Nowy RAM, a Windows nie działa

Witam serdecznie,

 

potrzebuję pomocy.

 

Umyślało mi się zwiększyć ilość RAM’u w moim PC’cie - jak pomyślał tak też i zrobił.

Po zakupie nowiutkich i piękniutkich Kingston’ów FURY X z jeszcze piękniejszymi niebieskimi radiatorami i po ich (prawidłowej) instalacji w slotach, system nie chce się załadować.

 

Kości są wykrywane przez BIOS’a i są w nim widoczne razem właściwą częstotliwością  i ich rozmiarem, lecz dalej po BIOS’ie pokazuje się tylko napis  “Uruchamianie systemu WIndows”  i tyle.

 

Z pomocą wójka google zrobiłem wszystko co mi wyszukiwarka wypluła:

  • reset BIOS
  • update BIOS
  • wkładałem kości do różnych slotów
  • próbowałem zainstalować święży system z płyty - pasek ukazujący ładowanie się plików systemowych mi się jeszcze ukazał, ale po dobiegnięciu paska do końca nic więcej się nie wydarzyło - tak jak przy uruchamianiu systemu w trybie awaryjnym i wyszukiwaniu błedów.

Dotychczas miałem 3 x 2 GB od Godd Ram - pomimo iż płyta główna chodzi w systemie Dual, co mi się dziwne wydało, więc myślałem, że po zainstalowaniu 2 x 4 GB będzie o wiele lepsze wykorzystanie pamięci.

 

Mója konfiguracja systemu:

  • Windows 7 Home Premium 64 bit Service Pack 1 (Oryginalny :slight_smile:
  • Płyta główna : GIGABYTE GA-P55-USB3 - max 16 GB, Chipset Intel P55 Express Chipset
  • Procek: Intel Core i5 3.33GHz
  • Wersja systemu BIOS F9 - bo F10 to jeszcze BETA
  • Wersja SMBIOS 2.4 - tego nie ruszałem
  • RAM 6 GB - Good Ram 1333 MHz (GR1333D364L9/2G)
  • Grafika: ATI Radeon HD 5770

A tu pare info do nowych kości RAM:

  • Kingston Hyper Fury X DDR3 8 GB (2 x 4 GB)
  • 1333 MHz CL9 240 Pin UDIMM Kit (2x4GB) - (HX313C9FK2/8)
  • 1,5 V

Napisałem również do pomocy technicznejKINGSTONA (po niemiecku) ale nie wiem, czy mi pomogą.

 

Na liście pamięci kompatybilnych płyty głównej nie ma wszak tego modelu - ale lista jest z 2010, jest inny Kingston i też 4 GB, zresztą moich starych kości w wydaniu 3x2GB też nie ma, a chodzi.

 

Czy może to być problem kompatybilności??

 

 

Bardzo prosze o poradę

 

Pozdrawiam 

Stop The Pigeon

 

Sprawdź każdą z nowych kości pojedyńczo w różnych bankach, jak nie ruszy to raczej kości do wywalenia (brak kompatybilności z płytą).

Btw na starych rusza bez problemu czy też się coś dzieje ?

Sprawdzałem też i pojedyńczo i nic nie hula.

 

Na starych wszystko śmiga po staremu… :frowning:

Najprościej to sprawdź czy się uruchomi dystrybucja livecd linuxa.

A cóż to to jest ??

Albo inaczej gdzie to ściągnąć??

 

  1. Ustaw sobie ręcznie parametry kości w bios, wielokrotnie spotkałem się, że starsze płyty na AUTO potrafiły źle działać, po prostu coś źle rozpoznają. Normalne parametry, nie profil XMP.

  2. Możesz sobie te kości sprawdzić tym: http://www.dobreprogramy.pl/Memtest86,Program,Windows,12556.html

Sprawdź czy BIOS wyświetla prawidłową konfigurację pamięci, nie tylko częstotliwość ale też pozostałe parametry np. timingi. Można także pokusić się o ręczne ustawienie poszczególnych wartości. Sprawdź także pamięci za pośrednictwem Memtest86.

Właśnie udało mi się uruchomić z Live CD Linuxa na nowych kościach

 

W linuxie wykrywa 8 GB Ramu i wszystko w sumie chodziło - fakt faktem wywaliło mi system jak chciałem wejść na strone DobreProgramy na Fire Foxie.

Memtest86 działa zarówno na procesorach 32-bitowych jak i 64-bitowych. System operacyjny nie ma tutaj znaczenia gdyż Memtest86 uruchamiasz z płyty zamiast systemu Windows.

Noi memtest86 uruchomił mi się na starych kościach

na nowych ledwo dwie sekundy i wywala…

 

nie mam pojęcia…

 

Pogmeram jeszcze w tych timigach… dziwne Linux poszedł - fakt faktem jak wchodzę na stronę Dobre Programy :slight_smile: to mnie wywala - ale poszedł…

 

Jak ktoś ma jeszce jakieś pomysły to będę bardzo wdzięczny.

 

Ale co zdycha czy wali błędy ?

Tu może być albo problem z timingami albo kompatybilność.

Bo mało prawdopodobne aby obie kości były walnięte skoro sprawdzałeś osobno.

 

eee a patrzyłes w instrukcji jaką max wielkość ramu obsługuje ale dla 1 kości ?

zdycha po 2-3 sekundach

jakies 23% pierwszego testu upłynie i czarnooooo.

 

Timigi to te pierwsze trzy wartości ?? czy cała kolumna??

bo wartość tRFCjest 174, a na starych jakoś 74

a natomiast tCMD na obu Channel są 2, a na starych 2 i 3

Na liście kompatybilnych kości max rozmiar w jednej kości to 4Gb… DS (double side - z dwuch stron kostki pamięci).

To może być problem.

Ale to własnie są  dwie kości po 4 GB tyle że w zestawie co daje razem 8 GB

W specyfikacji płyty głównej max ilość pamięci obsługiwanej to 16 GB - więc na cztery sloty kości muszą mieć po 4 GB.

 

Sprawdziłem na moich starych kościach które są w systemie Triple - którego podobno płyta nie obsługuje - jak wyjąłem jedną kość to system nadal się uruchamia

Jak włoże jedną nową kość to nawet nie pokazuje się napis, że system Windows się ładuje…???

Wsadź jeden moduł w dowolny bank i w biosie ustaw XMP na Profile1, jak to nic nie da ręcznie ustaw timing’i:

CAS Latency 9

tRCD 9

tRP 9

tRAS 36

 

hej, jak wkładam tylko jeden moduł to mi nawet w BIOS’a nie wchodzi… a tRAS mam max 31 do ustawienia.

 

Ale najgorsz, że dziś rano otzymałem odpowiedź z niemieckiej pomocy technicznej Kingston’a i brzmi ona mniej więcej tak:

 

"Pomimo, iż pańska płyta główna znajdowała się wczesniej na liście obsługiwanych od 2013 zostało wstrzymane supportowanie tego Chipsetu.

Powodm było przejście na nowy rodzaj technologii magazynowania.

Wygląda na , iż system wypuszczony w 2010 nie jest w stanie obsługiwać najnowsej technologii.

 

System zapisu wspomagany przez GA-P55-USB3 posiada “Gęstość Chipu” 2Gbit - aktualna “gęstość Chipu” to 4 Gbit i ta nie jest w stanie być przez Chipset Intel P55 obsłużona."

 

 

Także nadzieje na podrasownie sprzętu pod nowego Wiedźmina 3 uległy zatraceniu  :frowning:

 

Ale chcę Wam wszystkim podziękować za naprawdę szybką i rzeczową pomoc - pierwszy raz wspomagałem się tego jakiego kolwiek formą forum internetowego.