"Nowy" procek do GTX 1060 6 GB OC

Obecnie mam i3-3250 i ledwo dycha na tej kupionej tydzień temu karcie (czego oczywiście się spodziewałem):

pytanie mam takie: czy zapłacić ~300 zł za i5-3570 czy dozbierać kasę i zabulić dwa razy więcej za i7-3770 ? Wiem oczywiście który jest lepszy :slight_smile: ale czy 2 razy większa cena jest warta tego co otrzymam w zamian ?

Przecież te procki na allegro są tańsze, szczególnie jeśli nie możesz na płycie podkręcać i wybierasz wersję bez k.
To taki i5-3570 jest od 220 zł
i7-3770 jest od 450 zł

Jak chcesz ekonomicznie, to najsensowniej jest kupić któryś z wolniejszych procesorów i5, bo 3570 z tego powodu że to najszybsza i5 też jest niewspółmiernie drogi.
Chcesz ekonomicznie kup i5-3470 za 160 zł (tylko 200 MHz wolniejszy od 3570 a zauważalnie tańszy ).
Zastanów się nad i7-2600, wydajniejszy od każdej i5 na socket 1155, a cena to 350 zł.

Patrząc przez pryzmat 3470 to nic droższego się nie opłaca, w końcu jest prawie 3 razy tańsze od 3770 i może 40% mniej wydajny. Jeśli masz zamiar dłużej nie zmieniać kompa bo masz sporo ramu DDR3, fajna płytę główną itd to kupiłbym którąś i7. Natomiast to jest w sumie taka zmiana na przeczekanie bo za rok czy dwa zmienisz platformę to zaoszczędziłbym kasę i wybrał i5.

Wg mnie brać 3570k (jeżeli płyta pozwala podkręcać), chyba że masz zamiar później niedługo jeszcze grafikę zmieniać na mocniejszą to lepiej od razu 3770k (jego wątki nie dają zbytnio wydajności, ale później wystąpi bottleneck)
, ale ten 3570k do tego GPU będzie wystarczający.

Nie tak dawno miałem i5-3470 z GTX 1050 - po przesiadce na Ryzena 5 1600 dostałem zastrzyk o ładne 5 fps w Kingdom Come, a w AC Origins blisko 10 fps. :slight_smile: Z GTX 1060 zysk byłby jeszcze większy.

Core i5 poniżej 5 generacji bez naprawdę solidnego OC będzie zjadać trochę znaczących klatek każdej karcie powyżej 1050. Owszem, pograsz we wszystko, jednak miej świadomość, że w wielu grach na Ultra osiągnąłbyś stabilne 60 klatek z solidnym CPU, a na i5 będziesz miał chwiejne ~40.
Też wtedy myślałem o wymianie na Core i7, jednak jego ceny są chore jak na tak starą podstawkę. Nie wiem jaką Ty masz płytę, ja miałem na najbardziej podstawowym chipie H61, więc nie miałem nawet USB 3.0 czy SATA3, stąd była moja decyzja na wymianę całego zestawu. Teraz przynajmniej mogę spać spokojnie przez lata. :slight_smile:

Przewidywałem :wink:
Weź i5, 3470 (lub tańszy z 4) w przypadku planowanej wymiany w ciągu ~~2 lat.
Jeżeli nie planujesz wymiany, to bierz i7 najtańszą masz za jakieś 350 zł. Niestety 2ga generacja, ale poza 4 fizycznymi ma 8 wątków, a wydajnościowo na poziomie Ryzena 2400G z integrą .

Ogólnie proponowałbym całkowitą wymianę, ae to większy koszt :slight_smile:

Sorry osobom które chcą mi pomóc, ale na pewno nie cofnę się do do drugiej generacji tj sandy bridge musi być 3 generacja, wiem że komputer wymaga wymiany… chciałbym kupić coś najlepszego tak żeby mi posłużyło z 2-3 lata a potem nowy będzie komp. Po prostu mam teraz ważniejsze wydatki a wkurza mnie jak w Falloucie 4 (razem z Skyrim SE moje ulubione gry) jest super a karta nie używana nawet w 50% (wszystko na maxa) ALE jest tak dopóki nie zaatakuje mnie banda ghuli jak truposzy w serialu Walking Dead i jest stutering + spadek FPS. Gram na ENBseries 0355* z wyłączonymi wszystkim bajerami a włączonymi wszystkimi optymalizacjami wydajności a i tak jest lipa.

*w enblocal mam:
[GLOBAL]
ApplyStabilityPatch=true
UsePatchSpeedhackWithoutGraphics=true
[MEMORY]
ForceVideoMemorySize=true
VideoMemorySizeMb=6000

a ENBseries:
[GLOBAL] (grafika)
UseEffect=false

PS. Moja płyta nie pozwala podkręcać więc kupię wersję bez K

sądzisz że i7-3770 z 3,9 GHz, HT i 8 Mb cache L3 też to dotyczy tj “zjadanie” FPS ?

No nie dziw się, że masz spadki, skoro masz ledwie 2-rdzeniowy procesor z 3MB cache. :slight_smile:

Sądzę, że za nic bym nie kupił do tak starego komputera procesora za ~500 zł. :slight_smile: (po tyle widzę na Alledrogo tą i7-kę, o której piszesz).

Mówię, byłem w bardzo podobnej sytuacji jak Ty. Też myślałem o i7-ce…ale pomyslałem, że i tak odwlekam problem o rok-góra 2 lata. Nie wiem jeszcze ile też masz RAM - ja miałem 2x4GB i miałem tylko dwa sloty, także rozbudowa byłaby trudna. Stwierdziłem, że chcę się cieszyć z gierek a nie się martwić i po prostu kupiłem ponad połowę nowych gratów w kredycie na 3 lata. :stuck_out_tongue: Bo i na tyle mi spokojnie ten nowy PC starczy.

Fallout 4 w Boston Common:
https://pclab.pl/art66856-16.html
i7-3770K, bez kręcenia, osiąga ledwie średnio 43 klatki. A spójrz w test GPU - 1060 6GB wpada między 980 a 980 Ti, także powinieneś mieć na niej blisko 60 klatek. :wink: Podobne ubytki będziesz miał w wielu innych procesorowych gierkach tych czasów: nowe asasyny, Battlefield 5, Kingdom Come, a ta lista będzie tylko rosła.

Jeżeli chcesz coś na 2-3 lata, to niestety najtańsza i5 za 150-200 zł odpada - będzie za słaba.
Zobacz sobie listę wydajności. Najmocniejsze i5 z 3 gen przegrywają z i7 z 2xxx. Jasne, mgłbys nawet kupć i7 z 6xxx, ale ta za cenę 3x mogłaby być o 20% bardziej wydajna (i podstawka). Dodatkowo zakup procka z K (ryzyko wcześniejszego kręcenia) jest chyba niewarty ;-)Wydawanie na nowy/ “mocniejszy w cyferce” procek 3xxx niewiele Ci wpraktyce da. Brałbym najtańsze co wystarczy Ci na te 2-3 lata, a najtańszy będzie 4c/8t z i7 2x :slight_smile: niedałbym 2x za +10% wydajności w 3xxx, za ~-600 kupisz lepsze i nowe amd :wink:

Jak nie masz kasy teraz to bym wziął 3770 za troszkę ponad 400 zł i kupił trochę czasu na poskładanie kasy na nową podstawę, chyba że masz do wydania co najmniej 1400 zł od ręki to wtedy jak najbardziej AM4 z prockiem 6 rdzeniowym.

dzięki wszystkim za pomoc kupiłem to:

dzwoniłem do kolesia i powiedział że pasta będzie gratis więc wymienię sobie sam CPU a nie zabulę 50 zł za nałożenie dużej kropki pasty na środku IHS :slight_smile:

Jak myślicie za ile sprzedam mój i3-3250 ? nie chcę jakiejś wygórowanej ceny po prostu żeby się w miarę bez problemowo sprzedał… z góry dzięki za pomoc w wycenie

grosze :wink: Martwa platforma, nikt nie składa budżetowych, sporo i5 po 150-200. DO nowego nikt nie weźmie- Athlony :wink: Może z 50 zł, jak przypadkiem będzie kupiec tylko nie wiem co słabszego po tylu latach by na niego miał zamienić… Pewnie wyjdzie Ci oddać do ekoportu lub za free komuś z typem G(cośtam).

jak ktoś miał i3-2xxx to mogą być zainteresowany - po pierwsze pamięci DDR3 1600, PCI-E 3.0 i SATA 3 itd itp poza tym bardziej pytam się o to czy dobrze kupiłem :slight_smile:

Kartę kupiłem tydzień temu GV-N1060WF2OC-6GD za 1160 PLN

Odpowiedź powinieneś znać sam po efektach z 1060 :wink:
Według benchmarków, Twój procek ma gdzieś poziom Ryzenów 5. Osobiście sądzę, że za 3xxx trochę przepłaciłeś, 2xxx by starczyło, ale będzie dobrze. Mimo wieku to nadal ma sporo mocy i da radę. Nawet jeżeli dziadek trochę spowolni, to kilka klatek, nie kilkadziesiąt jak poprzednio :wink:
PS. z tym upgrade z i3-2xxx do i3-3xxx i sprzedażą mała szansa. Jak już to i5 będą brali- 4 r fizyczne. Dwójki jednak już są na wymarciu :wink:

Popraw w temacie 6Gb (Gigabitów) na 6GB (Giga Bajtów)

poprawione

A ktoś wie czy to jest 6 GiB czy 5,58 GiB?

490 PLN razem z przesyłką, pastą i pół roku gwarancji to przepłacenie… ? kiedy jest to najlepszy CPU na gniazdo 1155 (pomijając wyżyłowane wersje K przez poprzednich użytkowników które moja płyta i tak nie podkręci) ?

chodzi Ci o GTX 970 4 GB tj 3.5 + 0,5 GB ? lol

Nie, zastanawiałem się czy pamięć RAM w kartach graficznych jest oszukana jak z dyskami HDD/SSD.

Np. HDD niby 2 TB a realistycznie maksymalnie do 1,82 TiB.