Nowy procesor

Mam taki dylemat. Ponieważ gram w gry które siedzą mocno na procesorze, a mój CPU to naprawdę wąskie gardło. I teraz takie pytanie, bo moja płyta, obsługuje jedynie procesory drugiej generacji, i mam obecnie i5-2500, mogę ulepszyć maksymalnie na i7-2600. I teraz czy ulepszać na i7-2600 czy też zainwestować w płytę główną które obsłuży procesory np. 6/7 generacji i reszta podzespołów będzie kompatybilna. Wolałbym tą płytę główną lepszą. Pomoże ktoś dobrać taką żeby wszystko było kompatybilne?

CPU najlepiej żeby płyta wspierała procki 7 generacji
GPU Asus GTX 770
RAM 14 GB DDR3 (Dokładnie informacje dam na zdjęciu)
PSU Be quiet system power 9 500W

Tutaj dokładne info o ramie:
Ram

Wymieniam procka ze względu na jego datę, 10 letnia i5 to nie jest dobry wybór. W wielu grach występują czasem ściny z powodu tego że proc nie daje rady wyrenderować swiata (cały czas katowany na 100% np. w fortnite)

Dobra myśl, po kosztach.

Zła myśl, albo ekonomicznie, albo porządnie Ryzen Iintel 10xxx.
Takie półśrodki są najgorsze, wydaj lepiej 200 zł na to co wejdzie, a reszte odkładaj na nowy.

Wymień jeszcze tę kość 2GB na 4 tak jak masz w reszcie, bo PC nie działa przez to w pełnym dual channelu, albo wcale nie działa, bo nie ma w jednym parze banków tych samych rozmiarów i przez to jeszcze mocniej może obrywać wydajność CPU.
Może zamiast i5 2600 taniej znajdziesz Xeon E3-12xx 4/8, zwłaszcza np. na AliExpress. To jeszcze są 2 gen Sandy Bridge jak 2600.

Czyli kupić i7-2600?

Zależy jaki budżet i jakie gry są na myśli.

Fortnite, minecraft, Battlefield 5 i 1, wiedźmin 3 dziki gon, Shadow of the tomb raider (tutaj grafika nie za bardzo daje radę, ale zostawmy ten temat), CS : GO i tym podobne.

Te wspomniane na i5 powinny działać, może BF i Shadow bardziej i7 polubi. Jednak nie wiem, czy da Ci to taki wielki zastrzyk FPS, sprawdź YT, ale sądzę, że boost na poziomie 3,8 vs 4,4 czy ile tam te najtańsze i3 10000 teraz mają, to będzie różnica dopiero … koszt pewnie z 800 zł, a wpadnie też coś za obecne.

Jesteś graczem, nawet nie kombinuj. Sprzedaj jeleniowi za dobrą cenę i kup Ryzena. Na najtańszym Ryzen 3 1200 podkręconym do 3700, na boxowym chłodzeniu ze starym RX 470, gram spokojnie na najwyższych w Shadow Tomb Raider czy Doom Eternal. (w Doom musiałem zbić cienie lekko na normal, bo za mało RAM na karcie)
I jakie gry siedzą na procesorze? daj to sprawdzę

SOTTR to gra głównie siedząca na karcie graficznej. Dropy mogą być tylko zaraz za początkiem gry, gdy akcja dzieje się w mieście z dużą ilością ludzi (fatalne miejsce, bo może zniechęcić do dalszej gry), a także w lokalizacji Paititi, gdy chodzi się po mieście. W pozostałych 90% gry procesor nieco się nudzi.

Tak czyś jak, we wszystkich grach występuje efekt stutteringu, ze względu na za stary procesor, i chciałbym taki który może i nie będzie najlepszy, ale przynajmniej znikną te mikrościnki.

Wyciągnij dla testu kość Hyniksa oraz Nanya i sprawdź czy się nie poprawi komfort grania.

Zrobię to później, lecz raczej jest to po prostu zbyt stary procesor. U innych w testowaniu jak parowali tą i5 z moją kartą również występuje efekt stutteringu

Cztery rdzenie i5 vs 4 gołe i3, różnica… widoczna. Tak niestety jest, seria 2000 niedługo kończy 10 lat, dodaj powolny RAM i masz… Dlatego sugerowałbym iść w nowe, bez półśrodków “kupię o dwie generacje młodszy”.

Na razie kupić i7-2600 tak?

Zysk może być, ale to poprostu też dziad i nie wyciągniesz wiele więcej… Ja bym decydował i7/AMD. Sprawdź jeszcze, jeżeli nie sprawdzałeś, czy masz w grze 100% na cpu.

Sprawdzałem. W grach procesorowych typu Fortnite jest cały czas 90-100%, no chyba że dam lock na 60 klatek na sekundę. Tak samo nawet jeśli gra jest bardziej graficzna, w miejscu procesorowym procesor też jest ciśnięty ;/

Też pomyślałbym o AMD, ale to już wymiana płyty głównej, chłodzenia, koszta są duże

Chłodzenie, może ma zaczepy do AMD, a jak nie, to jest BOX.

Popatrz jednak z drugiej strony: to jeszcze duży zysk, bo za rok, dwa i5 2generacji nikt nie kupi raczej już i płyty i ram też raczej nie. :wink:

Jednak jeżeli chcesz po kosztach, to nie masz wyjscia: bierz najtańszą I7, ewentualnie sprawdź jeszcze, czy xeony by nie weszły do płyty, mogą być taniej i mogą być minimalnie lepsze.

tak wgl, co myślicie o tej płycie dla i3-10100F?

Budżetowa, będzie działała, cudów nie oczekuj.