Witam.
Zmienilem procesor z i5 4460 na i7 4790k i mam teraz pytanie czy bios kotry byl z ta i5 bedzie dzialal na i7. Bo ogolnie juz nie mam tej i5 i dzownilem do informatyka i powiedzial ze moze bedzie trzeba zaktualizowac biosa a jak tamtego procka nie mam to nie wlacze kompa. Co zrobic w takiej sytuacji? Czy moze jednak ten bios co jest teraz bedzie ok?
Bedzie działać bo to ta sama czwarta generacja.Aktualizacja bios jest potrzebna na plyty 6 generacji zeby dzialaly procesory 7 generacji.Po za tym przypadkiem nie jest wymagana.
Jak coś, serwis i zrobią.
A dokładnie model płyty to?
Asrock b85m pro3
Powinien działać na wszystkich wersjach biosu.
http://www.asrock.com/mb/Intel/B85M%20Pro3/?cat=CPU
Wykonaj na założonym nowym CPU reset biosu baterią:
Komputer odłączony od zasilania 230V, sprawdź wszystko dokładnie na płycie wszelkie podłączenia i resztę,wyjmujesz baterię z płyty na 10 minut, wkładasz, uruchamiasz kompa i start do biosu, ustawisz datę i godzinę (prawidłowy reset zresetuje te dane) i zapiszesz bios Save.
Tak ogólnie.
Jeśli podstawka się zgadza, to procesor powinien pójść. Jednak jeśli nie jest wspierany przez którąś wersję BIOS-a/UEFI, to może nie działać w pełni poprawnie, bo tam są jakieś kody dla procesorów, jednak się uruchomi i powinno dać się wgrać nowszą wersję, jeśli taka jest dostępna.
A w cale bo nie, na niektórych płytach aby działały Haswell-Refresh trzeba było aktualizować BIOS, ale to w zależności od modelu.
Tak jest ze plyta obsluguije dana generacje procesorow przykladowo
3
4
5
6
7
generacje a poniewaz Intel robi takl ze daje te same podstawki tylko wprowadza kosmetyczne zmiany i nazywa je inaczej to w wielu przypadkach wystarczy zrbic update bios zeby plyta obslugiwala wyzsza generacje procesorow.
Ale nie ma tak ze rozne procesory z tej samej generacji sa obslugiwane przez dana plyte.Jak plyta obsluguje jeden procesor np. i5 4460 to obsluguje kazdy procesor z tej generacji i3 do i7 ktory ma numer na 4xxx.
To nie jest prawda.
Obsługa danego modelu procesora jest zapisana jako mikrokod w UEFI.
Płyty na Z170 z zainstalowanym Kaby Lakiem nawet nie postują. Czarny ekran. Tak samo sytuacja wyglądała z Z97 i Broadwellem bez aktualizacji UEFI.
Niektóre płyty ASUSa mają możliwość aktualizacji UEFI bez CPU i RAMu, ale to są wyjątki.
Sklepy internetowe oferują aktualizację BIOSu za śmieszne pieniądze, więc jeśli wybieramy procesor i płytę, które wymagają aktualizacji do działania, trzeba za to zapłacić.
W wypadku @daniellon nie powinno być jednak żadnych problemów. Strona producenta jasno pokazuje, że procesor jest obsługiwany przez każdy BIOS. Przed zmianą procesora czy pamięci należy jednak załadować domyślne ustawienia UEFI lub zrobić reset UEFI zworką czy wyjęciem baterii.
Nie postuja dlatego ze Z170 to chipset na 6 generacje Skylake a Kaby Lake to 7 generacja.Czyli trzeba zrobic update Bios.Ale jak procesory sa z tej samej generacji to nie ma problemu.Jasne ze to nie 1 taki przypadek juz na plytach z chipsetem H67 na Sandy Bridge mozna bylo wykonac update bios zeby obslugiwala procesory Ivy bridge.Przykladem takiej plyty jest AsusH67-M Pro.
Przypadek Haswell Refresh pokazuje, że nawet ta sama architektura nie zapewnia wsparcia bez aktualizacji UEFI o nowe mikrokody.
nie znam wszystkich modeli plyt ale generalnie Intel robi problemy z tym swoim skakaniem po podstawkach i to glowny powod dlaczego powinno sie wybrac cos na AM4 bo taki build sie trzyma kupe lat a nie jak u Intela kilka mscy.
Aż z ciekawości sprawdziłem AM3+
Obsługa kolejnych procesorów wprowadzana wraz z aktualizacjami UEFI.
Ten przeklęty Intel…
ile czasu trzyma socket AM3 a ile socket Intela ? nie ma porownania
Co ma do rzeczy technologiczne stanie w miejscu AMD?
Tak po prostu działają płyty główne i układy logiki, że potrzebują instrukcji do obsługi danego procesora.
Spójrz na platformę X99 Intela, obecną na rynku od 2014 roku. Płyty, które wtedy weszły na rynek nie obsługiwały procesorów Broadwell, po prostu tej architektury nie było wtedy na rynku. Stąd też obsługa nowych procesorów wprowadzana była przez mikrokody UEFI.
Nowsze płyty, wypuszczone pod koniec 2016 jednak obsługują już je prosto z pudełka, mimo że są oparte na tym samym chipsecie.
I z AM4 będzie tak samo, wszystkie procesory które wyjdą po premierze podstawowych modeli (zapisanych już w UEFI płyt), będą musiały być zaimplementowane aktualizacją.
To wkoncu ta i7 bedzie dzialala?
Masz napisane.