Nowy RAM czy dysk SSD - obróbka dużych plików graficznych


(pstrowsky) #1

Mam pytanie z pogranicza software i hardware. Korzystam z programu do sklejania plików graficznych w większe obrazki, o nazwie PTGui, program tworzy bardzo duże pliki tymczasowe o wielkości około 16 GB. Te pliki sa przechowywane na dysku twardym, przez co rendering działa bardzo powoli, kilka godzin, przez większość czasu dysk mieli pod obciążeniem. W komputererze mam zainstalowane 4 GB RAM.


(kp1971) #2

Tylko RAM. Dysk SSD “zajedziesz” bardzo szybko. Kłopot z ramdyskiem, jaki???


(pstrowsky) #3

Kłopot taki, że nie umiem obsługiwać :slight_smile: Wolałbym aby wszystko działało z automatu. Chciałbym jak najmniej grzebać w kompie, przestawiać roóżne rzeczy, konfigurować itp. Mam sporo innej pracy. Żywotność SSD podobno jest teraz w miarę akceptowalna, poza tym zamontowanie tego przyspieszyło by znacznie również działanie systemu. Ale nie chcę pochopnie wydawać pieniędzy bo nie mam ich zbyt wiele. Na razie moge kupić jedną rzecz albo pamięć RAM albo dysk więc chciałbym dobrze ulokować gotówkę.


(darek0107) #4

Problem jest dość skomplikowany. Nie znam tego programu i nie wiem ile on może obsłużyc pamięci (oczywiście mówię o wersji 64 bitowej), nie wiadomo tez jak działa silnik tego programu (czy potrafi obrabiać plik w pamięci RAM bez użycia pliku wymiany na HDD) Ale powiem Ci tak (z doświadczenia z Photoshopem) - włożenia np 8GB nic Ci nie da, musiałbyś włozyć ze 16GB, ale to trzeba specjalna płytę główną. Jedynie to pozostaje włożenie dysku SSD ale nie cashowego tylko jako dysk C - do zwiększy prędkość. A tak w ogóle to PC nie nadaja sie do obróbki takich plików. Na MACu bys miał to kilka razy szybciej ale u nas MACki nie sa popularne. I jeszcze jedno - nie wiem (nie podałeś parametrów kompa) czy nie muli ci procek też. Tu mamy do czynienia z przeliczaniem to musisz mieć szybki procek. Napisz parametry kompa to pomyślimy co zrobić.


(pstrowsky) #5

Miałem sporo czasu na prześledzenie całego procesu sklejania więc powiem jak to wygląda. Tylko w pierwszej fazie program używa procesora w stopniu obciążającym go w 100% jest to początkowa faza pracy, w tym czasie wypełnia się pamięć RAM do około 3,5 GB potem dysk zaczyna pracować i tak jest przez resztę czasu aż do wygenerowania obrazka. Procesor jest wykorzystywany wtedy w około 30% lub mniej a dysk twardy mieli bez przerwy. Dzieje się to na 64 bitowym systemie Windows 7. Program instaluje się w program files, czyli w miejscu przeznaczonym na 64 bitowe aplikacje.Procesor Phenom II x3 RAM  4 GB - dwie kości po 2GB Patriot LLK 7.7.7.20 1600Mhz. Moja płyta główna to :


(skrzek) #6

Widzę, że zaczyna się kręcić ciekawy wątek z makami… i ich nadprzyrodzonych zdolnościach…

 

Tu masz informacje o sposobie wykorzystania RAMu http://www.ptgui.com/support.html#2_17


(Atronics) #7

Witaj

 

ja bym tutaj zrobił jeszcze inaczej

zamiast dysku SSD

http://www.morele.net/dysk-seagate-desktop-sshd-1-tb-st1000dx001-602909/

 

http://internetownik.pl/software/ptgui/

 

tutaj bardziej mi chodziło o to zapotrzebowanie w ram tego programu,

co do SSD

http://pclab.pl/art51223.html


(pstrowsky) #8

@skrzek: Co konkretnie masz na myśli? Wiem, że w opcjach programu można pogmerać ilością RAM z jakiej korzysta program Problem jednak jest w tym, że mój plik tymczasowy jest 4x większy niż ilość RAM zamontowana w komputerze, przy obecnym sprzęcie z jakiego korzystam nie da się go zmniejszyć.

 

W podlinkowanym FAQ napisano:

Otwartym pozostaje jednak nadal pytanie, czy jeśli powiększę ilość RAM tak, że cały plik się tam zmieści czy nadal jakieś jego części będą obrabiane przy użyciu HDD?

@Atronics: Rozwiązanie z dyskiem hybrydowym jest ciekawe zwłaszcza, że cierpię na ciągły niedobór GB w moim komputerze. Pozostaje jednak pytanie czy faktycznie nie zajadę w parę miesięcy takiego dysku i wydane pieniądze razem z innymi danymi nie pójdą w błoto? Znasz może jakieś testy prędkości takich dysków? Jak wygląda kwestia żywotności takiego dysku? W podanym dysku jest tylko 8GB szybkiej pamięci więc też chyba zbyt mało? Być może bardziej opłaca się zainwestować w płytę główna obsługującą 32GB ram lub całkowicie wymienić kości w moim komputerze, tak aby mieć 16GB RAM? A o co chodzi w drugim linku, który podałeś?


(falcon89) #9

Na Windows’ie jak się kończy pamięć RAM system korzysta z pliku wymiany (w tym przypadku jest zapewne podobnie).

Najsensowniejszym wyjściem byłoby rozszerzenie pamięci RAM (nawet przy dysku SSD jak system używa pliku wymiany czuć jest spowolnienie).

 

To zależy od danego programu, ale jeśli dysk jest używany tylko dla tego że brakuje pamięci RAM (plik stronicowania) to w przypadku kiedy będzie dostępna wystarczająca ilość pamięci dysk nie powinien być wykorzystywany.


(skrzek) #10

Odnosząc się do pytania: moim zdaniem jedynym sensownym wyjściem jest zwiększenie RAMu. Zwłaszcza jeśli często robisz panoramy z użyciem tego softu. Ja odpisalem na Twoje pytanie ‘czy program będzie wiedział o większej ilości RAMu’


(darek0107) #11

Dysk hybrydowy nie pomoże bo to pamięc cashowa. A co do MACka to nie legenda tylko architektura kamputera i systemu. Mam Mini MACka - teraz jest podłaczony do TV jako odtwarzacz. Ale chdzi o to - jeżeli ktos nie zna sie na MACkach to nie sobie wyobrazi np. Konsolę PS 3 za 1200 zł z najnowsza grą. I niech pomysli za ile trzeba by była kupic PS żeby gra tej klasy na nim działała jak na PS. O to właście chodzi. Wszyscy którzy maja profesjonalne studia i pracuja na Photoshopie to mają MAcki a nie PS.

A co do tej pamieci to jak pisałem nie wiadomo czy program obrobi plik w pamięci RAM. Tak więc włożenie 32 GB może załatwic sprawę lub nie. To są tylko gdybania, bo nie wiemy jak działa silnik programu.


(_tommy_) #12

Maci są idealne do obróbki grafiki jak i obrazu video i muzyki. Nie tyle co sprzęt, bo taki sam można złożyć w sklepie samemu, co system jest tu kluczem. Mac bazuje na tych samych podzespołach co PC, Intele i5, i7. AMD niestety nie obsługuje OSu Apple’a, taka polityka. Tyle w temacie Mac’ów.

@pstrowsky

Płyta obsłuży Tobie do 16 GB Ram 1333/1600 Mhz. Ładujesz te 16 GB 1600 i nic więcej nie zrobisz. Wg mnie dysk hybrydowy nic konkretnego nie da. Albo SSD alho HDD. Jeśli ten program do tworzenia panoramicznych zdjęć ma możliwość ręcznej zmiany ustawień tak aby ewentualny TEMP przenieść na inny dysk to zastosowałbym SSD pod system i soft, HDD pod tempa i resztę plików.

Ale to jest moje zdanie z którym nie każdy musi zgadzać się :wink:


(Pawelp) #13

brak dysku SSD w dzisiejszych czasach uważam wg mnie może  być podyktowany tylko albo bardzo ograniczonymi zasobami finansowymi, albo masochizmem.

jeden z najtańszych, ale bardzo solidny SSD Crucial  m500 w wersji 120GB (powinno starczyć na system,programy i tempy) ma gwarantowane min. zapisów sekwencyjnych (a o to pewnie się może martwić autor wątku) nie mniej niż 125TB danych ( w praktyce przekroczy taką wartość pewnie nie jeden raz). No więc takich tempów 16GB zrobi się na nim min. 8000, na wersji 250GB 2x więcej… I tyle w temacie “ograniczonej” trwałości SSD


(pstrowsky) #14

@r70 Dzięki za zobrazowanie teoretycznego zużycia dysku SSD. W Twoim wyliczeniu teoretyczne zużycie dysku w przypadku jego intensywnego wykorzystania nie wygląda wcale kolorowo.


(falcon89) #15

Od szybkości pamięci ważniejsza jest jej ilość.

 

Na przykład Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL9 lub GoodRam DDR3 8GB 1333MHz DUAL 2 x 4GB CL9


(Jjoasz) #16

jeśli pracujesz na dużych plikach, to ilość pamięci RAM będzie znacząca, im więcej tym szybciej… powyżej 16GB w zasadzie nie ma różnicy miedzy HDD a SSD -> http://pclab.pl/art56390-9.html


(Michal Misiek12) #17

Bierz 1333 MHz, ponieważ są tańsze, a tak samo wydajne jak o wyższych taktowaniach.


(Atronics) #18

a ja polecam te

http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-8gb-2x4gb-ddr3-1600mhz-cl-9-9-9-24-unbuffered-non-ecc-1-5v-bls2cp4g3d1609ds1s00ceu-472804/


(pstrowsky) #19

@Misiek1227 z powyższych linków wynika, że 1600MHz są tańsze od GoodRam’ów 1333 i do tego mają radiator :wink:


(falcon89) #20

Aukcje z pamięciami o podobnych parametrach 

http://allegro.pl/2x2-ddr3-1600mhz-patriot-cl7-szybkie-tr-577-i3962380436.html

http://allegro.pl/patriot-viper-ii-ddr3-4-gb-1600-mhz-7-7-7-20-24h-i3946325509.html