Nowy laptop z Win7, dużo zbędnego softu- jak zrobić recovery

Cześć,

Wczoraj uruchomiłem nowego ASUSa z preinstalowanym Win7. Okazało się, że producent wrzucił baaaardzo dużo zbędnego softu. Czyszczenie tego zajmie mi sporo czasu. Od razu po uruchomieniu systemu zrobiłem oryginalnym programem recovery DVD (sklonowany został system fabryczny, czyli z tym wszystkim czego nie potrzebuję).

Teraz biorę się za usuwanie zbędnego oprogramowania, konfiguracje systemu pod siebie i ogólne doprowadzenie windy do ładu.

Pytanie brzmi czy mogę w jakiś sposób zrobić recovery DVD (które posłużą mi w przyszłości do ewentualnego przywrócenia systemu), ale żeby zachować stan już “po czyszczeniu”? Ważne jest też to, że mam zainstalowany nieograniczony czasowo pakiet Office Starter więc chciałbym go zachować na przyszłość :slight_smile:

I ostatnia sprawa - fabrycznie były dwie partycje C i D. Ja zmniejszyłem C i dodałem E. Czy po przywróceniu systemu jedynie partycja C zostanie nadpisana czy wszystkie dane z dysku (a podział partycji wróci do stanu fabrycznego)?

poszukaj powinien być zainstalowany od Asusa program do tworzenia kopii zapasowej, (o ile już go nie usunąłeś :))

a jeśli nie było to możesz skorzystać z darmowych programów do tworzenia kopii zapasowej

co do rozmiarów partycji to jeśli utworzysz obraz całej partycji to przy ewentualnym odtworzeniu rozmiar zostanie zachowany, jeśli zrobisz obraz całego dysku to również podział na partycje zostanie zachowany

w obrazie partycji znajdzie się Windows i wszystko to co miałeś zainstalowane w momencie tworzenia obrazu kopii zapasowej

Witam :slight_smile:

możesz też użyć tego

http://traxter-online.net/clonezilla-da … ia-dyskow/

http://www.cyfron.eu/clonezilla-instruk … dysku.html

http://www.cyfron.eu/clonezilla-instruk … brazu.html

@QANTUMI

Upewnię się - rozumiem, że mogę tym softem zrobić obraz partycji C i zapisać go na partycji D? Jeśli chciałbym go nagrać na płyty DVD to muszę podzielić go na kawałki po około 4,5GB? Czy można przywrócić partycję bezpośrednio z tych płyt DVD czy obraz musi się znajdować gdzieś na dysku twardym?

Jeśli na dysku C jest fabryczna partycja RECOVERY, to Clonezilla też ją będzie kopiowała?

Obraz możesz nawet na pendrive zapisac

tutaj cytat z opisu

Kopiowanie partycji do pliku obrazu

W przykładzie będziemy kopiować partycje do pliku obrazu. Po wybraniu device-image w kolejnym oknie wybieramy miejsce zapisu kopii. Mamy możliwość zapisu na innym dysku lokalnym lub na serwerach sieciowych. Ja wybrałem zapis na innym dysku >>> Local dev. Teraz aplikacja poinformuje, że w przypadku zapisu obrazu na dysku USB należy go podłączyć i odczekać ok. 5 sekund i wcisnąć Enter:

Dodane 05.06.2012 (Wt) 11:03

chyba,że bardziej Tobie odpowiada taki program ,tylko niestety płatny

http://www.dobreprogramy.pl/Acronis-Tru … 12973.html

http://www.ceneo.pl/14564978

W takim razie Clonezilla odpada. Nie można zapisać obrazu partycji C na tym samym dysku lokalnym. Nie mam też tak dużego Pendriva. Na płyty też tego nie zgram (cytat z ich strony):

Recovery Clonezilla live with multiple CDs or DVDs is not implemented yet. Now all the files have to be in one CD or DVD if you choose to create the recovery iso file.

to może takie coś Cię zainteresuje

http://www.dobreprogramy.pl/Paragon-Bac … 15537.html

http://pclab.pl/art42724-27.html

Proponuję instalację czystego systemu: usunieta-calkowicie-partycja-recovery-zrobic-t489674.html Sam jakiś czas temu tak zrobiłem i miałem problemy z Office Starter, ale podobno są na to sposoby: windows-home-premium-reinstalacja-t485322.html#p3058510

Backup: paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dyskow-t485887.html

Office starter pl: http://www.sendspace.com/file/0fw726

Włączasz i całość się pobierze z serwerów microsoftu.

Lub jak chcesz stworzyć instalke offline użyj tego narzędzia: http://forums.mydigitallife.info/thread … Setup-Tool

Jeśli się nie mylę to ten Paragon będzie potrafił stworzyć obrazy partycji systemowej, które będę mógł nagrać na DVD i wtedy z płyt przywrócić system?

@mmi

To jest wersja Startera darmowa, której będę mógł bez ograniczeń używać? Tak po prostu?

ayahuasca , Paragon robi backup do kilku plików, które powinny zmieścić się na DVD. Ale czy to zadziała - nie sprawdzałem. W każdym razie po załadowaniu Paragona płyta z Paragonem nie musi być już obecna w napędzie - można ją wyjąć i środowisko Paragona będzie działać. Osobiście polecam robić backup (w tym przypadku partycji systemowej) na inną partycją, albo na pendrive.

Edycja: Tak czy inaczej, ja polecam wykonać instalację systemu (nawet recovery sobie zostaw) a potem zrobić jej backup: usunieta-calkowicie-partycja-recovery-zrobic-t489674.html

@ayahuasca

Starter występuje w jednej wersji. Tak, można używać bez żadnych ograniczeń, nie są wymagane klucze czy aktywacje.

Dzięki wielkie Panowie. Niedługo będę kombinował wszystkie rozwiązania :wink:

@Adam9870

Oczywiście mogę zrobić backup na inną partycję. To byłoby nawet bardziej wygodne niż zgrywanie wszystkiego na płyty. Czyli wyglądałoby to w ten sposób: robię Paragonem backup partycji systemowej (zaraz po instalacji świeżego Win7 i sterowników albo po wysprzątaniu całego syfu z systemu fabrycznego) i zapisuję ten obraz na innej partycji. Jak później przywrócić system z tego obrazu? Nagrywam środowisko Pentagrama na płytę/pendrive, odpalam przy starcie kompa i wskazuje obraz do odtworzenia?

ayahuasca , nie tylko system i sterowniki, mogą być też programy, co chcesz.

Potrzebujesz płyty Paragona - może ona służyć zarówno do tworzenia obrazu, jak i odtworzenia obrazu. Główne okno po uruchomieniu komputera z płyty: http://imgup.pl/di-6ZL7.png i pierwsza opcja od góry pozwala stworzyć obraz, druga opcja od góry pozwala odtworzyć (przywrócić) obraz.

Wszystko masz opisane tutaj: paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dyskow-t485887.html

Tylko ja tam opisuję tworzenie obrazu całego dysku, natomiast Ciebie interesuje utworzenie obrazu partycji. Jaka jest różnica? Na ekranie http://imgup.pl/di-LXNJ.png klikamy prawym przyciskiem myszy na partycję a nie na dysk i powinno pojawić się menu kontekstowe z opcją typu BackUp Partition. Podobnie w trakcie odtwarzania obrazu interesuje nas tylko partycja zamiast cały dysk.