Nowy router

Czesc,
Mam nadzieję że wątek w dobrym miejscu.

Ze względu na to że mój router z TP-Link (TL-WR 1043ND) ostatnimi czasy sie zawiesza, a przynajmniej na to wyglada (modem wg. operatora jest zalogowany i dziala a po wifi czy rjkach nie ma internetu) szukam jego nastepcy. Mam obecnie internet z Multimedii 300Mb/s, ale jak umowa sie skonczy chce wziac w miare mozliwosci swiatlowod od innego dostawcy, dlatego szukam czegos przyszlosciowego, a ze w domu mam home-office to potrzebuje czegos niezawodnego.
Budzet w sumie nie gra bardzo roli.
Myslalem nad tym Asus rt-ax88U Router Asus RT-AX88U (90IG04F0-MM3G00) - Opinie i ceny na Ceneo.pl ale to spora kwota, moze jest cos lepszego co by sie sprawdzilo.

Zależy Ci na jakichś szczególnych funkcjonalnościach np. serwer wydruku, porty USB, serwer VPN? Od siebie mogę polecić ASUS RT-AC86U - standard Wi-Fi 5, ewentualnie ASUS RT-AX55 już w standardzie Wi-Fi 6 - niestety nie obsługuje pasma 160 MHz, tylko 20/40/80 MHz. Za oba jednak możesz dostać zwrot części kwoty zakupu zgodnie z warunkami promocji https://promotion.asus.com/pl/pl/q2gamingweeks/tac .

Swoją drogą też miałem TP-Link TL-WR1043ND (1 wersja sprzętowa) i miałem identyczny problem, z tym że u mnie sieć działała po kablu ale Wi-Fi się wieszało co jakiś czas.

No wlasnie, fajnie byloby podpiac pod niego drukarke zeby dalo sie drukowac z kazdego komputera i jakis dysk przenosny zeby miec dostep do najwazniejszych plikow w sieci. Jezeli chodzi o serwer VPN to nie bardzo ogarniam jak to dziala w routerze… mozna sobie ustawic lokalizacje w innym miejscu np. zeby moc ogladac netflixa z USA czy cos? Wolalbym Wifi 6 jednak. I obecnie wsszystkie 4 porty Lan mam juz zajete zastanawiam sie czy wlasnie nie lepiej cos z wieksza liczba, w razie jakbym chcial pociagnac kabel pod jakiegos mesha czy cos. Z tego co widze jest w dobrej cenie ASUS RT-AC86U ASUS RT-AC86U (2900Mb/s a/b/g/n/ac) DualBand
Ze zwrotem wyjdzie ok. 380 zl ale czytalem o nim troche negatywnych komentarzy dlatego nie wiem czy warto.

Ceny za ten sprzet nie mieszcza sie juz w mojej definicji budzet nie gra bardzo roli :smiley: Powiedzmy cos do 1500zl, cos w bardzo dobrej relacji jakosci do ceny naciskajac jednak na jakosc. Sam zasieg wifi nie jest dla mnie kluczowy. Najpotrzebniejszy sprzet mam podpiety kablami, o meshu moze pomysle, jakby sam router nie wystarczyl ale przyszlosciowo na ta chwile nie jest mi niezbedny.

Zobacz:

Wzialem powyzszy mam nadzieje ze sie bedzie spisywal

Napisz, jak się sprawuje, kiedy już nabierzesz z nim doświadczeń :slight_smile:

Moje wrażenia. Jest sporych rozmiarów i stosunkowo ciężki. Konfiguracja bardzo prosta i intuicyjna, nic niespodziewanego. Dla mnie wystarczyły właściwie dość podstawowe opcje. Dostęp do opcji jest stosunkowo prosty. Brakuje mi wyszukiwarki ustawień, czasami ciężko coś znaleźć w licznych zakładkach. Sporo opcji jeśli chodzi o blokowanie treści na poszczególnych urządzeniach w sieci - stron internetowych itp. Aplikacje mobilne na plus, ale nie jest to majstersztyk UX-u, ale da się tam jakoś odnaleźć. Póki co nie korzystam z USB bo myślę o serwerze NAS zamiast dysku zewnętrznym, jeżeli chodzi o inne opcje też jakoś bardzo się nie przyglądałem, działać póki co działa niezawodnie to dla mnie najistotniejsze.
Chciałem jednak odświeżyć trochę wątek, gdyż, pomimo że zasięg routera jest duży i dla większości powinien być zadowalający, to przy gabarytach mojego domu… i podwórka, myślałem o rozbudowie sieci wifi tak żeby pokrycie przynajmniej w domu było 100%. Teraz ze względu na klatkę schodową i grube mury w części domu sygnał jest bardzo słaby, choć nie żaden jak w przypadku poprzedniego routera. Chciałbym w związku z tym zrobić mesh i wydaje mi się że warto chyba byłoby spróbować z tym AiMesh od Asusa, tylko tu znowu chciałbym się doradzić co do urządzenia. Nie chciałbym wydawać dużo bo już ten router był drogi, ale żeby się fajnie uzupełniały ze sobą i żeby wyeliminować ten słaby sygnał.
Generalnie jeszcze pytanie… bo dom jest 4-kondygnacyjny z trzema klatkami schodowymi które chyba najbardziej blokują sygnał, ale miałbym możliwość przewiercić się z poddasza do klatki pomiędzy 2 a 3 kondygnacja i tam ewentualnie umieścić główny router, na jakiejś półce. Byłby to w miarę środek domu. Czy to byłby dobry pomysł? Obecnie router jest w skrajnej części domu skąd pracuje i gdzie internet jest użytkowany najintensywniej, ale dochodzą jakieś smart gniazdka w różnych częściach domu, pralki i inne duperele i czasami jest się ciężko połączyć na drugim krańcu.

To zależy. Jeśli chodzi o zasięg, to najlepiej, by router był w centralnym punkcie budynku.
Wysoka prędkość WIFI jest praktycznie tylko i wyłącznie w pomieszczeniu z routerem. Każda ściana ją drastycznie zmniejsza. Szczególnie jeśli chodzi o standard AX. Więc jeśli zależy ci na tym, to nie jest to jakieś super rozwiązanie.

Jak nie chcesz przepłacać za router, to kup jakiegoś używanego AC68U.
https://allegro.pl/oferta/router-asus-rt-ac68u-pud-brak-anteny-11347122865
powyżej jest bez jednej antenki za 220zł, ale można dokupić byle jaką dwuzakresową. Do 300zł da się zmieścić.

Pamiętajcie, że zasięg Wi-Fi i transfer po wi-fi nie zależy tylko i wyłącznie od routera, ale tez od urządzenia odbiorczego. Prosty przykład TV smart LG 49 cali piętro niżej i dwa pokoje dalej łapie jedną kreskę z TP-Link AX6000, dekoder czarny canal+ jeden od ADV drugi chyba innej firmy. Ten od ADB w 5Ghz pokazuje w procentach 50% wykrytego zasięgu, a ten drugiej firmy ledwo 20%. Z tego samego routera. To samo iPhone-y ledwo tam łapią wi-Fi nawet w 2.4Ghz, laptop brata Dell z sieciówka w 5Ghz Intela łapie elegancko 867Mb i wyciąga 480Mb/s z mojej INEA 600Mb/s.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.