Nowy procek i płyta

Hejka mam problem w kompie tzn… Upgradowalem go trochę bo kupiłem nowa płytę i CPU bo już staruszek tego wymagał miałem dyski złączone w raid 0 i uruchomiłem PC i wyskoczył mi komunikat new cpu installed ftpm/psp nv corrupted or ftpm/psp nv structure changed
press Y to reset FTPM, if you have bitlocker or encryption enabled the system will not boot without recovery key
press N to keep previous FTPM record and continue system boot, ftpm will not enable in new CPU, you can swap back to old cpu to recover TPM related data and key.

No i tak na sam początek nie mogę kontynuować bootowanie bo pisze mi ze nie mam dysku nie dziwne bo są w raid chciałem wypiąć dyski i wejść od razu do biosu ustawić raida ale to samo i jak na początku wyświetli mi się logo płyty i będę naciskał delate to pisze ze entering setup menu ale na tym nie idzie dalej

wiec co dalej żeby nie marnować danych na dyskach ?

Podłącz dyski do starej płyty. Jeżeli uda się odczytać dane, to przekopiuj je na inny dysk. Potem musisz od nowa stworzyć raid na nowej płycie i na końcu skopiować dane z tego dodatkowego dysku.

Okay… Czy uruchomienie na nowej plycie raid w bios bylo bezpieczne ?

udało mi sie wejsc do biosa i uruchomilem raida i odpalil mi sie windows
tylko za kazdym razem mam informacje tak jak wyzej new cpu installed …

poczytalem i wiem ze ftpm to jest pewnoego rodzaju zabezpieczenie przed nowym firmaware w tym przypadku mozliwe jest wylaczenie ftpm w biosie tylko jakie wady sie za tym kryją ?

Nie wiem bo ja bym się na taki eksperyment nie zdecydował :slight_smile:

Aj tam gadasz co by sie stalo plyta poprzednia na ktorym byl tworzony raid to msi a320m pro nie roznila sie procesem tworzenia raid jak w tej plycie wylaczylem ftpm i jest git teraz wszystko tylko no jak wlacze to bedzie sie nadal swiecilo ze new cpu a sobie mysle jakbym zachcial do 11 updatowac to moglby byc wtedy problem cos proponujesz ?

Co ja bym zrobił, napisałem tutaj :slight_smile:

dla przykladu po formacie dyskow i wlaczeniu ftmp nie wyskakiwal by ten problem >?