Nowy MSI GeForce 750Ti, gry się nie uruchamiają lub po prostu przestają działać

Sprzęt:

OS: Windows 10 Pro 64-bit 
CPU: Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz Wolfdale 45nm Technology 
RAM: 4GB Dual-Channel DDR2 @ 400MHz 
Motherboard: Gigabyte Technology Co. Ltd. EP43-DS3L 
GPU: NVIDIA GeForce GTX 750 Ti

A więc tak, po wymianie karty z GeForce 9600GT Silent na kartę powyżej, parę gier po prostu się nie uruchamia. W internetach, jeżeli już ktoś ma podobne objawy, to posty pozostają bez odpowiedzi. A owe gry to: Deus Ex: Human Revolution, Skyrim, Portal 2, Serious Sam 3: BFE, Dead Island. Wszystkie gry pobrane od nowa, na czysto. Weryfikacja- nie, uruchamianie z komendami w Opcjach Uruchamiania- nie, tryb zgodności+administrator- nie. Nie wiem co jeszcze mogę zrobić. Dla testu, pomimo że nie spełniam minimalnych wymagań, spiraciłem Wiedźmina 3 i… niespodzianka. Uruchamia się, 20 fps, reakcją na ruch myszką 2 sec, ale się przynajmniej uruchamia. (Nie jestem masochistą, nie zamierzam tak grać aa wiedźmina i tak da się dorwać za 30zł więc proszę bez biadolenia o piractwo)

Deus Ex: Steam zmienia status że niby gram w niego na 10 sekund po czym z powrotem wraca do offline.

Skyrim: Pojawia się okienko wyboru Wersji Pełnej lub Kinowej i… jak wyżej.

Portal: J.W.

Serious Sam: BFE: J.W.

Dead Island: J.W.

Na dzisiaj to chyba tyle

Po pierwsze : jaki masz zasilacz?

Po drugie: twój CPU jest po prostu za słaby dla tej grafiki, więc można się spodziewać że zapychanie magistrali może stanowić tu pewien problem.

Po trzecie: sterowniki …

W większość z wymienionych gier grałem jeszcze na procesorze E4500 @3GHz i jakoś dawał rady z grafiką radeona 7850 która podobno bardziej obciąża procesor niż GTX. Były gry bardziej wymagające gdzie widać było okresowe przycięcia albo wręcz pokaz slajdów ale wszystkie się uruchamiały i jakoś próbowały działać.

Ja próbowałbym sprawdzić kartę na innym komputerze.

Czy ta karta ma dodatkowe zasilanie 6cio pinowe?

Zasilasz: http://obrazki.elektroda.pl/6186176500_1318271322.jpg

Wziąłem pod uwagę to że CPU jest za słabe ale czemu Wiedźmin, gdzie nie spełniam minimalnych uruchamia się, a taki Portal 2 już nie?

Sterowniki mam najnowsze, instalacja nowych na czysto to była pierwsza rzecz którą zrobiłem po zmianie karty

Niestety nie mam innego komputera do sprawdzenia jej. Wymienione wyżej gry sprawiają problemy a zapomniałem dodać że nie mam problemu z uruchomieniem Dota 2 na najwyższych detalach czy CSGO po czym uruchomić stream poprzez Steam.

I tu właśnie dziwna sprawa bo w instrukcji do karty jest podpunkt w którym należy owo zasilanie podłączyć lecz już na samej karcie zasilania nie ma

To nie zasilacz - to wyrób zasilaczo-podobny …

Piszesz, że karta nie ma dodatkowego złącza zasilania - więc śmiem twierdzić, że problem może być płyta główna, a konkretnie złącze PCI-E 2.0 które nie jest w stanie dostarczyć wystarczająco dużo mocy (150W vs. 300W dla PCI-E 3.0)

Kolejna sprawa - to sterowniki. Najnowsze wcale nie muszą być najlepsze dla twojej konfiguracji.

Podaj dokładny model tej twojej karty graficznej.

Twój wyrób zasilaczo-podobny od 7 lat działa i nie było nigdy z nim problemów.

Dla mnie to po prostu dziwne że część gier działa, część nie, a gra której nie spełniam minimalnych wymagań uruchamia się.

MSI N750Ti (MS-V310)

I pewnie nadal by nie było, gdyby nie to, że ten zasilacz ma 400W co najwyżej na naklejce. Zakładając, że trafiła ci się anormalnie dobra sztuka, to dla linii 12V ten zasilacz może oddać max. 180W Twoja obecna konfiguracja - z grubsza licząc wymaga minimum 188W

Jeśli to jest twoje karta: https://www.msi.com/Graphics-card/N750-TF-2GD5OC.html#hero-overview

to ona jednak ma dodatkowe złącza zasilania (6 i 8 pin), tyle że i tak ich podłączenie (przy pomocy przejściówki z molexa) przy tym zasilaczu rozmija się z celem …

Innymi słowy - coraz bardziej utwierdzam się w twierdzeniu że to zasilanie jest problemem.

Fabrycznie zostałem pozbawiony dodatkowego zasilania, po prostu, nie ma.

Nadal nie rozumiem jaki związek ma zasilanie i uruchamianie się konkretnych gier, jakiś opóźniony jestem czy jak? Portal 2 nie działa, Wiedźmin tak więc nie możliwe żeby o zasilanie chodziło.

Chciałbym tylko uzupełnić, ten model nie wymaga dodatkowego zasilania bo nawet nie ma takiej możliwości, potrzeby, ani sensu.

Przedstawiłem ci zależności sprzętowe, które moim zdaniem mogą powodować problemy.  To że możesz uruchomić nowe gry (jak Wiedźmin), a starych nie - może świadczyć o braku / uszkodzeniu / niekompletności wymaganych komponentów, takich jak DirectX, VisualC itp., lub konflikcie z używaną wersją sterownika. Tylko że wtedy dotyczyłoby jednej, może dwóch gier, a nie kilku, no i ponadto powinien się pojawić jakiś komunikat o błędzie (np. bład inicjalizacji d3d11.dll).

Spróbuj dla przykładu - usunąć Skyrim.ini i następnie uruchom SkyrimLauncher.exe - przekonamy się czy gra jest w stanie prawidłowo rozpoznać GPU.

Po prostu może to zmęczyć gdy bez większych przyczyn kilka gier nie działa. Do tego grona dołączyła Terraria co już jest dla mnie kompletnie nie zrozumiałe gdyż ta gra działa nawet na kalkulatorach…

Pobrałem nawet Skyrim’a na nowo, po uruchomieniu klikam na Wersja Pełna i… Skyrim.exe przestał działać

Artigiusz - tą metodą będziesz się kręcił w kółko. Pobierz ze dwa, trzy programy diagnostyczne. Sprawdź temperatury i napięcia - bez obciążenia i pod obciążeniem (np. w trakcie uruchamiania jakiejś gry). Zajrzyj też do Podglądu Zdarzeń Systemowych. W ostateczności możesz też uruchomić monitor wydajności i niezawodności. Skoro nie pasuje ci punkt wyjścia (od którego sam bym zaczął sprawdzanie - to pojedziemy na około…)

Nie pasuje mi bo procesy gier zostają ubijane w ciągu 10 sekund od ich uruchomienia tylko dlaczego? Grafika stoi nie wzruszona, nie dociera do niej nic. Bez ani jednego błędu, jedynie że Skyrim.exe przestał działać… po prostu nic. Posprawdzać posprawdzam, ale nie o tej godzinie.

Na ten moment, gry niedziałające są ze Steam’a. Może to coś znaczy…

Z kompletnej ciekawości, spiraciłem Terrarie, NIESPODZIANKA! Działa! A gdy uruchamiam oryginał Steam już nie! Za 10h zrobię kompletny reinstall Steam’a, nie robiłem tego wcześniej bo szkoda trochę 300GB plików… nie ważne… zmęczony jestem.