujesz się aby to była stacja robocza wyjmij baterię naładowaną do ok 40% (nigdy pełną oraz pustą). Natomiast jak używasz baterii stosunkowo często to staraj się nie doładowywać jej co jakiś czas (np masz 60% i już podłączasz zasilacz czy masz 40 i tak robisz), lecz jak już podłączysz lapka do sieci to ładuj go na maxa i dopiero zasilacz out.

(roobal) #6

Ale nie w każdym przypadku to działa, u mnie na przykład laptop podłączony do prądu bez baterii po prostu się nie włącza, nawet diody się nie świecą. Co do baterii to zależy też od ogniwa. Ogólnie Li-Ion nie muszą być ani formowane ani nie trzeba ich jakoś specjalnie rozładowywać czy ładować, natomiast jeśli masz litowo-polimerową to unikaj całkowitego rozładowania, co jest wręcz niezalecane, ponieważ bateria może już "nie wstać".

Ja mam laptopa już ponad 2 lata i od nowości bateria trzymała 2h, laptop mam praktycznie od nowości wyłącznie pod prądem bardzo, rzadko korzystam z baterii i zauważyłem jedynie spadek o 30 minut, bo teraz bateria trzyma mi ok. 1,5h. Akumulator w moim laptopie jest na ogniwie litowo-jonowym.

Pozdrawiam!

(Protofik+Dobreprogramy Pl) #7

jest to sześcio komowowa bateria li-ion.

Laptop to Acer AS 5740G

Używam laptopa na przemiennie, czasami stoi w miejscu a czasami cały czas z nim biegam. Wiec jak najlepiej teraz o niego dbać?

BTW: Laptop bez baterii na samym zasilaczy się włącza.

(roobal) #8

Hmm... W sumie ja też mam Acera z tym, że mi oryginalny zasilacz padł i kupiłem nieroyginalny, taki uniwersalny, więc może dlatego u mnie nie chce działać bez baterii :slight_smile: Moja Mama też ma Acera i ten sam zasilacz co ja, tyle że ona ma nowy, oryginalny to jak będę u niej to sobie sprawdzę na jej zasilaczu czy będzie mi działał laptop bez baterii :slight_smile:

Pozdrawiam!