Nowy laptop problem z dyskiem

Witam!
Wczoraj kupiłem laptopa nowego lenovo legion y520 i dysk ma np podczas instalacji gry 100% użycia dysku, lub po wejściu na przeglądarke chrome też 100% i przy takim obciążeniu laptop bardzo spowalnia, wyłączyłem windows update oraz windows serach i nie posiadam żadnego antywirusa, parametry laptopa to 8gb ram DDR4 procesor i5 7300 HQ gtx 1050 4gb na laptopie był zainstalowany system windows 10, zrobiłem wszystkie aktualizacje bo pomyślałem że może być to wina wyszukiwałem je z 6h i instalowałem po czym wyłączyłem tą usługę i inne które wymieniłem wyżej dodaje screeny z Hdtune i proszę o szybką odpowiedź czy dysk jest zdrowy

To nie jest SSD. Czego oczekujesz jak nie spowolnienia kiedy dysk pracuje i zapisuje/doczytuje dane?

Najważniejsze jest to żeby nie patrzeć na to co pokazuje menadżer zadań ponieważ jego skala jest za przeproszeniem z d… Nijak ma się to do maksymalnej wydajności dysku czy przepustowości magistrali.

Możesz jeszcze spróbować zrobić defragmentacje ale jeśli na talerzowcu jest tylko jedna partycja ~1TB to i tak wydajność będzie szybko spadać i/lub w ogóle nie powalać.

Zrób tak wyciągnij Klucz Windowsa 10 programem Produkey (na wszelki wypadek), Ściągnij sobie windowsa 10 Najlepiej jutro (wychodzi najnowsza kompilacja) narzędziem https://goo.gl/i2oPMZ NAgraj na płytke lub Pendrivea… Zainstaluj czysty windows 10 usuwając wszelkie partycje przywracania systemu znajdujące się na dysku. Jaki ma sens trzymanie przestarzałego preinstalowanego windowsa skoro do dyspozycji będziesz miał co pół roku nową instalkę Windows 10. Fajnie popartycjonuj dysk. W razie awarii systemowej nie stracisz rzeczy z innych partycji. Jak to ma miejsce przy fabrycznym przywracaniu systemu. Poza tym wiedz, że w każdej chwili możesz sobie zrobić Backup systemu Programem Aiomei Backupper i trzymać go na niesystemowej partycji. Sterowniki ściągnij ze strony producenta. Bądź zrób ich kopię programem Driver Booster 4.5 https://goo.gl/CTC2kF , zarejestrujesz go kluczem
C6FE8-D6D17-96C94-490F4 albo 87EE3-44C02-78DEF-07DF4. Mozesz też zainstalować go na nowym już systemie i kazać mu pobrać wymagane sterowniki. Tak patrzę jednym okiem na specyfikacje twojego dysku…Prędkość obrotowa [obr./min.]: 5400. !!! Na Twoim miejscu rozkręciłbym go sprzedał dysk a za tą kasę kupił 500gb 7200RMP. Albo SSD :stuck_out_tongue_winking_eye: Obejrzyj ten test https://goo.gl/Uhl8l1. LApek masz śliczny ale po co się męczyć
Pozdrawiam

  1. Nic nie musi wyciągać. System sam znajdzie klucz zapisany w uefi.
  2. Partycje przywracania zawsze warto mieć. W nagłych awariach potrafi uratować życie.
  3. Nigdy nie używaj dziwnych wynalazków do pobierania sterowników. Nigdy nie wiadomo jak zadziała na danej konfiguracji. Zawsze używaj strony producenta laptopa później ewentualnie producenta samego konkretnego sprzętu. A kiedy nigdzie nie da się znaleźć sterownika można spróbować ww. programu.
  4. Robienie kopi zapasowej sterowników z działającego systemu jest szalenie głupim pomysłem. Choćby ze względu na to że obecnie większość sprzętu poza sterownikiem ma własne oprogramowanie potrzebne do odpowiedniego działania.