Nowy router

Obecna konfiguracja (po DSL): Internet -> Asus DSL-N55U_D1 -> TP-Link Archer C7 (jako AP)
Oba routery ostatnie aktualizację otrzymały pod koniec 2019 roku i teraz chciałbym wymienić przynajmniej ten, który wychodzi do Internetu.

Z wymagań to:
WI-FI w formacie ax (pódźmy w przyszłość)
Ethernety na 1 Giga
4 porty switcha
Serwer VPN

Chciałbym urządzenie, które będzie długo wspierane.

Budżet przyjmijmy na poziomie ok 500 zł

Mikrotik.

Na przykład rb4011igs+5hacq2hnd

To, co zaproponował @roobal to świetne urządzenie z dobrym supportem, ale za takie się płaci niestety (za ~930zł kupisz)

Jeżeli budżet jest nie do przeskoczenia to możesz iść na kompromis:


(~155zł /(aliexpress)) - 2x2 MU-MIMO
-> jest też lepszy model AX6 - ~217zł (aliexpress) bardziej nadający się do pokrycia sygnałem większych powierzchni - 4x4 MU-MIMO

ROM bazuje na zmodyfikowanym OpenWRT i raczej pod względem aktualizacji jest ok.
Nie będzie to niestety nic na poziomie Microtik, ale w tych pieniądzach lepsze niż jakieś Asusy/TP-Linki itp.
-> https://www.youtube.com/watch?v=ZwecQCBxdtg
-> https://www.youtube.com/watch?v=g0y2oKURQ1g
Na YT jest więcej testów - możesz sobie zobaczyć.
Ja miałem do czynienia z AX5, ale AX6 jest podobno jeszcze lepszy, szczególnie jeżeli chodzi o sygnał 5GHz.
Pod względem hardware są ok (Qualcomm).

1 polubienie

Jakiś czas temu za namową roobala zakupiłem Mikrotika i nie żałuję tej decyzji - Ty też będziesz z takiego wyboru zadowolony.
Ponownie staję przed wyborem routera do innej sieci i wybór ponownie padnie na Mikrotika.
Pozwolicie, że podepnę się pod temat: sieć około 30 końcówek (routery, telewizory, telefony, laptopy, Unifi). Do tego monitoring wizyjny, który potrzebuje 24/h około 5-6 Mbit na upload do chmury (Hikvision).
Łącze na chwilę obecną 200/20 Mbit - istnieje możliwość zwiększenia.
Na pewno rozważam RB4011iGS+RM - lecz cena jest trochę wysoka.
Zastanawiam się czy RB2011iL-RM lub RB3011UiAS-RM też by tego nie obsłużył (?)

Jeśli obsługa vpn nie jest kluczowa to jak najbardziej możesz postawić na rb2011. RB3011 z tego co kojarzę ma 1 rdzeniowy procek. Względem rb4011 tracisz 5 portów gigabit na rzecz fast ethernet, wsparcie dla sprzętowego IPsec i gorsze bebechy. Niemniej na takie łącze i ilość klientów spokojnie sobie poradzi.

Moim zdaniem kupowanie RB2011 nie ma już sensu. Z innych propozycji to jeszcze może hEX S, ewentualnie RB450, ale do niego trzeba dokupić sobie obudowę.

RB3011UiAS-RM - 663.90 zł
RB4011iGS+RM - 762.10 zł

Rozsądek podpowiada, aby wybrać 4011. Ekonomia przemawia za 3011. Co sugerujecie?

Chyba żadnego z tych nie ma już za bardzo sensu, chyba, że potrzebujesz POE out (HEX S).
RB450 to jakiś staruszek, ma też porty FE, do łącza 200Mbps nie bardzo :slight_smile:

Oba nadadzą się przy takich transferach, ale 4011 jest znacznie wydajniejszy od 3011.
Generalnie do takich zastosowań wystarczy nawet HAP AC2, spokojnie zmieści 1Gbps.
4011 jest bardzo przyszłościowym wyborem i daje więcej portów.

Możliwe, pisałem z pamięci, sorki :wink: