Nowy netbook co zrobić z baterią?

Witam was szukałem informacji ale różne są opinie i już nie wiem co robić kupiłem nowego notebooka wczoraj i czy jest konieczne rozładowanie bateri i ładowanie przez całą noc? model to acer one nie zapytałm sprzedawcy i teraz nie wiem a w instrukcji nie ma.

Ja robiłem tak poczekałem do komunikatu rozładowana bateria (10 %) a po tym podłączyłem do ładowania i był podłączony do póki się nie naładował

teraz najczęściej ładuje tak samo że jak się kończy bateria to podłączam do zasilacza i czekam aż się naładuje a potem odłączam:P

Nie można rozładowywać baterii do końca bo to może jej zaszkodzić.Najlepiej zrób tak rozładuj do 10 % a potem podłącz do ładowania u mnie w netbooku widać kiedy bateria się naładowała nawet po wyłączeniu netbooka dioda zmienia kolor z pomarańczowej na białą:)

U mnie producent pisze tylko o kalibracji baterii co jakiś czas czyli poczekanie aż netbook z powodu braku energii przejdzie w stan hibernacji

a potem jak się wyłączy to podłączyć do ładowania:D

jeszcze tak nie robiłem ale dzisiaj tak zrobię:]

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz pozdrawiam.

nie ma za co:)

ja robiłem jak kolega pisze i niestety po roku bateria wystarcza na uruchomienie systemu i wyłączenie się po tym kompa !!

jeśli chcesz długo mieć baterię dobrą to po prostu jej nie używaj kiedy masz zasilanie 230Volt !!

Ja to czasem używam na baterii a czasem na zasilaczu:P

Nowe baterie potrafią wykazywać poziom zużycia na poziomie od 0,5% do nawet 5%. Procent ten można zmniejszyć poprzez proces kalibracji. W tym celu należy baterię rozładować (do poziomu ok 2-3% wartość tą powinno dać się ustawić w opcjach zasilania), naładować do pełna, a następnie znów pozwolić jej się rozładować. Widziałem przypadki, że po takim procesie poziom zużycia wynosił np -1% względem pojemności znamionowej. Dziwne to i tak nie powinno się zdarzyć, że współczynnik zużycia przybiera wartość ujemną, ale jednak się zdarza.

Co ważne! KAŻDA bateria jest w zasadzie wielkim kondensatorem i posiada ograniczoną ilość procesów ładowania dlatego powinno się ograniczyć ilość procesów ładowania. Żeby nie dublować informacji, które już ktoś umieścił w sieci podaję link:

http://www.notebookcheck.pl/Oszczedzani … 160.0.html

Formowanie baterii nowego typu nie jest konieczne, na pewno nie zaszkodzi ale głównie tylko poprawia humor użytkownika, że zrobił wszystko co mógł aby bateria jak najbardziej optymalnie pracowała. Aby uchronić aku przed nadmiernym zużyciem należy odłączać go (jeśli to możliwe) przy pracy na zasilaniu sieciowym. W przeciwnym razie tak jak pisano bateria bardzo szybko będzie się nadawać do zmiany ogniw albo przynajmniej do resetu elektroniki sterującej, bo przykładowo naładuje do pełna, rozładuje do 99proc i z powrotem jest ładowane co po czasie kończy się kilkunastominutowym czasem pracy zamiast kilkugodzinnego.

Przy odpowiednim dbaniu mój 5letni laptop Dell z oryginalną od nowości baterią trzyma prąd przez 2-3 godzinki przy korzystaniu z internetu przez wifi.

Baterie w laptopach są kapryśne. Producenci na nich bardzo oszczędzają i efekt jest taki, że przy normalnym użytkowaniu wystarcza na 1-3 lata. Choć zdarzają się i takie, które i po 5 latach jeszcze zachowają połowę swojej oryginalnej pojemności.

Nie ma większego znaczenia sposób ładowania, a sposób przechowywania. Laptop zawsze ładuje baterię do pełna, podczas gdy bateria najwolniej się zużywa jak jest naładowana do połowy.

Do tego laptop się grzeje, a im niższa temperatura (byle powyżej zera), tym lepiej dla baterii.

Więc najlepiej byłoby wyciągać baterię z komputera, jeśli nie będzie ona w najbliższym czasie potrzebna. W przeciwnym wypadku należy się liczyć z krótszą jej żywotnością.

Oczywiście co jakiś czas dobrze jest rozładować do zera baterię. Ogniwa Li-ion uszkadzają się, kiedy ich napięcie spada poniżej 2V, ale w baterii jest zabezpieczenie, które nie pozwoli im się tak rozładować. W związku z czym nie należy baterii zostawiać rozładowanej.

Tutaj masz jeszcze test, który dobrze obrazuje powyższe słowa: http://pclab.pl/art26289-2.html