Nowy monitor, a stara karta graficzna

Witam. Mam kilka pytań wynikających przede wszystkim z niewiedzy :wink:

Otóż posiadam wiekowy komputer, ze starą kartą graficzną 64 MB ze złączem AGP. Zastanawiałem się ostatnio nad zmianą monitora. Mam na oku jeden ze złączem D-Sub15 (sprawdzone, pasuje do karty), ale jednak zastanawiałem się jak się ma sprawa rozdzielczości. I tu rodzi się pytanie: czy moja karta (GeForce4 MX 420) ma jakiś wpływ na wyświetlanie obrazu w formacie np. (1920x1080) ? Czy zależy to tylko od możliwości monitora? Nie chodzi tu oczywiście o najnowsze gry, bo przecież ta karta ich nie pociągnie :wink: Chodzi po prostu o to, czy jeżeli kupię sobie taki monitor, to czy przypadkiem z winy starej karty graficznej, nie będę musiał pracować na o wiele mniejszej rozdzielczości.

Z góry dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Poszukałem w niezawodnym google i wyszukałem jakie rozdzielczości obsługuje ta karta, tj.

Więc z rozdziałką FullHD nie powinno być problemów, a w szczególności z najnowszymi sterowaniami: http://www.nvidia.pl/object/winxp_2k_93.71_pl.html

Tak, karta może nie dawać rady. Z jednej strony albo może nie obsługiwać takich rozdzielczości, z drugiej - może nie mieć pamięci.

Żeby wyświetlić obraz 1920x1080 w 24 bitach karta graficzna potrzebuje 1920*1080*3 (3 bajty na piksel) bajtów pamięci. Czyli około 6 MB, więc raczej masz z nawiążką :wink: A sam układ GF4MX w 2D wyciąga rozdzielczości do 2048x1536, więc też się mieści.

Zatem raczej zadziała.

Nawet nie pomyślałem o sterownikach, rzeczywiście warto zaktualizować

Dzięki panowie za rozwianie wątpliwości i podpowiedzi :slight_smile: