Nowy laptop, jak dbać o baterie

Witam.

Wczoraj kupiłem sobie laptopa. Chciał bym się dowiedzieć jak prawidłowo dbać o baterie. Z góry dziękuje za pomoc.

Olać ją :smiley: jak ma się rozwalić to się rozwali

A tak na poważnie:

http://www.google.pl/search?client=oper … 8&oe=utf-8

Zależy od modelu, w jednych bez przerwy jest doładowywana, w innych po naładowaniu nie jest już ładowana, do czasu kolejnego podłączenia do elektryczności po pracy na baterii (u mnie w lenovo tak jest).

Jeśli jest doładowywana, to na noc albo na dłuższy czas niekorzystania z komputera trzeba odłączyć od gniazdka.

Od czasu do czasu trzeba poużywać na baterii, rzadziej (przynajmniej co kilka tygodni) poużywać, aż do rozładowania, gdy komputer sam się wyłączy z powodu zbyt niskiego stanu (z reguły 3%, zależy od ustawień systemu, poniżej tego poziomu lepiej nie rozładowywać).

I nic więcej się nie zrobi.

Akumulator wytrzyma od pół roku do 2…3 lat, później sam z siebie ze starości będzie tracił parametry.

Mam lapka HP nx9105. Od razu po zakupie załadowałem do niego baterię olewając jakiekolwiek formatowanie itp. Od nowości trzymała nieco ponad 3h przy normalnej pracy, tzn. grzebanie w necie, słuchanie muzy, GG. Lapkowi leci właśnie piąty rok użytkowania i na dzień dzisiejszy przy takiej samej pracy wytrzymuje ok. godziny. Dlatego nie wiem skąd to całe halo o formatowanie baterii Li-Ion? Przecież z ich specyfikacji wynika, że nie mają zjawiska pamięciowego.

Baterie od laptopów nie są przyzwyczajone do ciągłego używania zasilacza oraz baterii jednocześnie. Jeżeli decydujesz się aby to była stacja robocza wyjmij baterię naładowaną do ok 40% (nigdy pełną oraz pustą). Natomiast jak używasz baterii stosunkowo często to staraj się nie doładowywać jej co jakiś czas (np masz 60% i już podłączasz zasilacz czy masz 40 i tak robisz), lecz jak już podłączysz lapka do sieci to ładuj go na maxa i dopiero zasilacz out.

Ale nie w każdym przypadku to działa, u mnie na przykład laptop podłączony do prądu bez baterii po prostu się nie włącza, nawet diody się nie świecą. Co do baterii to zależy też od ogniwa. Ogólnie Li-Ion nie muszą być ani formowane ani nie trzeba ich jakoś specjalnie rozładowywać czy ładować, natomiast jeśli masz litowo-polimerową to unikaj całkowitego rozładowania, co jest wręcz niezalecane, ponieważ bateria może już “nie wstać”.

Ja mam laptopa już ponad 2 lata i od nowości bateria trzymała 2h, laptop mam praktycznie od nowości wyłącznie pod prądem bardzo, rzadko korzystam z baterii i zauważyłem jedynie spadek o 30 minut, bo teraz bateria trzyma mi ok. 1,5h. Akumulator w moim laptopie jest na ogniwie litowo-jonowym.

Pozdrawiam!

jest to sześcio komowowa bateria li-ion.

Laptop to Acer AS 5740G

Używam laptopa na przemiennie, czasami stoi w miejscu a czasami cały czas z nim biegam. Wiec jak najlepiej teraz o niego dbać?

BTW: Laptop bez baterii na samym zasilaczy się włącza.

Hmm… W sumie ja też mam Acera z tym, że mi oryginalny zasilacz padł i kupiłem nieroyginalny, taki uniwersalny, więc może dlatego u mnie nie chce działać bez baterii :slight_smile: Moja Mama też ma Acera i ten sam zasilacz co ja, tyle że ona ma nowy, oryginalny to jak będę u niej to sobie sprawdzę na jej zasilaczu czy będzie mi działał laptop bez baterii :slight_smile:

Pozdrawiam!